Постанова № 30829006, 15.04.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2013
Номер справи
803/573/13-а
Номер документу
30829006
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2013 року Справа № 803/573/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Козак О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання виконати пункт 1 законних вимог від 18.02.2013 року №710-13/136 в сумі 7671,41 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція у Волинській області (далі - ДФІ у Волинській області) звернулася з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради (далі - Управління праці) про зобов'язання виконати пункт 1 законних вимог від 18.02.2013 року №710-13/136 в сумі 7671,41 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками Камінь-Каширської міжрайонної державної фінансової інспекції (далі - Камінь-Каширська МДФІ) проведено планову ревізію управління праці та соціального захисту виконавчого комітету Ковельської міської ради, якою виявлено фінансові порушення, що викладені у акті від 07.12.2012 року №710- 14/16.

Зокрема, проведеною ревізією виявлено неправомірне отримання громадянами м. Ковель субсидії на забезпечення тепловою енергією та гарячою водою при одночасній заборгованості та несплаті обов'язкової частки внаслідок порушення пункту 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (із змінами) (далі - Положення №848), яким встановлено, що такі громадяни зобов'язані щомісячно сплачувати свою обов'язкову частку витрат на оплату цих послуг. При цьому підприємством надавачем послуг, інформація про заборгованість по сплаті обов'язкової частки платежу до управління праці не повідомлялась.

Зазначають, що у зв'язку цим відповідачем порушено пункт 20 Положення №848, так як надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово-експлуатаційних організацій, об'єднань (товариств) співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідної частки житлово-комунальних послуг. Таке порушення призвело до неправомірної виплати громадянам міста Ковеля субсидій на користування тепловою енергією та гарячою водою в розмірі 7671,741 грн. у 2012 році.

На адресу відповідача Камінь-Каширською МДФІ направлено лист-вимогу від 19.12.2012 року №710-104/1324 щодо відшкодування та усунення виявлених порушень.

Управлінням праці надано листи-відповіді від 30.01.2013 року №377/1.42, від 17.01.2013 року №191/1.12 про часткове виконання вимог.

З метою повного усунення виявлених порушень Камінь-Каширською МДФІ направлено повторний лист-вимогу від 18.02.2013 року №710/13-136 про вжиття повних і вичерпних заходів щодо відшкодування порушень.

Відповідачем надано лист-відповідь від 27.02.2013 року №538/1.42 про неможливість відображення дебіторської заборгованості та здійснення претензійно-позовної роботи.

Оскільки вимоги фінансової інспекції не виконані, тому позивач відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», якою надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради повністю виконати пункт 1 законних вимог від 18.02.2013 року №710-13/126 в сумі 7641,41 грн.

В судовому засіданні 01.04.2013 року представники позивача адміністративний позов підтримали з підстав, зазначених у позовній заяві, та просили його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні та в наданих суду письмових поясненнях адміністративний позов не визнала, зокрема, зазначила, що виконання пункту 1 вимоги позивача в частині відображення в обліку дебіторської заборгованості за зайво відшкодовані субсидії за 2012 рік у 2013 році призведе до порушення Управлінням праці фінансової дисципліни. Також пояснила, що відповідно до пункту 20 Положення №848 надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово-експлуатаційних організацій, якщо громадянин не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов'язаних з неможливістю з поважних причин громадянами вчасно здійснювати такі сплати. Подання про припинення раніше призначеної субсидії на адресу відповідача від ПТМ «Ковельтепло» не надходило, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави для припинення даних виплат. Крім того, споживачами субсидії вже сплачені в повному обсязі, а отже її виконання призведе до подвійної оплати. З огляду на наведене, просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Камінь-Каширською міжрайонною державною фінансовою інспекцією проведено планову ревізію використання коштів субвенції, виділеної з Державного бюджету місцевим бюджетам для: надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло- водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот: надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного, побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян, за 2010, 2011 роки та завершений звітний період 2012 року (01.10.2012 року) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради, за наслідками якої складено акт від 07.12.2012 року №710-14/16.

Із змісту даного акту слідує, що ревізією серед інших встановлені порушення пункту 15 Положення №848, а саме: відповідно до запиту та проведеної зустрічної звірки в ПТМ «Ковельтепло» встановлено, що громадянами м. Ковель було отримано субсидію на забезпечення тепловою енергією та гарячою водою при одночасній заборгованості та несплаті обов'язкової частки виплат на оплату житлово-комунальних послуг. Дана обставина призвела до порушення пункту 20 зазначеного Положення, а саме: неприпинення надання раніше призначеної субсидії за користування тепловою енергією та гарячою водою вказаним громадянам, неправомірну їх виплату протягом 2012 року та нанесення втрат (збитків) Управлінню праці в сумі 7671,41 грн. Вказане порушення було допущено з вини посадових осіб ПТМ «Ковельтепло».

В зв'язку з виявленими в результаті перевірки порушеннями Камінь-Каширською МДФІ винесено та надіслано відповідачу обов'язкову до виконання вимогу від 19.12.2012 року №710-14/1324 щодо відшкодування та усунення виявлених порушень.

З матеріалів справи вбачається, управлінням праці надано листи-відповіді від 30.01.2013 року №377/1.42, від 17.01.2013 року №191/1.12 про часткове виконання вимог.

З метою повного усунення виявлених порушень Камінь-Каширською МДФІ направлено повторний лист-вимогу від 18.02.2013 року №710/13-136 про вжиття повних і вичерпних заходів щодо відшкодування порушень, а саме: відобразити в обліку дебіторську заборгованість за зайво відшкодовані пільги та субсидії в сумі 7671,41 грн., провести претензійно-позовну роботу щодо повернення коштів.

Відповідачем надано лист-відповідь від 27.02.2013 року №538/1.42 про неможливість відображення дебіторської заборгованості та здійснення претензійно-позовної роботи, так як відповідно до довідки підприємства теплових мереж «Ковельтепло» №561 від 26.02.2013 року громадянам, яким було призначено субсидію на оплату послуг у сумі 7671,41 грн. споживачами повністю погашено. Згідно статті 48 Бюджетного кодексу України Управління праці невправі відобразити дебіторську заборгованість за зайво відшкодовані субсидії за 2012 рік.

З акту ревізії та пояснень представників позивача в судовому засіданні вбачається, що висновок про неправомірну виплату відповідачем субсидій за користування тепловою енергією та гарячою водою протягом 2012 року в сумі 7671,41 грн. базується на тому, що Управлінням праці було виплачено субсидію громадянам, які мали заборгованість по сплаті обов'язкової частки на оплату житлово-комунальних послуг.

Суд вважає, що такі твердження представників позивача, як і висновки, викладені в акті ревізії Управління праці, не відповідають встановленим обставинам справи з огляду на таке.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року, № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива".

Відповідно до пункту 15 Положення №848 громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісячно сплачувати свою обов'язкову частку витрат на оплату цих послуг.

Абзацом 2 пункту 20 даного Положення визначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями органам праці та соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини.

Відповідно до абзацу 8 пункту 20 Положення №848 сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

З акту слідує, що посадовими особами Камінь-Каширської МДФІ під час проведення ревізії не було встановлено, чи мали місце виняткові випадки, визначені пунктом 20 Положення №848, які стали причиною для несплати малозабезпеченими громадянами необхідної частки житлово-комунальних послуг, а саме: затримка виплати даним особам заробітної плати, пенсії чи інші обставини, що унеможливлювали своєчасну сплату даної частки, тобто контролюючим органом не було встановлено, чи були у підприємства теплових мереж підстави для надсилання відповідачу подання про припинення надання раніше призначеної субсидії.

Отже, висновки контролюючого органу, наведені в акті ревізії, про нанесення збитків Управлінню праці в сумі 7671,41 грн. з вини посадових осіб ПТМ «Ковельтепло», на думку суду, є безпідставними.

Разом з тим, судом встановлено, що організація, яка надає житлово-комунальні послуги, із таким поданням до Управління праці не зверталась, а, тому у відповідача були відсутні підстави для припинення надання раніше призначеної субсидії.

Також ревізією не встановлено свідомого подання громадянами документів з недостовірними відомостями, що не може бути підставою для повернення громадянами надміру перерахованих сум субсидій.

Дані обставини не доведені суду представниками позивача і у судовому засіданні.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з довідки ПТМ «Ковельтеплло» від 26.02.2013 року №561, отримувачами субсидій заборгованість по сплаті необхідної частки житлово-комунальних послуг погашена повністю. Дана обставина також підтверджується розрахунковим листом підприємства від 08.04.2013 року №1188 .

За таких обставин суд вважає, що у позивача були відсутні будь-які правові підстави для прийняття висновків про неправомірність виплати відповідачем субсидій за користування тепловою енергією та гарячою водою протягом 2012 року в сумі 7671,41 грн., оскільки посадовими особами Камінь-Каширської МДФІ під час проведення ревізії не були встановлені всі обставини, що мали значення для таких висновків.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

З огляду на це, суд приходить до висновку, що позивачем вимога про проведення претензійно-позовної роботи щодо повернення зайво відшкодованих пільг та субсидій в сумі 7671,41 грн. та відображення в обліку дебіторської заборгованості в цій сумі сформована та надіслана відповідачу протиправно, а тому підстави для її виконання відсутні.

Відповідно до частин 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем належними та допустимими доказами в судовому засіданні не доведено правомірність вимоги від 18.02.2013 року №710-13/136, а відтак позов до задоволення не підлягає.

Приймаючи рішення у даній справі, суд враховує ту обставину, що не оскарження відповідачем вимоги позивача не може бути беззаперечною підставою для стягнення з нього коштів, оскільки в ході судового розгляду позивачем не було суду доведено встановленого в ході ревізії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради порушення, за наслідками якої скеровано на адресу відповідача лист-вимогу від 18.02.2013 року №710-13/136.

Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 КАС України, на підставі Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції у Волинській області до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання виконати пункт 1 законних вимог від 18.02.2013 року №710-13/136 в сумі 7671,41 грн. відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий О.А.Лозовський

З оригіналом згідно:

Суддя О.А. Лозовський