ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 квітня 2013 р. (14:45)
Справа №801/3436/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Кисельової А.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Керченського міського центру зайнятості
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Керченське Рудоуправління»
про стягнення,
Обставини справи: до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом Керченський міський центр зайнятості (далі позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Керченське Рудоуправління» (далі відповідач) про стягнення пені у розмірі 254,61 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-III від 02.03.2000 не сплатив пеню у розмірі 254,61 грн., яка була нарахована відповідачу за несвоєчасну сплату страхових внесків, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.04.2013 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю та підтримання позовних вимог.
У судове засідання відповідач явку представника не забезпечив, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи – за адресою реєстрації юридичної особи, про причини неявки суд не повідомив.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-III від 02.03.2000 року в редакції, чинній на час звернення позивача до суду (далі – Закон №1533) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Частиною 2 ст. 34 Закону №1533 Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття зобов'язаний контролювати правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю;
Згідно ч.6 ст.10 Закону №1533 функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.
Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України “Про зайнятість населення” N5067-VI від 05.07.2012 року (далі – Закон N5067-VI, що набув чинності на час звернення позивача із позовом до суду) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права.
Указом Президента України від 16 січня 2013 року №19/2013 затверджене Положення про Державну службу зайнятості України ( надалі - Положення).
Відповідно до ст.3 зазначеного Указу Державна служба зайнятості України є правонаступником відповідних органів державної служби зайнятості.
Основними завданнями Служби є, зокрема, здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд”) (п.п. 11 п. 3 зазначеного Положення)
Згідно п.7 Положення служба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах”.
Статтею 5 Указу Президента України від 16 січня 2013 року №19 в редакції Указу Президента України від 26 лютого 2013 року № 90/2013 визначено, що Кабінету Міністрів України 1) у тримісячний строк: привести свої рішення у відповідність із цим Указом; вирішити в установленому порядку питання щодо припинення державної служби зайнятості; здійснити інші заходи, що випливають із цього Указу; 2) до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням Державної служби зайнятості України та її територіальних органів, забезпечити виконання їх функцій відповідними органами державної служби зайнятості”.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв’язку зі застосуванням Закону №1533 саме у судовому порядку, визначена також ст.39 Закону №1533.
Відповідно до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності 01.11.2011 року стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Отже, Керченський міський центр зайнятості є суб’єктом владних повноважень, на якого на даний час покладені функції, в тому числі щодо звернення до суду з вимогами про стягнення відповідно до закону страхових внесків та штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Керченське Рудоуправління" зареєстроване у Керченському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за №15415576.
Керченським міським центром зайнятості 23.08.2012р. було проведено перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.07.2009. по 31.12.2010р.
За результатом перевірки складений акт перевірки № 144 від 23.08.2012р., відповідно до якого встановлено порушення відповідачем показників правильності нарахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (порушення п.2. ч.2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»), а саме за відповідачем склалась заборгованість (недоїмка) зі сплати страхових внесків у розмірі 3826,43 грн. та нарахована пеня у розмірі 254,61 грн.
Як вбачається з позовних вимог, позивач просить стягнути пеню у розмірі 254,61 грн., у зв’язку з чим суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п.3 ст. 17 Закону №1533 (в редакції на час періоду перевірки), роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
Стаття 35 зазначеного Закону №1533 (в редакції на час періоду перевірки), передбачає обов’язок роботодавця своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески.
Згідно ч.1 ст. 38 Закону №1533 (в редакції на час періоду перевірки) та пунктом 9.1 Інструкції про порядок числення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття і обліку їх надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.12.2000р. №339 (далі - Інструкція), роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати й неповну сплату страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом внесків (недоїмки), штраф, пеню.
Згідно до п. 9.2 ст. 9 Інструкції № 339 (в редакції на час періоду перевірки) пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Пеня на пеню не нараховується.
Таким чином, аналізуючи зазначені норми, суд робить висновок, що у разі несвоєчасної сплати (несплати взагалі) страхових внесків, роботодавцю нараховується пеня на повну суму недоїмки (без урахування штрафів).
Судом перевірений розрахунок пені за результатом перевірки (акт перевірки № 144 від 23.08.2012р.) та встановлено, що розрахунок пені зроблений вірно.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем відповідно до вимог ст. 71 КАС України не надані докази сплати заборгованості у сумі 254,61 грн.
А відтак, враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованим та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 16.04.2013. У повному обсязі постанову складено та підписано 22.04.2013.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Керченське Рудоуправління" (ЄДРПОУ 32993108) на користь Керченського міського центру зайнятості заборгованість зі сплати пені у розмірі 254,61 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Тоскіна Г.Л.