Постанова № 30875558, 16.04.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2013
Номер справи
2а-1728/12/2170
Номер документу
30875558
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2013 р.Справа № 2а-1728/12/2170

Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Милосердного М.М.,

суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,

при секретарі - Дубчак Ю.В.,

за участю: представника ВАТ "Каховське АТП - 16506" - Стрюкова Володимира Васильовича, представника Каховської ОДПІ - Бондаренка Дениса Володимировича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційні скарги Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби та відкритого акціонерного товариства "Каховське АТП - 16506" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року по справі за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства "Каховське АТП- 16506" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень,

В С Т А Н О В И Л А :

У травні 2012 року відкрите акціонерне товариство (далі ВАТ) "Каховське АТП- 16506" звернулось до суду з адміністративним позовом до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби (далі Каховська ОДПІ) про скасування податкових повідомлень - рішень від 09 грудня 2011 року №№ 0001572301, 0001582301, якими позивачеві збільшено грошові зобов'язання з податку на додану вартість (далі ПДВ) на 1125977,0 грн. у тому числі за основним платежем на 959845,0 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 97677,0 грн. за порушення порядку ведення касових операцій у національній валюті України.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року адміністративний позов ВАТ "Каховське АТП - 16506" задоволено частково. Суд повністю скасував податкове повідомлення-рішення від 09.12.2011 року № 0001572301, також суд частково скасував податкове повідомлення-рішення від 09.12.2011 року №0001582301 в частині визначення грошового зобов'язання з ПДВ - 92361,25грн., у тому числі за основним платежем - 73889,0 грн. та за штрафними санкціями - 18472,25 грн.

В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду, головою правління ВАТ "Каховське АТП- 16506" та представником Каховської ОДПІ подані апеляційні скарги, в яких зазначається, що вказана постанова ухвалена при неповному з`ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Так, в апеляційній скарзі ВАТ "Каховське АТП - 16506" ставиться питання про скасування постанови суду в частині відмови у задоволені позовних вимог, та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог ВАТ "Каховське АТП - 16506" у повному обсязі.

В апеляційній скарзі Каховської ОДПІ, також ставиться питання про скасування постанови суду, та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ВАТ "Каховське АТП - 16506" підлягає задоволенню, а апеляційна скарга Каховської ОДПІ підлягає задоволенню частково.

Судом першої інстанції встановлено, що 27 листопада 2011 року фахівцями Каховської ОДПІ проведено планову виїзну перевірку ВАТ "Каховське АТП - 16506" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2008 року по 30 червня 2011 року, про що складено акт перевірки від 30 листопада 2011 року за № 600/23-8/03119049.

Так, актом перевірки встановлено, що в порушення пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4Л ст.4, пп.5.1.13 п.5.1 ст.5, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (із змінами та доповненнями, у редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 168/97-ВР) ВАТ "Каховське АТП - 16506" занижено податкові зобов'язання за період, що перевіряється, на суму 318910 грн., та завищено податкові зобов'язання за грудень 2010 року на суму 405 грн.

Також, в порушення пп.3.1.1 п.3.1 ст.З, п.4.1 ст.4, пп.7.3.5 п.7.3 ст.7 Закону №168/97-ВР, п.185.1 ст.185, п.187.7 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України товариством занижено податкові зобов'язання за період, що перевіряється на суму 331261 грн. (не включення до їх складу отриманих субвенцій по перевезенню пільгових категорій громадян в межах Каховського та Чаплинського району, отриманих від Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації та Чаплинської районної державної адміністрації).

Крім того, в порушення пп.7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону №168/97-ВР, п.199.1, п.199.2 ст.199 Податкового кодексу України завищено податковий кредит в результаті завищення частки оподатковуваних операцій, в межах якої платник має право відображати податковий кредит, всього на суму 333624 грн., та занижено податковий кредит в результаті заниження частки оподатковуваних операцій, в межах якої платник має право відображати податковий кредит, всього на суму 13560 грн.

За наслідками розгляду висновків акту перевірки, податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення від 09 грудня 2011 року :

- № 0001582301 про визначення ВАТ "Каховське АТП - 16506" грошового зобов'язання за платежем ПДВ на загальну суму 1125977,00 грн. (основний платіж - 959845,00грн., штрафні санкції - 166132,00грн.).

- № 0001572301 про визначення ВАТ "Каховське АТП - 16506" штрафних санкцій в сумі 97677,00 грн. за порушення п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті.

Вирішуючи справу та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним. Відмовляючи в частині позовних вимог суд також вважав, що Товариством не спростовано належними доказами дані перевірки про отримані ним доходи у 2010 році, а тому вважав правомірним врахування цих даних при додатковому розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ.

Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду з огляду на наступне.

Так, статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Також, статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам законодавства України. Право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), органи податкової служби є органами виконавчої влади, отже зобов'язані діяти виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів Закону України "Про державну податкову службу в Україні" право податкової інспекції на проведення перевірок підлягає законодавчим обмеженням та реалізується виключно з дотриманням порядку, встановленого законом.

Пунктом 77.4. ст.77 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, в акті перевірки зазначено, що 17 жовтня 2011 року бухгалтеру ВАТ "Каховське АТП - 16506" було надано повідомлення про проведення перевірки. При цьому доказів зазначеного, суду надано не було. Крім того, відповідачем не надано доказів про вручення копії наказу про проведення документальної планової перевірки за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки.

Також, Каховською ОДПІ не було надано до суду доказів на правомірне проведення зазначеної перевірки (копії наказу про її призначення, направлення на її проведення, плану-графіку, тощо).

Представник відповідача неодноразово викликався до суду апеляційної інстанції однак з'явившись на третій виклик, не зміг надати колегії суддів пояснень.

Крім того, в порушення п.5.2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, який затверджено наказом ДПА України від 22.12.2010 року № 984 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 року № 34/18772 Каховською ОДПІ не конкретизовано в акті перевірки від 30 листопада 2011 року № 600/23-8/03119049 виявлені порушення щодо визначення грошового зобов'язання з ПДВ. Відсутні посилання на первинні документи, на підставі яких зроблені такі висновки, Не викладено суті вказаного порушення та неможливо зрозуміти період, джерело (первинні документи), з якого отримана інформація про вказані вище факти, а за таких обставин, в наявності підстави стверджувати про припущення, викладені перевіряючими особами в акті перевірки.

Підсумовуючи викладене колегія суддів вважає, що Каховською ОДПІ не доведено належними та допустимими доказами існування правових підстав, передбачених п.77.4. ст.77 Податкового кодексу України, для проведення 27 жовтня 2011 року планової перевірки ВАТ "Каховське АТП - 16506", а враховуючи вимоги ч.3 ст. 70 КАС України, докази одержані в результаті проведеної такої перевірки, при вирішенні справи не можуть братися судом до уваги.

Також, частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте Податковий орган цього обов'язку не виконав, а тому оскаржені податкові повідомлення рішення підлягають скасуванню.

Тому враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішенні справи, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов ВАТ "Каховське АТП- 16506" до Каховської ОДПІ про скасування податкових повідомлень - рішень.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби задовольнити частково.

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Каховське АТП - 16506" - задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2012 року - скасувати, та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Каховське АТП - 16506" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення - рішення Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби від 09 грудня 2011 року № 0001572301, №0001582301.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: