ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 січня 2012 р. Справа №2а-14166/11/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря судового засідання Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
до Публічного акціонерного товариства "Кримвтормет"
про стягнення
за участю представників:
від позивача - не зявився
від відповідача - не зявився
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим до Публічного акціонерного товариства "Кримвтормет" про стягнення заборгованості у сумі 10 798,02 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачуються у визначені законом строки узгоджені податкові зобов'язання.
У судове засідання, яке відбулось 25.01.2012 року, позивач явку свого представника не забезпечив, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, вказав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, заперечення на позовну заяву, а також клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, враховуючі клопотання позивача, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи за відсутності його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає за можливе розгляд справи на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Предметом позову є стягнення з відповідача податкового боргу зі сплати земельного податку з юридичних осіб за 2011 рік та податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2010 рік з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків у розмірі 10798,02 гривень, з яких заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб складає 3927,48 гривень, також податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів складає 6776,00 гривень, згідно довідки про суму податкового боргу відповідачеві нарахована пеня у сумі 94,54 гривень, заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів та пені складає 6870,54 гривень.
Судом встановлено, що Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 22.08.1996 року проведено державну реєстрацію відповідача - юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Кримвтормет", що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.(а.с. 7).
Згідно з довідкою Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим відповідач з 21.09.1994 року перебуває на податковому обліку за № 10 та, відповідно, є платником податків і зборів, передбачених законодавством (а.с. 6).
Суд зазначає, що правове регулювання порядку стягнення податкового боргу є різним залежно від періоду, в якому виник такий борг (тобто періоду, на який припадає гранична дата погашення податкового зобов'язання).
Так відповідно до Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» (чинний до 01.01.2011 року) податковим боргом визнавалось податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1).
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження (підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5).
У разі коли платник податків не сплачував узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилав такому платнику податків податкові вимоги в порядку, встановленому статтею 6 вищевказаного Закону.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. В свою чергу, відповідно до пункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк). Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Строки сплати податкового зобов'язання встановлені статтею 57 ПК України і дорівнюють 10 календарним дням, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, або 10 календарним дням, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України (який набрав чинності з 01.01.2011 року) стягнення коштів платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Податкова вимога надсилається у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
При цьому за приписами пункту 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як слідує з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Виходячи з викладеного, порядок стягнення податкового боргу, що виник у 2011 році, визначається нормами Податкового кодексу України, а порядок стягнення податкового боргу, що виник до 01.01.2011 року - нормами Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» .
Враховуючи приписи пункту 95.2 статті 95 ПК України, виникнення у позивача права на звернення до суду із вимогами про стягнення податкового боргу, що виник у 2011 році, обумовлюється фактом надсилання податкової вимоги на суму боргу та спливу 60 календарних днів з дня її надсилання.
Судом встановлено, що відповідачем скеровано податкову вимогу на адресу ЗАТ "Кримвтормет" від 20 січня 2011 року, яка отримана відповідачем 25 січня 2011 року, про що свідчить розпис представника на вимозі (а.с.15 звор.).
Судом встановлено, що на підставі податкової декларації з плати за землю на 2011 рік № 9000185770 від 31.01.2011 року, наданою ПАТ «Кримвтормет» до ДПІ в м. Сімферополі, відповідачем самостійно визначена сума податку до сплати - 4005,47 гривень, яка частково сплачена на суму 76,99 гривень, заборгованість до теперішнього часу повністю не сплачена, згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Таким чином податковий борг ПАТ «Кримвтормет» з податку на землю з юридичних осіб складає - 3927,48 гривень.
На підставі розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010 рік № 9000455520 від 26.02.2010 року, наданою ПАТ «Кримвтормет» до ДПІ в м. Сімферополі, відповідачем самостійно визначена сума податку до сплати - 11776,00 гривень, частково сплачено на суму 5000,00 гривень, заборгованість складає 6776,00 гривень, яка до теперішнього часу не сплачена.
Згідно з довідкою про суму податкового боргу відповідачеві нарахована пеня за невчасну сплату податкового зобов'язання у сумі 94,54 гривнь, заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та пені складає 6870,54 гривень.
Надаючи оцінку вимогам про стягнення пені суд встановив таке.
Відповідно до підпункту 16.4 статті 16 України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Судом встановлено, що 20.01.2011 року на адресу відповідача було направлено податкову вимогу № 1 про сплату боргу у розмірі 11776,00 гривень, яка отримана відповідачем 25.01.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (зворотній бік а.с. 15).
В порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надані заперечення на адміністративний позов, а також не надані докази сплати заборгованості у повному обсязі, або оскарження суми заборгованості, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.
Враховуючи зазначене, суд вважає правомірним звернення позивача до суду з позовом щодо стягнення з відповідача суми податкового боргу у розмірі 10798,02 гривень., що складається з земельного податку з юридичних осіб у сумі 3927,48 гривень та податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та пені у сумі 6870,54 гривень з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство "Кримвтормет" в дохід місцевого бюджету Центрального району м. Сімферополя на р/р 33215812700213 в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 5212020103, ОКПО 34740405 податковий борг з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та пені у сумі 6870,54 гривень.
- Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство "Кримвтормет" в дохід місцевого бюджету Центрального району м. Сімферополя на р/р 33219811700005, в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 5213050100, ОКПО 34740405 податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у сумі 3927, 48 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.