ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/812/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Молодецького Р.І.,
при секретарі - Лі Н. А.,
за участю:
представника позивача - Бучава А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про відшкодування переплати коштів за надання соціальних послуг малозабезпеченій сім'ї, -
В С Т А Н О В И В:
22 лютого 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про відшкодування переплати коштів за надання соціальних послуг малозабезпеченій сім'ї у розмірі 3 632 грн. 77 коп.
Пунктом 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом, поширюється компетенція адміністративних судів.
Абзацом 5 пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, передбачено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Отже, позивач як суб'єкт владних повноважень звернувся до суду у випадку, передбаченому законом, з метою здійснення ним своїх владних управлінських функцій, а тому на таких спір поширюється компетенція адміністративних судів.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги задекларувала дохід за попередній до звернення період. Позивачем було проведено перевірку та встановлено, що відповідачкою за період з 01 лютого 2011 року по 31 липня 2011 року було отримано додатковий дохід, який не було нею задекларовано. За таких обставин, виникла переплата по допомозі малозабезпеченій сім'ї у зв'язку з прихованими доходами у розмірі 3 932 грн. 77 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини 10 статті 4 Закону).
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до положень пункту 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно з пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи:
заяву;
документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї;
довідку про склад сім'ї;
декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї);
довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
ОСОБА_2 11 серпня 2011 року звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
До заяви, серед інших документів, відповідачем було додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначення усіх видів соціальної допомоги за період з 01 лютого 2011 року по 31 липня 2011 року. Серед членів сім'ї відповідачем було зазначено чоловіка - ОСОБА_3, сина - ОСОБА_4, сина - ОСОБА_5, дочку - ОСОБА_6. У розділі ІІ "Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)" вказані наступні відомості про доходи: ОСОБА_2 за задекларований період отримано 407 грн. 76 коп. доходів, 4 137 грн. 54 коп. доходів від земельної ділянки - паю та 43 грн. 99 коп. - пільг; ОСОБА_3 за задекларований період отримано 1 719 грн. 42 коп. доходу (заробітна плата) /а. с. 7-10/.
Рішенням від 23 серпня 2011 року було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї (уповноважений представник ОСОБА_2) з 01 серпня 2011 року включно до 31 січня 2012 року /а. с. 11-12/.
Згідно зі статтею 13 Закону України контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Зазначена норма міститься також в Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пунктом 27 якого встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
11 вересня 2012 року державним соціальним інспектором Машівського управління праці та соціального захисту населення було проведено перевірки достовірності інформації про доходи громадянки ОСОБА_2 за період з 01 січня 2011 року по 01 квітня 2012 року. Перевірка проводилась методом запиту від 04 липня 2012 року № 3 на Машівське відділення Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби.
Перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 за І квартал (лютий - березень) 2011 року отримала дохід у розмірі 1 876 грн. 60 коп., за ІІ квартал (квітень - червень) 2011 року - 3 430 грн. та за ІІІ квартал (липень) 2011 року - 27 грн. 33 коп., а всього за лютий - липень 2011 року отримано доходу у розмірі 5 333 грн. 99 коп., тобто сума доходу, фактично отриманого ОСОБА_2 за період лютий - липень 2011 року, більша ніж сума задекларована відповідачем при отриманні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Відповідно до положень пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Розпорядженням начальника УПСЗН від 08 лютого 2013 року було припинено виплату ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01 лютого 2013 року у зв'язку з перевищенням доходу /а. с. 56/.
Згідно з пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям рішення органу праці та соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Інформації щодо оскарження відповідачем рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям сторонами не надано.
ОСОБА_2 06 лютого 2012 року повторно звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям /а. с. 52-55/.
Рішенням від 13 лютого 2012 року було відмовлено ОСОБА_2 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з таких підстав: середньомісячних сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї /а. с. 58/.
Згідно пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до розрахунку розміру переплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 сума переплачених коштів складає 3 932 грн. 77 коп. /а. с. 72/.
Станом на момент звернення Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації до суду з даним позовом відповідачем було частково повернено переплату по допомозі малозабезпеченій сім'ї у розмірі 300 грн., що підтверджується випискою Державної казначейської служби Машівського району з рахунку позивача /а. с. 6/.
Таким чином, на момент розгляду справи судом заборгованість ОСОБА_2 становить 3 632 грн. 77 коп.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про відшкодування переплати коштів за надання соціальних послуг малозабезпеченій сім'ї задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації (банк ГУДК в Полтавській області, код ЄДРПОУ 03195145, МФО 831019, р/р 35410013001971) переплачені кошти за надання соціальних послуг малозабезпеченій сім'ї в сумі 3 632 ( три тисячі шістсот тридцять дві) гривні 77 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 22 квітня 2013 року.
Суддя Р.І. Молодецький