Ухвала суду № 30862312, 22.04.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
805/1219/13-а
Номер документу
30862312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.

Суддя-доповідач - Гайдар А.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2013 року справа №805/1219/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі

головуючого судді Гайдара А.В.

суддів Ханової Р.Ф.,

Яковенка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2013 р. у справі № 2а/805/1219/13-а (головуючий І інстанції Кірієнко В.О.) за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн., -

В С Т А Н О В И В :

До Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн. (а.с.3).

Постановою суду першої інстанції від 28.02.2013 року позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн. - задоволені повністю. Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. до Державного бюджету України, код платежу 21081100, код 37544440, МФО 834016, код виду сплати 135, ГУДКСУ у Донецькій області, р/р 31111106700401. (а.с. 43-48)

Не погодившись з таким рішенням, відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій зазначила, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просила прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі. (а.с. 53,54)

Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, які беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.

За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_3 зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця Ясинуватською районною державною адміністрацією Донецької області 11.03.2008 року, за адресою: 86050, АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії НОМЕР_2 (а.с. 13).

Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, відповідно до п.п. 1.1., 1.2. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.2007р. № 71, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.02.2007р. за № 116/13383, функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.

Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням та інші печатки і штампи, бланки. Департамент є розпорядником коштів нижчого рівня, має право у межах покладених на нього завдань укладати договори, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судах України.

До основних завдань Департаменту належить, зокрема, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п. 2.12. Положення).

На підставі наказу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області від 01 жовтня 2012 року № 209 з метою здійснення контролю за дотриманням норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року № 854, Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затвердженими Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 року № 218, Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року № 833, запобігання незаконному виробництву та обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів та відповідно до ст. 75, п.п. 80.2.2 п.п. 80.2.5 ст. 80 Податкового кодексу України, ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13 жовтня 2011 року, призначено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, магазину за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.8,41). Перевірку проведено 01 жовтня 2012 року.

За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки від 01 жовтня 2012 року № 341/02/НОМЕР_1.

Даним актом встановлено порушення ст.11 та ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що виразилося у нерозміщенні у приміщенні магазину наочної інформації про заборону паління у вигляді графічного знаку та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразку.

09 листопада 2012 Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області прийнято рішення № 050357-5528-21-300 яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 засновані фінансові санкції у сумі 5100,00 грн. за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного збору та за нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Вказане рішення оскаржувалось у судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2012 року у справі № 2а/0570/16123/2012 відмовлено у задоволені позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 09.11.2012 року № 050357-5528-21-300.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013 року залишено без змін постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2012 року.

Отже, рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області № 050357-5528-21-300 від 09.11.2012 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 5100,00 грн. є чинним.

Згідно із положеннями ст.ст. 16,18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції визначеної Законами.

Відповідно до Положення «Про департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2011 №1289, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 за №116/13383, ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюють регіональні управління Департаменту.

Преамбулою Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ратифікованим виноградним, спиртом етиловим ратифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Акт фактичної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 01 жовтня 2012 року № 341/02/НОМЕР_1 та додатки до нього є належними доказами, які посвідчують факт нерозміщення в приміщенні (магазині) де ОСОБА_3 здійснює підприємницьку діяльність наочної інформації щодо заборони паління у громадських місцях у вигляді графічного знаку, а також реалізації алкогольних напоїв без акцизних марок.

Перевіркою встановлено, що в приміщенні магазину розташованого за адресою: АДРЕСА_2 де фізична особа-підприємець ОСОБА_3 здійснює господарську діяльність, не розміщено наочну інформацію про заборону куріння, у вигляді графічного знаку , чим порушено ст. 15-2 Закону № 481.

Відповідно до вимог ст. 15-2 Закону № 481, забороняється куріння тютюнових виробів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у закладах охорони здоров'я;

3) у навчальних та освітньо-виховних закладах;

4) на дитячих майданчиках;

5) на спортивних майданчиках;

6) у під'їздах жилих будинків;

7) у підземних переходах;

8) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення).

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

1) у закладах громадського харчування;

2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

3) у приміщеннях закладів культури;

4) у приміщеннях закритих спортивних споруд;

5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.

У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".

В акті перевірки містяться пояснення ОСОБА_3, що «відповідну інформацію про заборону паління зобов'язується розмістити», чим відповідач сама підтверджує, що під час проведення фактичної перевірки не було графічного знаку про заборону паління.

Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції за не обладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 152 цього Закону у сумі 3400 гривень.

На підтвердження факту розміщення інформації передбаченої ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в приміщенні, де здійснюється підприємницька діяльність, відповідачем у судове засідання були надані фотографії із зображенням графічного знаку про заборону паління та інформацією про заборону паління та розпиття спиртних напоїв у громадських місцях.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо неприйняття даних доказів до уваги, з огляду на пояснення відповідача у акті перевірки, де нею, особисто засвідченими підписом, підтверджено факт нерозміщення даної інформації.

Крім цього, в акті перевірки встановлено факт реалізації алкогольних напоїв без акцизних марок.

Так, статтею 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно вимог Податкового кодексу України, наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам. Марка акцизного збору(податку) - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесених до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Контроль за наявністю марок акцизного збору встановленого зразка на пляшках алкогольних напоїв під час їх зберігання та продажу здійснюють органи державної податкової служби.

Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування , прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України немаркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Податковий кодекс України визначає, що маркування - наклеювання марки акцизного податку здійснюється в порядку, передбаченому Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 №1251, алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог цього Положення або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції вважаються немаркованими.

Згідно із вимог ПКУ, відповідальність за недодержання порядку маркування, реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, несвоєчасну сплату акцизного податку несуть виробники, імпортери, продавці цих товарів та їх посадові особи у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Тобто, алкогольні напої на які не наклеєні марки акцизного податку встановленого зразка, у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів вважаються немаркованими.

Відповідно до абзацу 15 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено відповідальність за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700, 00 гривень.

Під час проведення перевірки посадовими особами відповідача зроблено вибірковий опис марок акцизного податку, якими марковані алкогольні напої (додаток №1).

Під час проведення аналізу було встановлено, що марки акцизного податку якими були марковані алкогольні напої (4 пляшки горілки «Вдала» 0,25 л за ціною 15,00 грн., 2 пляшки горілки «Вдала» 0,5 л. за ціною 29,50 грн. виробника ТОВ ЛГЗ «Прайм», а також 2 пляшки горілки «Істина прозора» 0,5 л за ціною 30,00 грн. виробника ТОВ ЛГЗ «Прайм» не видавалися безпосередньо виробнику зазначеної продукції.

З направлення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Донецькій області № 000307 від 01.10.2012 року вбачається що ОСОБА_3 з направленням на проведення перевірки ознайомилась та отримала копію наказу про проведення перевірки.

Відповідно до п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790, однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду 1-ї інстанції. Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-197, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2012 р. у справі № 2а/805/1219/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2012 р. у справі № 2а/805/1219/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Гайдар

Судді: Р.Ф.Ханова

М.М. Яковенко