Постанова № 30854840, 22.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
820/2539/13-а
Номер документу
30854840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 квітня 2013 р. № 820/2539/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Піскун В.О.,

при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 176 грн. 40 коп., в тому числі штрафних санкцій 100 грн. 80 коп. та пені 75 грн. 60 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та протягом 2011 року самостійно визначив суму єдиного внеску, яка склала 1008,04 грн. Але свої зобов'язання зі сплати суми єдиного внеску відповідач виконав з простроченням 75 днів. Внаслідок несвоєчасного перерахування відповідачем узгоджених сум єдиного внеску до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 100 грн. 80 коп. та нараховано пені в сумі 75 грн. 60 коп. Відповідачу було надіслано рішення №815 від 12.06.2012 року рекомендованим листом, яке було повернуто в зв'язку з тим, що по даній адресі адресат не проживає. Сума заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 176 грн. 40 коп. відповідачем сплачена не була, а тому, на думку позивача, вказана сума підлягає стягненню в судовому порядку.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд даної справи без його участі, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи. У відповідності до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Таким чином, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1) зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за № 4195.

Порядок обчислення і сплати страхувальниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України визначений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 року, що набрав чинності з 01.01.2011 року (далі - Закон України № 2464-VI). Відповідно до даного Закону розроблена Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010р. № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 27.10.2010 р. № 994/18289 (далі - Інструкція).

Пунктом 2 статті 1 Закону України №2464-VI визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464-\/І та п. 2.1.3 Інструкції платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 1, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-\/І платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України № 2464-\/І єдиний внесок для платників - фізичних осіб - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Виходячи зі змісту ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464-\/І (в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 4.6 Інструкції фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності самостійно обчислюють для себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску за кожну особу на місяць та сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується. Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний рік.

Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону України № 2464-\/І та п.п. 4.2.4 п. 4.2 Інструкції єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем у відповідності до зазначених норм було складено та подано до територіального органу Пенсійного фонду звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2011 рік, відповідно до якої загальна сума єдиного внеску за 2011 рік склала 1008,04 грн. (а.с. 12-14).

Як з'ясовано судом, відповідач свій обов'язок по своєчасній сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування за 2011 рік виконав несвоєчасно, сплативши суму єдиного внеску в розмірі 1008,04 грн. лише 04.04.2012 року (базовий звітний період - до 20.01.2012 року), що підтверджується наявною у справі карткою особового рахунку (а.с. 9-10).

Таким чином, свої зобов'язання зі сплати суми єдиного внеску відповідач виконав з простроченням 75 днів, що підтверджується розрахунком (а.с. 8).

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464-\/І сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом є недоїмкою.

Згідно п. 2 ст. 25 Закону України № 2464-\/І у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені.

Відповідно до ч. 3. ст. 25 Закону України № 2464-\/І суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Згідно з ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України № 2464-\/І на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 14 ст. 25 Закону України № 2464-\/І, в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних відносин, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області внаслідок порушення відповідачем строків сплати єдиного внеску прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №815 від 12.06.2012 року, яким застосовано до відповідача фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 100 грн. 80 коп. та нараховано пеню в розмірі 75 грн. 60 коп. (а.с. 7).

Вказане рішення було надіслано відповідачу 12.06.2012 року рекомендованим листом, поштове відправлення було повернуто з відміткою про те, що за зазначеною адресою абонент не проживає (а.с. 11).

Зазначена сума штрафних санкцій та пені на загальну суму 176 грн. 40 коп. відповідачем сплачена не була

На теперішній час сума боргу відповідачем не сплачена і складає 176 грн. 40 коп. грн.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 176 грн. 40 коп. грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (адреса: 63503, АДРЕСА_1, код: НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (адреса: 63503, Харківська обл., м. Чугуїв, вул. Леонова, 4а, секція А, р/р 37199076002023 Банк ЧУДК ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код 22645269) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 176.40 грн. (сто сімдесят шість грн. 40 коп.), в тому числі штрафних санкцій 100 грн. 80 коп. та пені 75 грн. 60 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Піскун В.О.