ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 0670/8349/12
категорія 10.1
13 березня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чернової Г.В. ,
при секретарі - Лукач В.Ю.,
за участю позивача, представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство" до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень від 26.11.2012 р. № 1021 та № 1022,-
встановив:
Державне підприємство "Білокоровицьке лісове господарство" звернулось до суду з вказаним позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати видані управлінням Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області рішення: №1021 від 26.11.2012 р. про визначення додаткового зобов'язання зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 16267,77 грн. та застосування штрафної санкції в розмірі 38812,16 грн. та №1022 від 26.11.2012 р. про визначення додаткового зобов'язання з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 39987,27 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 138744,52 грн., а також просило присудити на користь позивача з Державного бюджету здійснені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 2403 грн.
До початку розгляду справи по суті представник позивача змінив позовні вимоги та просив визнати протиправними та скасувати видані управлінням Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області рішення від 26.11.2012 р.: №1021 - в частині застосування штрафної санкції зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 19768,64 грн. та №1022 - в частині застосування штрафної санкції з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 118750,89 грн.; присудити на користь ДП "Білокоровицьке лісове господарство" з Державного бюджету здійснені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору частково в сумі 1449 грн.
Позивач не погоджується з розмірами застосованих до нього штрафних санкцій, а тому вважає оскаржувані рішення в цій частині, протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, вважаючи, що спірні правовідносини, що є предметом цього позову, вже були врегульовані постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.03.2012 р. в справі №0670/1124/12 і повторному доказуванню не підлягають. Зазначеною постановою стягнуто з позивача на користь управлінням Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області заборгованість в загальній сумі 56255,04 грн., в т.ч. за 2010 р. - 16267,77 грн., за 2011 р. - 39987,27 грн. Рішення суду набуло законної сили і було виконане позивачем в повному розмірі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
На підставі матеріалів справи вбачається, що уповноваженими особами управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області було проведено перевірку з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Державним підприємством "Білокоровицьке лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00991798) за період з 01.09.2010 р. по 31.07.2012 р., за результатами якої було складено акт №31 від 31.08.2012 року ( а.с. 9-31).
Перевіркою встановлено, що протягом 2011 р. підприємство здійснювало нарахування на заробітну плату за працюючих пенсіонерів-інвалідів в розмірі 8,41 %, а необхідно було нарахувати в розмірі 37,3 %, так як довідки , по яким проводилося нарахування заробітної плати виявилися недостовірними, що підтверджується довідками обласної МСЕК № 2. В результаті чого донараховано єдиного внеску за працюючих інвалідів в розмірі 37,3% на суму 39987,27 грн., а саме: ОСОБА_1 - на суму 6550,79 грн., ОСОБА_2 - на суму 6738,62 грн., ОСОБА_3 - на суму 7264,04 грн., ОСОБА_4 - на суму 6876,18 грн., ОСОБА_5 - на суму 3149,61 грн., ОСОБА_6 - на суму 4753,15 грн. та ОСОБА_7 - на суму 4654,88 грн.
Крім того, в акті перевірки перевіряючими зроблено висновок, що протягом 2010 р. підприємство здійснювало нарахування на заробітну плату за працюючих пенсіонерів-інвалідів в розмірі 4 відсотки, а необхідно було нараховувати в розмірі 33,2 відсотки, так як довідки по яким проводилось нарахування заробітної плати виявилися недостовірними, що підтверджується довідками Житомирської обласної МСЕК № 2. В результаті чого донараховано страхового внеску за працюючих інвалідів в розмірі 4 відсотки на суму 16267,77 грн., а саме ОСОБА_1 - на суму 6362,62 грн., ОСОБА_2 - на суму 3212,30 грн., ОСОБА_3 - на суму 554,41 грн., ОСОБА_4 - на суму 2661,66 грн., ОСОБА_5 - на суму 2984,94 грн. та ОСОБА_7 - на суму 491,84 грн.
На підставі матеріалів перевірки відповідачем 26.11.2012 р. було видано рішення:
№1021 - про визначення додаткового зобов'язання зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 16267,77 грн. та застосування штрафної санкції в розмірі 38812,16 грн., а всього - 55079,93 грн.;
№1022 - про визначення додаткового зобов'язання з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 39987,27 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 138744,52 грн., а всього - 178731,79 грн.
Суд, підтримуючи позицію позивача, не погоджується з розмірами застосованих до підприємства оскаржуваними рішеннями штрафних санкцій з огляду на наступне:
Так, оскаржуваним рішенням №1021 управління керуючись приписами п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначив позивачу розмір штрафних санкцій в сумі 38812,16 грн.
При цьому слід зазначити, що положеннями пп. 9.3.4 п. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N21-1, було визначено, що у випадку донарахування органом Пенсійного фонду сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Таким чином, для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховується починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду в якому було зазначено такі донараховані суми збору.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.
Зазначеним пунктом Інструкції також передбачено, що підставою для прийняття відповідного рішення в такому випадку є акт перевірки страхувальника органом Пенсійного фонду України. Встановлено, що таку перевірку підприємства було здійснено відповідачем 31.08.2012 р., про що складено акт №31.
Судом безспірно встановлено визнання підприємством суми боргу зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 16267,77 грн. Разом з тим позивачем надано розрахунок фінансової санкції, яка мали б бути застосована до нього відповідачем, з врахуванням зазначених законодавчих вимог.
З досліджених судом результатів перерахунку розміру штрафних санкцій, що підлягають до застосування до ДП "Білокоровицьке лісове господарство" за 2010 рік, зробленого позивачем, вбачається, що відповідачем неправомірно застосована до підприємства фінансова санкція в розмірі 19768,64 грн. (а.с.64)
Що стосується правомірності розміру застосованої до ДП "Білокоровицьке лісове господарство" фінансової санкції в рішенні від 26.11.2012 р. №1022, суд, враховуючи обґрунтованість розрахунків позивача та з огляду на нормативне врегулювання спірних правовідносин, не погоджується з розміром застосованої штрафної санкції, з огляду на таке:
Так, зазначеним рішенням відповідач, керуючись п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застосував до позивача штрафну санкцію в розмірі 138744,52 грн.
Положеннями пп. 7.2.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджена постанова правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. N21-5 встановлено, що за донарахування органом Пенсійного фонду своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником від органу Пенсійного фонду акта перевірки в якому зазначено такі донараховані суми внесків.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованого (своєчасно не обчисленого) єдиного внеску, то за кожне таке донарахування (кожний місяць) відповідно до Закону накладається штраф у таких порядку та розмірах:
- для дотримання вимог щодо максимального розміру (50 відсотків) штрафу:
- визначається сукупно сума донарахувань за всіма звітними періодами, в яких вони виявлені;
- визначається сукупно сума штрафу за всіма звітними періодами, у яких виявлені донарахування та за якими нараховано такі штрафи;
- здійснюється обрахування максимального розміру штрафу від сукупної суми донарахувань та порівнюється із фактично нарахованою сумою штрафів, визначеною сукупно за всі звітні періоди, в яких донараховано суми єдиного внеску.
При цьому до сплати повинні визначатися лише суми штрафів, що не перевищують максимальний їх розмір, визначений зазначеним підпунктом. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки платника єдиного внеску або акт звірки з податковим органом.
Зазначеною Інструкцією передбачено, що підставою для прийняття відповідного рішення в такому випадку є акт перевірки страхувальника органом Пенсійного фонду України. Як зазначено вище, таку перевірку працівниками управління було здійснено 31.08.2012 р., про свідчить акт перевірки №31.
З врахуванням визнаної позивачем в судовому порядку суми боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 39987,26 грн., на підставі відомостей про щомісячні суми заробітної плати, що були нараховані в 2011 р. на користь працівників-інвалідів, та з врахуванням зазначених законодавчих вимог, позивач здійснив перерахунок сум штрафних санкцій, що повинні б бути застосовані до нього відповідачем.
З дослідженого судом перерахунку розміру штрафних санкцій, що підлягають до застосування до ДП "Білокоровицьке лісове господарство" за 2011 рік вбачається неправомірність застосованої УПФУ в Олевському районі до підприємства фінансової санкції в розмірі 118750,89 грн. ( а.с. 65).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Пенсійним органом, не подано суду доказів правомірності розміру застосованих оскаржуваними рішеннями до позивача фінансових санкції. Не знайшли свого підтвердження також доводи відповідача, що спірні правовідносини, що є предметом розгляду вказаної справи, вже були врегульовані постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.03.2012 р. в справі №0670/1124/12, а тому доказуванню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем доказів на підтвердження правомірності винесення рішень від 26.11.2012 року: № 1021 в частині застосування штрафної санкції зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 19768,64грн. та № 1022 в частині застосування штрафної санкції з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 118750,89 грн. не надано, а тому з урахуванням вище викладеного, в частині розміру застосованих фінансових санкцій вони є протиправними та підлягають скасуванню.
У відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, понесені Державним підприємством "Білокоровицьке лісове господарство" судові витрати, у вигляді сплаченого судового збору, в розмірі 1449 грн. підлягають відшкодуванню на користь позивача з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71,86, 158-163,186, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області від 26.11.2012 року № 1021 в частині застосування штрафної санкції зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 19768,64грн.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області від 26.11.2012 року № 1022 в частині застосування штрафної санкції з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 118750,89 грн.
Відшкодувати з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України на користь Державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство" сплачений судовий збір в розмірі 1449грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Г.В. Чернова
Повний текст постанови виготовлено: 15 березня 2013 р.