Ухвала суду № 30811683, 11.04.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2013
Номер справи
0670/8821/12
Номер документу
30811683
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"11" квітня 2013 р. Справа № 0670/8821/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

при секретарі Зеліковій О.В. ,

за участю сторін:

від позивача: Бородіна Д.В., представника за дорученням;

від відповідача: Тичини С.І., представника за дорученням,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" лютого 2013 р. у справі за позовом Закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження ,

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" звернулось до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило скасувати розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 658-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме: не приведення своєї діяльності у відповідність до Закону України "Про акціонерні товариства", зокрема не внесення ЗАТ "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" змін до статуту товариства, які, в тому числі, передбачають зміну найменування акціонерного товариства, а також невиконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства та не приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2013 року у задоволенні позовних вимог закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову - про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши за матеріалами справи та перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України від 30.10.1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 статті 5 даного Закону закріплено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ст. 7 Закону № 448/96-ВР, одним з основних завдань комісії є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Як слідує з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 09 серпня 2012 р. уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відносно закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери за №658- ЦД-1-Е у зв'язку із наявністю ознак порушення позивачем вимог пункту 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", а саме: не приведення своєї діяльності у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства", зокрема невнесення Товариством змін до статуту товариства, які, в тому числі, передбачають зміну найменування акціонерного товариства, а також невиконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства не приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Розпорядженням зобов'язано позивача у термін до 12.11.2012 р. усунути порушення законодавства про цінні папери та до 12.11.2012 р. письмово проінформувати (із наданням відповідних документів) про виконання цього розпорядження.

Розпорядження №658-ЦД-1-Е від 09.08.2012р. винесено щодо позивача за наслідками розгляду справи про правопорушення разом із постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1315-ЦД-1-Е від 09.08.2012 р., винесеної уповноваженою особою Комісії за невиконання Товариством аналогічного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 01.12.2011 р. № 50-П-ЖИ, термін виконання якого закінчився 01.06.2012 р.

Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України "Про цінні папери і фондовий ринок", емітентом є юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач є емітентом, який випустив акції та зобов'язаний виконувати обов'язки, які випливають з умов їх випуску, перед акціонерами.

Порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів встановлено Законом України "Про акціонерні товариства" №514-VІ від 17.09.2008 року.

Частиною 4 ст. 3 Закону №514 передбачено, що повне найменування акціонерного товариства українською мовою повинне містити назву його типу (публічне чи приватне) і організаційно-правової форми (акціонерне товариство).

Акціонерні товариства відповідно до ч.1 ст. 5 Закону №514 за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства.

Пунктом 5 розділу ХVІІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №514 встановлено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач повинен був привести свою діяльність у відповідність до Законом України "Про акціонерні товариства" до 30 квітня 2011 року. Проте, у зазначений термін вимоги Закону України "Про акціонерні товариства" позивачем не виконано.

В судовому засіданні представник позивача не заперечив факту невиконання закритим акціонерним товариством "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" вимог Закону України "Про акціонерні товариства" та розпоряджень про усунення порушення законодавства про цінні папери від 01 грудня 2011 р. № 50-П-ЖИ, від 09 серпня 2012 р. № 658-ЦД-1-Е, при цьому зазначив, що товариство позбавлено можливості привести свою діяльність у відповідність до норм чинного законодавства через неможливість проведення загальних зборів акціонерів товариства в зв'язку із значною кількістю померлих акціонерів, які володіють у сукупності 45,8% акцій статутного фонду товариства і до цього часу вказані акції не придбані в порядку спадкування та не визнано відумерлою спадщиною.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, щодо того, що вказані обставини свідчать лише про неналежне виконання позивачем Закону, оскільки останній як емітент з 2009 року мав організувати свою діяльність таким чином аби вчасно виконати пункт 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 514.

З урахуванням викладеного, правильними є висновки суду першої інстанції, що відповідач при винесенні розпорядження № 658-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 р. діяв на підставі та в межах наданих чинним законодавством повноважень, законність вказаного розпорядження доводами позивача не спростовується.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" лютого 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Л.В. Кузьменко

судді: (підпис) (підпис) Л.О. Зарудяна Т.В. Іваненко

З оригіналом згідно: суддя _______ Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "11" квітня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Закрите акціонерне товариство "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" с.Кропивня,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12111

3- відповідачу Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вул. Горького,51,м.Київ,03680