ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 квітня 2013 року № 826/2115/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до відповідачів Київської міської ради Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (далі - Департамент земельних ресурсів)про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (далі - Головне управління земельних ресурсів), в останній редакції якого з урахуванням змін від 15 березня 2013 року просить:
- зобов'язати постійну комісію Київської міської ради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури виїхати на місце розташування земельної ділянки кадастровий номер 79:713:003 за адресою: АДРЕСА_1 та скласти акт про невикористання протягом п'яти років ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» згаданої земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування багатофункціонального офісного торгово-розважального комплексу;
- зобов'язати постійну комісію Київської міської ради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури належним чином засвідчену копію вищевказаного акту надіслати на адресу позивача;
- зобов'язати Київську міську раду та Головне управління земельних ресурсів внести відповідні зміни в черговий кадастровий план земельної ділянки за кадастровим номером 79:713:003, в якому засвідчити відсутність землекористувача ТОВ «БК «Будєвросервіс» на цій земельній ділянці;
- зобов'язати Київську міську раду та Головне управління земельних ресурсів вчинити необхідні дії, передбачені законодавством, щодо внесення проекту рішення Київської міської ради про скасування рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749 на розгляд постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури;
- зобов'язати Київську міську ради та Головне управління земельних ресурсів вчинити необхідні дії, передбачені законодавством, щодо внесення проекту рішення Київської міської ради про скасування рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749 на розгляд Київської міської ради, розглянути даний проект на найближчому засіданні та прийняти відповідне рішення.
Позивач заявлені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Київська міська рада свого представника до суду не направила, хоча неодноразово належним чином повідомлялась про судовий розгляд справи.
Шляхом процесуального правонаступництва судом замінено первісного відповідача Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) на Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).
Представник Департаменту земельних ресурсів щодо позову заперечила з огляду на необґрунтованість, просила відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши та оцінивши докази, що містяться у справі, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Голосіївського районного суду міста Києва від 16 червня 2009 року у справі № 2а-196/09 та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року у цій же ж справі встановлено, що ОСОБА_1 є членом ГБК «Теремки-1». Земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 з 1997 року перебувала в користуванні ГБК «Теремки-1» на підставі рішення Московської районної ради міста Києва від 20 листопада 1997 року.
Рішенням Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749 вказана земельна ділянка передана ТОВ «Будівельний кооператив «Будєвросервіс» для будівництва, експлуатації та обслуговування багатофункціонального офісного торгово-розважального комплексу з паркінгом.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 25 грудня 2007 року задоволено позов ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» до Київської міської ради та Головного управління земельних відносин та визнано укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,74 га на АДРЕСА_1 між позивачем та Київською міською радою.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2010 року у справі № 2а-1128/09 задоволено позовні вимоги ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Київської міської ради, третя особа ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс», а саме:
- визнано протиправним і скасовано рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749;
- зобов'язано Київську міську раду погодити місце розташування об'єкта та розробити проект відведення земельної ділянки юридичній особі гаражно-будівельному кооперативу «Теремки-1» за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 79:713:003 відповідно до клопотання № 225-3779, поданого 24 квітня 2001 року згаданим гаражно-будівельним кооперативом до Київської міської ради.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року у справі № 2а-196/09 також встановлено протиправність рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749.
Надалі постановою Київського апеляційного господарського суду від 02 червня 2011 року скасовано рішення Господарського суду міста Києва від 25 грудня 2007 року у справі № 17/492 та відмовлено в задоволенні позову ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» до Київської міської ради про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,74 га на АДРЕСА_1.
Матеріалами справи підтверджується, що впродовж 2012 року позивач неодноразово звертався до Київської міської ради із заявами, зокрема про:
- прийняття рішення про скасування рішення Київської міської ради від 12 липня 2012 року № 1088/1749;
- виїзд постійної комісії Київської міської ради спільно з Головним управління земельних ресурсів на місце розташування земельної ділянки за кадастровим номером 79:713:003 за адресою: АДРЕСА_1 для складення акту про невикористання ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» протягом п'яти років зазначеної земельної ділянки;
- повідомлення про наслідки розгляду клопотання ГБК «Теремки-1»» про розробку документації із землеустрою щодо передачі йому у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1.
У відповідь на вказані заяви постійною комісією з питань земельних відносин, містобудування та архітектури Київської міської ради листами від 18 червня 2012 року № 29/281-830, 07 серпня 2012 року № 29/281-1033, 04 грудня 2012 року № 29/281-1919 ОСОБА_1 повідомлено, зокрема, про те, що:
- відповідно до статті 25 Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 14 липня 2011 року № 383/5770, постійна комісія Київської міської ради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури на своїх засідання розглядає підготовлені проекти рішень;
- проект рішення щодо відміни рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749 на розгляд до постійної комісії не надходив;
- у разі надходження згаданий проект рішення буде розглянутий відповідно до вимог Регламенту Київської міської ради;
- клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо передачі ГБК «Теремки-1» у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 на розгляд до постійної комісії не надходило. У разі надходження відповідних матеріалів вони будуть розглянуті в установленому порядку;
- інші питання, порушені заявником в його зверненнях до компетенції постійної комісії не відносяться.
Ураховуючи викладене, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини 1 статті 2, частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Статтею 9 вказаного Кодексу до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин віднесено, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, тощо.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
За містом статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.
Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.
Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Відповідно до статей 12 та 15 Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 14 липня 2011 року № 383/5770, постійні комісії Київради є одним із органів Київради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до їх відання, здійснення контролю за виконанням рішень Київради та виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Судом встановлено, що до повноважень постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури належить: вивчення, попередній розгляд, підготовка проектів рішень Київради, надання висновків та рекомендацій, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого органу з питань:
- володіння, користування та розпорядження землями територіальної громади міста (включаючи питання передачі земельних ділянок у власність чи користування, приватизації земельних ділянок, припинення права користування та вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності);
- викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста;
- організації землеустрою;
- здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності;
- вирішення земельних спорів;
- архітектурно-будівельної діяльності;
- планування та забудови територій (включаючи питання підготовки та затвердження Генерального плану забудови міста Києва та його приміської зони, проектів детального планування територій, схем планування територій);
- розміщення рекламно-інформаційного обладнання (засобів реклами) та елементів дизайну міського середовища..
Однак, ні законодавство, ні Регламент Київської міської ради не покладають на постійну комісію Київської міської ради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, конкретно визначеного обов'язку здійснювати виїзд за відповідною адресою з метою перевірки тих чи інших обставин зі складанням за результатами такого виїзду відповідного акту.
За таких обставин у суду відсутні підстави для задоволення вимог позивача, в яких він просить зобов'язувати постійну комісію Київської міської ради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури виїхати на місце розташування земельної ділянки кадастровий номер 79:713:003 за адресою: АДРЕСА_1 та скласти акт про невикористання протягом п'яти років ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» згаданої земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування багатофункціонального офісного торгово-розважального комплексу, а також надіслати йому копію такого акту.
Водночас суд вважає за необхідне відмовити позивачу в задоволенні його вимог про зобов'язання Київської міської ради та Департаменту земельних ресурсів вчинити необхідні дії, передбачені законодавством, щодо внесення проекту рішення Київської міської ради про скасування рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749 на розгляд постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури та Київської міської ради, а також про зобов'язання Київської міської ради розглянути даний проект на найближчому засіданні та прийняти відповідне рішення.
Наведене обґрунтовується, передусім, тим, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2010 року у справі № 2а-1128/09 в частині скасування рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749 не містить вимог зобов'язального характеру, а тому не потребує її виконання шляхом видання Київською міською радою відповідного рішення про скасування уже скасованого судом рішення.
При цьому доцільно зауважити, що рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749 є скасованим з моменту набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2010 року у справі № 2а-1128/09.
За змістом частини 5 статті 254 КАС України постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова Київського апеляційного адміністративного суду проголошена в судовому засіданні 08 червня 2010 року, тому саме з цієї дати вона набрала законної сили. Відтак, саме з 10 червня 2010 року рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року №1088/1749 є скасованим.
За висновком суду також не підлягає задоволенню вимога позивача, в якій він просить зобов'язати Київську міську раду та Департамент земельних ресурсів внести відповідні зміни в черговий кадастровий план земельної ділянки за кадастровим номером 79:713:003, в якому засвідчити відсутність землекористувача ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1. Такий висновок суду обґрунтовується нижчевикладеним.
Відповідно до Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року № 749, яка втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», що набрала чинності з 01 січня 2013 року, черговий кадастровий план - графічне зображення земельних ділянок, розташованих у межах кадастрових зон і кварталів, адміністративно-територіальних утворень (село, селище, місто, район), із зазначенням номерів кадастрових зон і кварталів, їх меж, розмірів і кадастрових номерів земельних ділянок, меж земельних угідь та сервітутів, територіальних зон.
Аналогічне визначення терміну черговий кадастровий план містилось також в Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам, затвердженому наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 15 лютого 2010 року № 168, який скасовано наказом названого Державного комітету від 14 травня 2010 року № 370.
Станом на даний час таке поняття як черговий кадастровий план в законодавстві відсутнє. Однак, з огляду на визначення його змісту, суд вважає, що черговий кадастровий план був частиною документації, яка становить відомості державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 2.3 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року № 182/342, до основних завдань названого управління, поміж іншого, віднесено ведення державного земельного кадастру, реєстрацію договорів оренди землі.
Однак, з 01 січня 2013 року згідно із частиною 3 статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та пункту 4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, ведення Державного земельного кадастру здійснює Держземагентство та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держземагентство. Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держземагентством за погодженням з Мінагрополітики державне підприємство, яке належить до сфери управління Держземагентства.
Тобто з 01 січня 2013 року у Департаменту земельних ресурсів відсутні повноваження щодо ведення державного земельного кадастру.
Відповідно до законодавства повноважень щодо ведення державного земельного кадастру у Київської міської ради не було та на даний час не має.
Разом з тим судом встановлено, що прокуратура міста Києва звернулась до Головного управління земельних ресурсів із приписом від 06 вересня 2011 року № 05/4-718вих.11 про усунення порушень вимог земельного законодавства, які полягають у тому, що до бази даних автоматизованої системи ПК «Кадастр» та Книги записів державної реєстрації договорів оренди землі не внесено відповідні зміни з урахуванням постанови Київського апеляційного господарського суду від 02 червня 2011 року у справі № 17/492, якою відмовлено в задоволенні позову ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» до Київської міської ради про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,74 га за адресою: АДРЕСА_1.
Листом від 16 січня 2011 року № 07-387/26215 Головне управління земельних ресурсів повідомило прокуратуру міста Києва про скасування реєстрації договору оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, переданої ТОВ «Будівельна компанія «Євробудсервіс» на підставі рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року № 1088/1749, про що внесено відповідні записи до Книги записів державної реєстрації договорів оренди землі та автоматизованої системи ПК «Кадастр».
Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.
Суддя О.О. Власенкова