Постанова № 30857182, 17.04.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2013
Номер справи
813/1390/13-а
Номер документу
30857182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2013 року Справа № 813/1390/13-а

14 год. 33хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий - суддя Кравців О.Р.,

за участю секретаря Кончук Н.С.,

від позивача Бєлкіна Н.В.,

відповідач ОСОБА_2,

від відповідача ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області Державної податкової служби до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Державна податкова інспекція у Яворівському районі Львівської області Державної податкової служби з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб в сумі 7944,40 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2, як спадкоємець за заповітом до майна ОСОБА_4 (ступінь споріднення не встановлено) отримав у Новояворівській державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за заповітом 22.06.2010 року за реєстровим № 1417 на житловий будинок, оцінкою спадкового майна 158888,00 гривень згідно з витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно № 25938318 від 22.04.2010 року виданого Обласним комунальним підприємством обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», однак після отримання доходу у виді спадщини ОСОБА_2 декларацію до ДПІ у Яворівському районі в передбачені законом терміни не подав, податок з доходу не сплатив.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, вказавши, що фактично прийняв спадщину, тобто житловий будинок, у 1999 році, одразу після смерті власника будинку ОСОБА_4. Стару літню кухню ним переобладнано в сарай та побудовано нову літню кухню. Оскільки зробив це після фактичного прийняття спадщини, вважає, що нова літня кухня не може входити до складу спадкового майна. Крім того, несплату податку пояснив відсутністю коштів.

Суд заслухав пояснення представників сторін та відповідача, повно, всебічно і об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та, -

в с т а н о в и в :

Позивачем, ДПІ у Яворівському районі Львівської області, на запит № 3637/10 від 02.11.2011 року отримано від Новояворівської державної нотаріальної контори відомості про те, що ОСОБА_2, як спадкоємець за заповітом до майна ОСОБА_4 (ступінь споріднення не встановлено) отримав у Новояворівській державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за заповітом 22.06.2010 року за реєстровим № 1417 на житловий будинок, оцінкою спадкового майна 158888,00 гривень згідно витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно № 25938318 від 22.04.10 року виданого Обласним комунальним підприємством обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» /а.с.6/.

Загальна сума спадкового майна становить 158888,00 грн. Спадкове майно відповідач прийняв у повному обсязі. Після отримання доходу у виді спадщини відповідач декларацію до ДПІ у Яворівському районі в передбачені законом терміни не подав.

Позивачем для з'ясування причин неподання декларації направлено відповідачеві повідомлення від 02.10.2012 року № 2245/10/17-040, однак відповідач до податкового органу не з'явився.

Вищевказані фактичні обставини справи сторонами визнаються, в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, тому такі не потребують доказування перед судом.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Вміщений у ч. 2 цієї ж статті принцип диспозитивності визначає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст викладених норм процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкового боргу у судовому порядку, обґрунтованість його розміру, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім тих, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.

У пункті 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справу адміністративної юрисдикції визначено, як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

У ч. 2 ст. 50 КАС України встановлено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Суб'єкти владних повноважень, згідно з ч. 3 ст. 6 КАС України, мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб (ч. 2 ст. 6 КАС України).

Згідно з п. 1.1.ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Органом стягнення відповідно до п. 14.1.137 ст. 14 ПК України є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно зі ст. 21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Органи державної податкової служби мають право відповідно до п. 20.1.28 ст. 28 ПК України застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Органами стягнення відповідно до п. 41.4 ст. 41 ПК України є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Відповідно до проведеного ДПІ у Яворівському районі розрахунку суми податку з доходів фізичних осіб, з врахуванням визначеної п.п. 13.2.2. ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (у редакції чинній на час прийняття відповідачем спадщини) ставки податку у розмірі 5 відсотків, сума податку яка підлягала декларуванню та сплаті відповідачем внаслідок прийняття спадщини становить 7944,40 грн.

У частині 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» (у редакції чинній на час прийняття спадщини) встановлено, що податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних та справляється на всій території України, а відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 цього ж Закону платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Згідно з п.п. 4.1.4. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітній) період, що дорівнює календарному року для платника податку на доходи до 1 квітня року наступного за звітним.

Відповідно до п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, і лише в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд не бере до уваги покликання відповідача на те, що обсяг спадщини прийнятої ним у 2010 році є більшим ніж спадщини фактично прийнятої ним у 1999 році, оскільки податковий орган здійснював розрахунок податку з доходів фізичних осіб на підставі оцінки спадкового майна, яке отримав відповідач на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом /а.с.6-зв.бік/, а відтак діяв у межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством.

З урахуванням вищенаведених норм ПК України, КАС України та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки позивач є суб'єктом владних повноважень, який вправі звертатися до адміністративного суду із заявленими вимогами, такі вимоги заявлено у порядку та спосіб передбачені чинним законодавством, відповідачем не надано доказів сплати податкового боргу у повній мірі, то позовні вимоги є законними, обґрунтованими і підлягають задоволенню.

У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, згідно зі ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до місцевого бюджету (одержувач: місцевий бюджет с. Старичі с/р., ЄДРПОУ отримувача 38011710; банк: ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, р/р 33210801700733, код платежу 11010500; вид платежу: податок з доходів фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування) податок з доходів фізичних осіб в сумі 7944 (сім тисяч дев'ятсот сорок чотири) грн. 40 коп.

3. Судові витрати з сторін не стягувати.

Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

В судовому засідання проголошено вступну та резолютивну частину.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 23.04.2013 р. о 10 год. 00 хв.

Суддя Кравців О.Р.