ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 квітня 2013 року 13:10 № 826/3409/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О. при секретарі судового засідання Самаренко Х.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Вінницької об'єднаної Державної податкової інспекції Вінницької області ДПС проскасування податкового повідомлення-рішення від 18.10.2012 р. № 0001961501,за участю представників сторін:
від позивача: Мельник Д. М., який діє на підставі довіреності від 20.12.2012 р. № 22;
від відповідача: Цимбал В.А., яка діє на підставі довіреності від 03.01.2013 р. № 14/0/12-13.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 квітня 2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Тиврівського відділення Вінницької об'єднаної Державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.10.2012 р. № 0001961501.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Вінницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Вінницької області ДПС на підставі хибних висновків акту позапланової перевірки ПАТ «Укртелеком» від 04.10.2012 р. № 10/15/21560766 щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства, прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.10.2012 р. № 0001961501, яким позивачеві визначено грошове зобов'язання в розмірі 9 957,08 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі, оскільки вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам чинного законодавства та спричиняє порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Відповідач проти позову заперечив з огляду на обґрунтованість висновків акту перевірки від 04.10.2012 р. № 10/15/21560766 та, відповідно, правомірність податкового повідомлення-рішення від 18.10.2012 р. № 0001961501. Так, відповідачем вказано на заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки комунальної та державної власності.
В судовому засіданні 03.04.2013 р., суд задовольнив клопотання представника відповідача та замінив неналежну сторону в справі, а саме: Тиврівське відділення Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області ДПС замінено на Вінницьку об'єднану державну податкову інспекцію Вінницької області ДПС.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Вінницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Вінницької області ДПС проведено невиїзну документальну перевірку ПАТ «Укртелеком» з питань правомірності та повноти сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які знаходяться на території Тиврівського району, за період 01.01.2011 р. по 31.07.2012 р.
Перевіркою встановлено, що ПАТ «Укртелеком» порушено пп.288.5.1 п.288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, заявленого в податковій декларації з плати за землю Гніванської міської ради:
- за 2011 рік на 5696гривень 27 коп., в тому числі за січень на 474,69 грн., лютий на 474,69 грн., березень на 474,69 грн., квітень на 474,69 грн., травень на 474,69грн., червень на . 474,69 грн., липень на 474,69 грн., серпень на 474,69 грн., вересень на 474,69 грн., жовтень на 474,69 грн., листопад на 474,69 грн. та грудень на 474,68 грн.
- за 2012 рік на 4865,53 грн., за перевіряємий період з 01.01.2012 по 31.07.2012р. на 2338,22 грн., в тому числі за січень на 405,46 грн., лютий на 405,46 грн., березень на 405,46 грн., квітень на 405,46 грн., травень на 405,46 грн., червень на 405,46 грн., липень на 405,46 грн.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків і зборів.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України з урахуванням критеріїв, які визначені у розділі XIII «Плата за землю».
Статтею 271 Податкового кодексу України визначена база оподаткування, якою є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
В населених пунктах, нормативну грошову оцінку яких не проведено, застосовуються ставки за земельні ділянки відповідно до ст. 275 Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи між Гніванською міською радою в особі міського голови Шевчука І.І. (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариство «Укртелеком» в особі директора Яблонського В.Ф. (орендар) укладено договір оренди землі від 11.04.2007 р. № 95-28.
Відповідно до предмету договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі зв'язку та телекомунікацій, яка знаходиться за адресою м. Гнівань, вул. Леніна 62.
Об'єктом оренди є земельна ділянка загальною площею -779,0 кв.м. в тому числі під капітальну двоповерхову будівлю -386,0 кв.м., під проїздами -393,0 кв.м.
Зокрема п. 12 договору визначено, що розмір орендної плати переглядається, в тому числі, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Відповідно до додаткової угоди від 13.02.2012 р. № 83-28 до договору оренди землі від 11.04.2007 р. № 95-28 визначено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 18.01.2012 р. становить - 156 321,93 грн.
Крім того, між Гніванською міською радою в особі міського голови Шевчука І.І. (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариство «Укртелеком» в особі директора Яблонського В.Ф. (орендар) укладено договір оренди землі від 11.04.2007 р. № 88-28.
Відповідно до предмету договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільського господарського призначення - землі зв'язку та телекомунікацій, яка знаходиться за адресою м. Гнівань, вул. Леніна 62.
Об'єктом оренди є земельна ділянка загальною площею -134,0 кв.м. в тому числі під капітальну двоповерхову будівлю -116,0 кв.м., під проїздами -18,0 кв.м.
Пунктом 12 договору визначено, що розмір орендної плати переглядається, в тому числі, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Відповідно до додаткової угоди від 13.02.2012 р. № 82-28 до договору оренди землі від 11.04.2007 р. № 88-28 визначено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 18.01.2012 р. становить -26890,33 грн.
Відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Як вбачається з акту перевірки, Гніванською міською радою, відповідно до п. 4 рішення №66 сесії 6 скликання від 18.01.2011 р. «Про встановлення ставок податку та орендної плати за землю на території Гніванської міської ради на 2011 рік» затверджені ставки земельного податку для земель енергетики, транспорту, зв'язку, комерційного та іншого призначення у розмірі 2 гривні 31 коп. за 1 кв.м. відповідно до п.275.1 та 275.3 ст. 275 Кодексу.
Відповідно до листа відділу Держкомзему у Тиврівському районі № 01-13/2325 від 27.09.2012 р. нормативна-грошова оцінка земельних ділянок не проведена.
Таким чином, річний розмір орендної плати за вищевказані земельні ділянки за 2011 рік не може бути меншим 6 327,09 грн.
Рішенням Гніванської міської ради № 340 14 сесії 6 скликання від 13.12.2011 р. «Про затвердження технічної документації та розрахунків з нормативної грошової оцінки земель м. Гнівань» затверджено нормативно грошову оцінку земель м. Гнівань.
Згідно якого, у п. 2 рішення № 342 15 сесії 6 скликання від 28.12.2011 р. «Про встановлення ставок орендної плати та податку за земельні ділянки несільськогосподарського призначення, які знаходяться на території Гніванської міської ради в межах населених пунктів м. Гнівань та с. Гриженці» затверджені ставки земельного податку на 2012 р. в розмірі 1 % їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданої відділом Держкомзему у Тиврівському районі 20.09.2012 р. за № 01-13/2249, та 27.09.2012 р. за № 01-13/2325 нормативна-грошова оцінка земельних ділянок ПАТ «Укретелеком» на території Гніванської міської ради м. Гнівань по вул. Леніна 62 станом на 01.01.2012 р. становить 200,67 грн. за 1 кв.м.
Таким чином, річний розмір орендної плати за земельні ділянки Гніванської міської ради за 2012 р. не може бути меншим 5496,35 грн.
Враховуючи викладене, за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки, встановлено що ПАТ «Укртелеком» річна сума орендної плати за земельну ділянку становить менше трикратного розміру земельного податку, чим занижено податкові зобов'язання по сплаті орендної плати.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. № 161-XIV, визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 15 цього ж закону однією з істотних умов договору є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату та згідно ст. 21 під орендною платою розуміється платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін (ст. 23 цього ж Закону).
Аналізуючи зміст Договору оренди земельної ділянки, який наявний в матеріалах справи, судом встановлено, що умовами цього Договору визначено обов'язок Орендаря сплачувати орендну плату в розмірах з урахуванням змін чинного законодавства України.
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що податковий орган при визначенні позивачу суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за період 01.01.2011 р. по 31.07.2012 р., діяв в межах та у спосіб, визначений нормами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, та положеннями п. 12 Договорів оренди земельних ділянок.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що розмір орендної плати за укладеними договорами оренди не відповідає вимогам чинного законодавства, якими встановлено мінімальний розмір орендної плати, що складає 3,1 % від нормативної грошової оцінки, оскільки він не може бути нижчим, ніж встановлений чинним законодавством.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, відповідачем правомірно донараховано суму обов'язкового платежу з податку на землю, оскільки мінімальний розмір плати за землю чітко визначений Податковим кодексом України, а обов'язок контролювати повноту та своєчасність надходження таких платежів покладений саме на відповідача.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, у зв'язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 69 - 71, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
У позові Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Вінницької об'єднаної Державної податкової інспекції Вінницької області ДПС відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Іщук І.О.