донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
03.03.2009 р. справа №21/193
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
Алєєвої І.В.
суддів
Величко Н.Л. , Москальової І.В.
при секретарі
Дрьомовій Г.В.
за участю представників сторін:
від позивача:
не з"явився,
від відповідача:
Ничепоренко Т.В. - по довю б/н від 03.03.09,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Приватного підприємства "Деметра" с.Македонівка, Володарського району, Донецької області
на рішення господарського суду
Донецької області
від
23.01.2009 року
по справі
№21/193 (Матюхін В.І.)
за позовом
Прокурора Володарського району Донецької області в інтересах держави у особі Управління агропромислового розвитку Володарської районної державної адмістрації смт.Володарське, Донецької області
до
Приватного підприємства "Деметра" с.Македонівка, Володарського району, Донецької області
про
стягнення незаконно отриманих на вирощування озимих культур державнихкоштів у сумі 15 700,00 грн.
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Володарського району, Донецького району заявив позов в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Володарської районної державної адміністрації смт. Володарське, Донецької області до Приватного підприємства "Деметра" ( далі по тексту –ПП "Деметра") про стягнення на користь Управління агропромислового розвитку Володарської районної державної адміністрації незаконно отриманих на вирощування озимих культур державних коштів у сумі 15 700,00грн.
Позивач в ході розгляду спору від позову відмовився.
Рішенням від 23.01.2009р. у справі №21/193 господарський суд Донецької області (суддя: Матюхін В.І.) задовольнив позовні вимоги прокурора в повному обсязі. Стягнув з ПП "Деметра" ( с. Македонівка, Володарського району) на користь Управління агропромислового розвитку Володарської районної державної адміністрації 15 700,00грн.
В обґрунтування рішення, місцевий суд послався на те, що відповідач належними доказами не довів суду наявність у нього права на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих культур під врожай 2008 року.
Відповідач, ПП "Деметра", не погодившись з прийнятим рішенням місцевого господарського суду від 23.01.2009р. у справі №21/193, звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на вищезазначене рішення місцевого господарського суду.
В апеляційній скарзі скаржник ставить питання про скасування вищезазначеного судового акту. Посилання скаржником робляться на порушення господарським судом попередньої інстанції норм матеріального та процесуального права. Заявник зазначає, що суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, визнав встановленими недоведені обставини по справі, висновки викладені в рішенні не відповідають дійсним обставинам справи.
Розпорядженням першого заступника голови Донецького апеляційного господарського суду від 06.02.2009р. в порядку ст.29 Закону України “Про судоустрій України” від 07.02.2002р. №3018-ІІІ призначено склад судової колегії (головуючий суддя: Алєєва І.В., судді: Величко Н.Л., Москальова І.В.,) по розгляду апеляційної скарги ПП "Деметра" на рішення господарського суду Донецької області від 23.01.2009р. у справі №21/193.
Прокурор, позивач не скористалися своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні апеляційної інстанції, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України, про що свідчать повернення поштових повідомлень з відміткою про вручення їм поштового відправлення. Пояснення та відзив на апеляційну скаргу не надали, ніяких додаткових документів та клопотань на адресу суду на час розгляду справи не надійшло
В судовому засіданні повноважний представник скаржника, відповідач у справі, висловився на підтримку своєї апеляційної скарги з підстав в ній викладених.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався в зв'язку з неявкою сторін, прокурора у судове засідання апеляційної інстанції.
Судовий процес фіксувався за допомогою технічних засобів фіксації відповідно до положень ст.4 4, ст.811, ст.99, ст.101 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
В силу ст.43 Господарського процесуального кодексу України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно ст.47 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення ухвалюється суддею за результатами обговорення усіх обставин справи.
За приписом ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог або заперечень.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення скаржника, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила.
Приватне підприємство "Деметра" звернулось до комісії по визначенню переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих зернових культур Володарського району була подана заява на отримання бюджетних коштів №92 від 17.03.08р. з проханням включити його до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих зернових культур під врожай 2008р. згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.08р. №86 .
Відповідно до Протоколу №1 від 25.03.07р. засідання районної комісії по визначенню переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих зернових культур Володарського району по Постанові Кабінету Міністрів України від 21.02.07р. № 256 "Про затвердження Порядку використання у 2007р. коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" та Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.08р. "Про порядок використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва", комісія розглянувши заяви сільськогосподарських підприємств Володарського району на право отримання бюджетних коштів по вищевказаним Постановам постановила ввести в реєстр серед інших сільськогосподарських підприємств Приватному підприємству "Деметра".
Зазначене рішення є чинним, не оскаржено в будь-який спосіб, у тому числі в судовому порядку.
Відповідно до Реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих культур під врожай 2008р. (озима пшениця) по Володарському району Донецької області станом на 26.03.08р., ПП "Деметра" внесеного до цього Реєстру з зазначенням, що площа на якій отримано сходи озимих культур - 157га, сума державної підтримки складає –15 700,00грн.
Прокуратурою Володарського району Донецької області у 2008р. була проведена перевірка додержання вимог Закону України "Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо бюджетного фінансування підтримки виробництва рослинництва у 2008році стосовно ПП "Деметра".
Прокурор в обґрунтування позову посилається на те, що перевіркою було встановлено, що ПП "Деметра" отримало бюджетні кошти у вигляді компенсації на вирощування озимих культур у сумі 15 700,00грн. на площу, на якій отримано сходи озимих культур - 157га; а в порушення підпункту 3 п.6 "Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва", затвердженого постановою КМУ від 21.02.07р. № 256 до заявки на отримання бюджетних коштів підприємством були надані довідки з Володарського відділу земельних ресурсів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та про кількісні характеристики земельної ділянки, які не передбачені порядком. Прокурор наполягає на тому, що згідно підпункту 3 п.6 "Порядку використання у 2007-2008 роках коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" до заявки ПП "Деметра" мало додати видану Центром державного земельного кадастру довідку про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, та/або видану органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. № 119 "Про затвердження Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)", довідку про розмір площі земельних часток (паїв).
Прокурор звернувся до господарського суду з позовом за правилами Господарського процесуального кодексу України, визначив предмет та підстави позову, та навів докази на їх обґрунтування.
З позову вбачається, що спір виник з приводу стягнення з Приватного підприємства "Деметра" державних коштів у сумі 15700грн.00коп., що отримувались на вирощування озимих культур.
Як вбачається з матеріалів справи, ПП "Деметра" зареєстроване відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 512205 від 23.07.2001 року. Здійснює свою діяльність відповідно до Статуту, зареєстрованого Володарською районною державною адміністрацією Донецької області за № 57 від 23.07.2007 року, чинного законодавства України.
Пунктом 2 Статуту визначені види діяльності підприємства, в тому числі: виробництво, зберігання, переробка та реалізація сільськогосподарської продукції, рослинництво і таке інше.
Згідно довідки Державного комітету статистики України про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 30942622 основним видом діяльності ПП "Деметра" є вирощування зернових, маслинних культур та таке інше.
Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України" від 24.06.2004 року № 1877-ІУ визначено основи державної політики у бюджетній, кредитній, ціновій, страховій, регуляторній та інших сферах державного управління щодо стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції та розвитку аграрного ринку, а також забезпечення продовольчої безпеки населення.
Основна бюджетна підтримка реалізується державою через виробничі субсидії, програми розвитку, інші програми. Використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва за програмою "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка продукції рослинництва", здійснювалось відповідно до Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007 року, із змінами та доповненнями, внесеними Постановою КМУ № 86 від 22.02.2008 року.
Відповідно до п.5 вищевказаного Порядку для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрації утворюють комісію.
Заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства –юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, що засіяли озимі та інші культури, передбачені Порядком, крім установ та підприємств перелічених у п. 6 Порядку.
Згідно п. 7 Порядку комісія розглядає подані згідно з п.6 цього порядку документи, встановлює достовірність наведених у них, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення ( не включення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів.
Реєстр сільськогосподарських підприємств разом з поданими документами зберігається в Управлінні агропромислового розвитку районної, Управлінні промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій протягом трьох років.
Як вбачається з наданих до справи документів, скаржник повністю виконав вимоги порядку та районної комісії по визначенню переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів по Постанові КМУ від 21.02.2007 року про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, та Постанови КМУ від 22.02.2008 року Про порядок використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва.
ПП "Деметра" у встановлені строки надана вказана заявка з необхідним пакетом документів, а саме: було додано: звіт про хід збирання урожаю та проведення інших польових робіт на 01.12.07р.; "Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів" та "Акт витрат насіння і садивного матеріалу" від 3.10.07р.; копії: довідки №05-79/2 від 8.01.07р. Відділу статистики у Володарському районі про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва станом на 1.01.08р., звіту про фінансові результати за 12 місяців 2007р., довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов’язкових платежів), що контролюються органами ДПІ у Володарському районі №3072/10/19 від 14.03.08р., довідки управління Пенсійного фонду України в Володарському районі №04-03/24 від 13.03.08р. про відсутність заборгованості перед ПФУ Пенсійного фонду України в Володарському районі станом на 13.03.08р., письмове зобов’язання ПП "Деметра" №91 від 17.03.08р.; свідоцтва про насіння №№28 і 29; складений комісією ПП "Деметра" акт обстеження засіву озимих культур під врожай 2008р. площею 157га від 14.03.08р.;довідки відділу Земельних ресурсів у Володарському районі Донецької області №234/2 від 29.01.08р. про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1421783300:09:0435, площа 760,8га та №234 про кількісні характеристики земельної ділянки №1421783300, (власник земельної ділянки ПП "Деметра", форма –оренда).
Протоколом № 1 від 25.03.2007 року Комісія по визначенню переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих зернових культур Володарського району, Донецької області, розглянувши подану ПП "Деметра" заявку та додані до неї документи, встановила достовірність наведених у них даних, постановила ввести в реєстр ПП "Деметра" на право отримання бюджетних коштів.
У встановленому законом порядку Протокол № 1 від 25.03.2007 року оскаржений не був.
Комісія по визначенню переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих зернових культур Володарського району провела обстеження посівів озимих культур під урожай 2008 року від 14.03.2008 року, про що склала Акт, з якого вбачається, що підприємством посіяно озимі культури під врожай 2008 року на площі 157га.
З такого, невірним є висновок господарського суду Донецької області стосовно безпідставності внесення ПП "Деметра" до Реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих культур під врожай 2008 року.
Доводи прокурора, заявлені в позові про те, що ПП "Деметра" станом на 01.04.2008 року не має жодного договору оренди земельної частки ( паю) та жодного правовстановлюючого документу на землю не відповідають дійсності.
Так, між ПП "Деметра" та землекористувачами у 2001 році в установленому законом порядку укладено 157 договорів оренди земельної частки ( паю). Всі договори зареєстровані в Касьянівській сільській раді Володарського району Донецької області. Додатковими угодами до вищезазначених договорів оренди земельних часток 9 паїв) від 01.08.2001 року строк дії договорів продовжений на 5 років.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Згідно статті 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Пунктом 17 Земельного кодексу України та ст. 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток паїв" встановлено, що сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Відповідно до Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки ( паю), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.200р. № 119, договори оренди земельної частки ( паю), якщо право на пай підтверджено сертифікатом, підлягають державній реєстрації в сільських, селищних, міських радах згідно місця розташування земельного паю.
У відповідності з вимогами чинного законодавства України, усі перелічені договори оренди земельної частки ( паю) були зареєстровані у Касьянівській сільській раді.
Представник скаржника пояснив в судовому засіданні апеляційної інстанції, що суду першої інстанції для огляду були надані оригінали вказаних договорів, що й підтверджується клопотанням б/н від 23.12.2008 року.
Стосовно заявленого прокурором в позові щодо відсутності довідки Центра державного земельного кадастру про розмір площ земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, та/або органа, який зареєстрував договір оренди земельної частки ( паю) ПП "Деметра", представник підприємства пояснив, що внаслідок об'єктивних причин, які стосуються ведення цього обліку, не міг надати останню.
На розгляд комісії ПП "Деметра" надало довідку № 234/2 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1421783300:09:0435 від 29.01.2008 року, якою підтверджується площа земельної ділянки 760,8га, та її грошова оцінка, а також довідка № 234 про кількісні характеристики земельної ділянки кадастровий номер ділянки :1421783300, де зазначений вид користування згідно Ф 2 зем –оренда.
Зазначені довідки є формою облікової статистичної звітності.
Крім того судова колегія зазначає, що в позовній вимозі не ставилось питання щодо стягнення коштів до бюджету, а зазначалось, що вказані кошти потрібно стягнути на користь Управління агропромислового розвитку Володарської районної державної адміністрації, що суперечить чинному законодавству.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. N 967 " Про затвердження типових положень про Головне управління агропромислового розвитку обласної, управління агропромислового розвитку Севастопольської міської, районної державних адміністрацій" Головне управління агропромислового розвитку обласної, управління агропромислового розвитку Севастопольської міської державних адміністрацій (далі - управління) є структурним підрозділом обласної, Севастопольської міської держадміністрацій, підзвітним та підконтрольним голові відповідної держадміністрації та Мінагрополітики.
За таких обставин Донецький апеляційний господарський суд, з огляду на досліджені фактичні обставини справи, задовольняє апеляційну скаргу, скасовує рішення господарського суду від 23.01.2009 року та виносить нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Прокурору Володарського району, Донецької області відмовляє .
Беручи до уваги викладене, керуючись ст.ст.50-51, ст.53, ст.811, ст.91, ст.92, ст.93, ст.99, ст.101, ст.102, ст.103, ст.104 ст.105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Деметра" с. Македонівка, Володарського району, Донецької області на рішення господарського суду Донецької області від 23.01.2009 року у справі № 21/193 задовольнити.
Рішення господарського суду Донецької області від 23.01.2009р. у справі № 21/193 скасувати.
Відмовити у задоволенні позовних вимог Прокурора Володарського району, Донецької області заявлених в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Володарської районної державної адміністрації смт. Володарське, Донецької області про стягнення з Приватного підприємства "Деметра" с. Македонівка, Володарського району, Донецької області на користь Управління агропромислового розвитку Володарської районної державної адміністрації смт. Володарське, Донецької області 15 700,00грн. –коштів, отриманих на вирощування озимих культур.
Постанова складена та підписана в повному обсязі 04.03.2009р.
Головуючий І.В. Алєєва
Судді: Н.Л. Величко
І.В. Москальова
Надруковано: 7 прим.
1. позивачу
2. відповідачу
3 у справу
4 ДАГС
5 ГСДО
6-7 Прокурору