Постанова № 30829273, 22.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
826/3350/13-а
Номер документу
30829273
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1Вн. № 1/58

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(в порядку письмового провадження)

м. Київ

22 квітня 2013 року 11:30 № 826/3350/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клочкової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Черкаської філії Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення про стягнення заборгованості у розмірі 8 356,29 грн., ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (далі - позивач, УПФУ в м. Черкасах Черкаської обл.) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Черкаської філії Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 8 356,29 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2013 відкрито скорочене провадження у справі № 826/3350/13-а та відповідачу запропоновано у строк до 25.03.2013 надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.03.2013 у даній справі призначено судове засідання за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до судового розгляду та у позивача та відповідача витребувано низку додаткових доказів по даній справі.

В судове засідання 17.04.2013 сторони не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. При цьому, представник позивача просив розглянути дану справу за його відсутності.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення ч. 6 ст. 128 КАС України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 17.04.2013 суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Судом встановлено, що Черкаська філія Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення зареєстрована в УПФУ в м. Черкасах Черкаської обл. та є страхувальником.

Згідно Довідки № 3435/07 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 20.02.2007 Черкаська філія Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення має правовий статус без права юридичної особи.

У Черкаській філії Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення працювали громадяни, які отримали право виходу на пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ).

За лютий 2012 року громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 було виплачено пенсії, призначені за списком № 2, на загальну суму 5 314,12 грн.

У зв'язку із перерахунком сум відшкодування за 2012 рік Черкаській філії Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення було донараховано суму відшкодування в розмірі 3 042,17 грн. Дана сума була обрахована як різниця між нарахованими сумами до відшкодування по 4 пенсіонерах в розмірі 47 095,16 грн. згідно розрахунків фактичних витрат протягом 2012 року та виплаченими пенсіями за 2012 рік на суму 50 137,33 грн. (гр. 14 розрахунку за 2013 рік).

Позивач направив на адресу відповідача повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених у відповідності до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, у якому було вказано розрахунок щомісячних сум, які підлягають до відшкодування.

Відповідач отримав вищевказане повідомлення 25.02.2013, підтвердженням чого є відповідне рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, однак, станом на момент розгляду даної справи судом заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, на загальну суму 8 356,29 грн. відповідачем не сплачена.

Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з позовними вимогами УПФУ в м. Черкасах Черкаської обл., виходячи з наступних мотивів.

Згідно ч. 2 р. XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п.п. "б" - "з" ст. 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема:

працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;

трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;

жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;

жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Частиною 2 р. XV Закону № 1058-IV та пунктом 6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1) передбачено, що підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування коштів Пенсійному фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно пп. 6.4 п. 6 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7 Інструкції № 21-1).

Відповідно до пп. 6.8 п. 6 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25 числа зобов'язані вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Судом встановлено, що позивачем було направлено на адресу відповідача повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених у відповідності до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, у якому було вказано розрахунок щомісячних сум, які підлягають до відшкодування.

Відповідач отримав вищевказане повідомлення 25.02.2013, підтвердженням чого є рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 18016 0305182 0. Разом з тим, доказів сплати суми заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, у розмірі 8 356,29 грн. відповідач суду не надав.

У запереченнях на позов відповідач зазначив, що вказані у позовній заяві громадяни ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 працювали на підприємстві "Республіканські мережі магістральних зв'язків і телебачення № 2", яке обслуговувало території Черкаської, Кіровоградської, Чернігівської, Київської, Вінницької, Полтавської, Дніпропетровської областей. Вказане підприємство було ліквідоване у 1991 році за рішенням Міністерства зв'язку України.

Наказом Державного комітету України по зв'язку № 101 від 04.10.1991 була створена нова юридична особа - Державне підприємство "Черкаський обласний радіотелевізійний передавальний центр".

Відповідно до статуту ДП "Черкаський обласний радіотелевізійний передавальний центр" підпорядковане Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення і не є правонаступником підприємства "Республіканські мережі магістральних зв'язків і телебачення № 2".

У 2006 році ДП "Черкаський обласний радіотелевізійний передавальний центр" реорганізовано у філію Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.

Відповідно до статуту Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення даний концерн також не є правонаступником підприємства "Республіканські мережі магістральних зв'язків і телебачення № 2".

Враховуючи наведене, відповідач зазначив, що громадяни ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на ДП "Черкаський обласний радіотелевізійний передавальний центр" та в Черкаській філії Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення не працювали, тому, на думку відповідача, ні Черкаська філія Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, ні Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення не можуть бути платниками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам підприємства "Республіканські мережі магістральних зв'язків і телебачення № 2", оскільки вони не є правонаступниками ліквідованого підприємства.

Разом з тим, суд не приймає до уваги вищевказані твердження відповідача з огляду на наступне.

На підставі наявної в матеріалах справи копії додатку про перейменування підприємства до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії ОСОБА_2 від 26.01.2012 № 51, виданою Черкаською філією Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, судом встановлено, що було ліквідовано як самостійне підприємство Технічний вузол Республіканських мереж зв'язків і телебачення № 2 і перетворено у виробничий цех Республіканської мережі магістральних зв'язків і телебачення № 2 (далі - РМЗ-2) відповідно до наказу РМЗ-2 № 7 від 16.01.1986.

Відповідно до наказу ВО РРТ МЗ УРСР № 13 від 30.01.1991 РМЗ-2 перейменована в Черкаський обласний радіотелевізійний передавальний центр, який наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.07.2006 № 751 було реорганізовано в Черкаську філію Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.

Крім цього, в матеріалах справи наявна відповідь Міністерства інфраструктури України від 10.04.2013 № 3953/16/10-13 на судовий запит від 28.03.2013 № 826/3350/13-а/3792/13, зі змісту якої вбачається, що підприємство "Республіканські мережі магістральних зв'язків і телебачення № 2" функціонує як Черкаська філія у складі Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 901-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації" всі підприємства галузі зв'язку, у тому числі і Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, були передані до сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

З наведеного вбачається, що Черкаська філія Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення є правонаступником підприємства "Республіканські мережі магістральних зв'язків і телебачення № 2", тому суд дійшов висновку, що відповідач є платником фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам підприємства "Республіканські мережі магістральних зв'язків і телебачення № 2" ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 і, як наслідок, є боржником по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2, в розмірі 8 356,29 грн.

Відповідно до п. 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відтак, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є УПФУ в м. Черкасах Черкаської обл.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва задовольнити повністю.

2. Стягнути з Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Черкаської філії концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області заборгованість фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на загальну суму 8 356,29 грн. (вісім тисяч триста п'ятдесят шість грн. 29 коп.) на р/р 25603301201855, код отримувача 37930126, в ОПЕРВ Обласного управління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 354507.

3. Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова