Постанова № 30808550, 10.04.2013, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2013
Номер справи
817/986/13-а
Номер документу
30808550
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/986/13-а

10 квітня 2013 року 17год. 46хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Теперик О.В.

відповідача: представник Мельник С.І. третьої особи відповідача: представник Деркач Р.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ксібоне" до Луцька об`єднана державна податкова інспекція Волинської області ДПС про визнання протиправними дій та скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ксібоне» звернулось до суду з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Реєстраційний відділ Виконавчого комітету Рівненської міської ради із позовом про визнання протиправними дії Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області ДПС та визнання протиправним та скасування рішення Луцької ОДПІ Волинської області № 71 від 08.11.2012 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Ухвалою суду від 25.03.2013 року замінено Реєстраційний відділ Виконавчого комітету Рівненської міської ради на належну третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Виконавчий комітет Рівненської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ксібоне» станом на 20.07.2012 року, 08.11.2012 року та 31.03.2013 року знаходилось за адресою яка на той час була внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Підтвердженням цього є витягі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, згідно якого відомості про юридичну особу "підтверджено". Також, Позивач пояснив, що ТзОВ «Ксібоне» повністю і своєчасно виконує всі покладені на нього податковим законодавством обов'язки, а саме: вчасно подає звіти, декларації про доходи, в товариства відсутня заборгованість по податках і зборах та в розшуку податкового органу, його структурних підрозділах, не перебуває.

Представник Позивача в судовому засіданні, зазначив, що згідно із ст.184 Податкового кодексу України, реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у встановлених Кодексом випадках.

Аналогічні за своїм змістом норми містяться і в п.5.1. Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 N 1394, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2011 р. за N 1369/20107 згідно якого складалось рішення №71 від 08.11.2012 року про анулювання реєстрації платника ПДВ ТзОВ «Ксібоне». Просив позов задовольнити повністю.

Представник Відповідача - Луцької ОДПІ заперечував проти позовних вимог, посилаючись на те, що єдиною підставою для прийняття оспорюваного рішення про анулювання реєстрації ТзОВ «Ксібоне» як платника податку на додану вартість відповідно до п.п. «ж» пунктом 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України була наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТзОВ «Ксібоне».

З врахуванням викладеного, представник Відповідача вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити в їх задоволенні.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судовому засіданні пояснив наступне.

19 вересня 2012 року Державною податковою інспекцією в м. Рівному направлено повідомлення форми 18-ОПП Луцької об'єднаної ДПІ про відсутність ТОВ «Ксібоне» за місцезнаходженням. Відповідно до абзацу 2 частини 12 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» 20.09.2012 року юридичній особі ТОВ «Ксібоне» направлено повідомлення щодо необхідності подання реєстраційної картки форми №6 (підтвердження відомостей). Так як, товариством не було виконано вимог частини 14 статті 19 вищевказаного Закону, тобто не надано протягом місяця з дати надходження відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей, відтак державним реєстратором 22.10.2012 року в ЄДР був внесений запис "Внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу".

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю, з наступних підстав.

Судом встановлено, що товариство отримало індивідуальний податковий номер 330750703179, зареєстровано платником податку на додану вартість 23 липня 2004 року, Свідоцтво платника ПДВ №200024813, дата початку дії 13 лютого 2012 року, на бланку ф.№ 2 серія ПДВ НБ № 422072.

08 листопада 2012 року Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області ДПС складено Рішення № 71 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Ксібоне».

Підставою для складення такого Рішення послужив запис № 16081440015008235 від 22.10.2012 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТзОВ «Ксібоне».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 17.05.2003 року №755-ІV (далі по тексту - Закон 755), місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Згідно установчих документів, ТзОВ «Ксібоне» знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Артилерійська, будинок, 3А.

Відповідно до ст.184 Податкового кодексу України, реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у встановлених кодексом випадках.

Зокрема, п.п. «ж» пунктом 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України передбачено анулювання реєстрації платника ПДВ у разі, якщо по платнику ПДВ в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.

Порядок проведення процедури анулювання реєстрації платника ПДВ регулюється Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 N 1394, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2011 р. за N 1369/20107 (далі - Положення).

Так, відповідно до п.5.2. Положення, анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру. Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.

Норми пп.5.5.1. Положення визначають, що податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами, зокрема але не виключно є: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового Кодексу України) - ппп. 5.5.2.11. Положення.

При цьому, Положенням встановлено, що за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу оформляється за формою N 6-РПДВ (додаток 6). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження податкового органу, та підписується керівником податкового органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу. Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою N 6-РЖ (додаток 7). Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.

Один примірник рішення зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких податковий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника рішення.

Протягом трьох робочих днів після дня анулювання один примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, вказаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію) або ліквідатора такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається надісланим (врученим) платнику ПДВ, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи Представнику платника.

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу може бути оскаржене в адміністративному порядку відповідно до вимог статті 56 Кодексу або до суду (п.5.6. Положення).

Судом встановлено, що незважаючи на присутність у формі Рішення N 6-РПДВ графи про дані від податкової міліції про факт відсутності чи неможливості установити місцезнаходження юридичної особи, комісією такі дані з податкової міліції не витребовувалися, а оскаржуване рішення прийнято виключно на підставі повідомлення державного реєстратора.

Таким чином, судом встановлено, що при складанні рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ - ТзОВ «Ксібоне» Луцькою ОДПІ не враховано всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

В той же час, позивачем надано до матеріалів справи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців згідно якого станом на 20.07.2012 року, 08.11.2012 року та 31.03.2013 року статус відомостей про юридичну особу ТзОВ «Ксібоне» «підтверджено».

Судом також приймається до уваги те, що Позивач у справі регулярно та своєчасно звітується до податкового органу - в матеріалах справи наявними є копії звітності Позивача, яка подавалась до податкового органу засобами електронного зв'язку з корінцями про її отримання та врахування, що свідчить про повне і своєчасне виконання платником податків своїх обов'язків.

Згідно із ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Державний реєстратор Рівненської міської Ради Козярчук Л.Ю. пояснила ( пояснення від 20.03.2013 року № 1093), що 10.09.2012 року на адресу реєстратора було направлено форму 18-ОПП Луцької ОДПІ про відсутність ТзОВ «Ксібоне» за місцезнаходженням. Проте, із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізиничх осіб підприємців станом на 21.03.2013 року за № 16130005 вбачається, що 08.11.2012 року підтверджено відомості про юридичну особу ТзОВ «Ксібоне» за № 16081060016008235. Вищенаведене спростовує позицію Відповідача про відсутність Позивача за місцезнаходженням.

Крім того, відповідно до норм ст.184.5 та 184.7 Податкового кодексу, з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних, а у разі якщо в останньому звітному (податковому) періоді на обліку у платника податку залишаються товари та необоротні активи, при придбанні яких суми податку були включені до податкового кредиту, платник податку не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визнати умовне постачання таких товарів та необоротних активів та нарахувати податкові зобов'язання виходячи із звичайної ціни відповідних товарів чи необоротних активів, крім випадків реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.

Станом на 14.11.2012 року у Товариства знаходяться залишки матеріальних цінностей на загальну суму понад 9 000 000 грн. (в т.ч. ПДВ). Таким чином прийняття податковим органом оспорюваного рішення має наслідком порушення балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів Позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність своїх дій та рішення №71 від 08.11.2012 року, а тому позов підлягає до задоволення повному обсязі.

Судовий збір відповідно до ст. 94 КАС України присуджується на користь позивача.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Луцької ОДПІ Волинської області ДПС щодо аналювання реєстрації платника ПДВ.

Визнати протиправним та скасувати рішення Луцької ОДПІ Волинської області ДПС №71 від 08.11.2012 року про аналювання реєстрації платника ПДВ.

Присудити на користь позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Ксібоне" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 149,11грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Щербаков В. В.