ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про залишення позовної заяви без розгляду
17 квітня 2013 рокум. ПолтаваСправа № 816/1540/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
при секретарі - Пшенишному В.С.,
за участю:
представника позивача - Гайдабури Д.В.
представників відповідачів - Дмитрук Т.Г., Бургели І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Астроінвест-Україна" до Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у Зіньківському районі Полтавської області про стягнення суми бюджетного відшкодування та пені, -
В С Т А Н О В И В:
27 березня 2013 р. позивач ТОВ "Астроінвест-Україна" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гадяцької МДПІ, УДКС України у Зіньківському районі Полтавської області про стягнення суми бюджетного відшкодування в розмірі 822463,00 грн. та пені 326774,28 грн.
Судом встановлено, що 07 липня 2008 року позивачем до Гадяцької МДПІ подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2007 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 822463,00 грн.
Податковим повідомленням-рішенням Гадяцької МДПІ від 19 грудня 2007 року № 0000302301/0 позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 822463,00 грн.
ТОВ "Астроінвест-Україна" податкове повідомлення-рішення від 19 грудня 2007 року № 0000302301/0 оскаржувалось в судовому порядку. За результатами судового розгляду справи постановою господарського суду Полтавської області від 10 липня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року, спірне податкове повідомлення-рішення скасоване.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02 жовтня 2012 року касаційну скаргу Гадяцької МДПІ залишено без задоволення, а ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року та постанову господарського суду Полтавської області від 10 липня 2008 року - без змін.
Позивач, вважаючи датою закінчення судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 19 грудня 2007 року № 0000302301/0 дату постановлення ухвали Вищого адміністративного суду України (02 жовтня 2012 року), звернувся до Гадяцької МДПІ з листом про здійснення дій щодо повернення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Відповідач передбачені Податковим кодексом України дії не вчинив - не подав до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, чим, на думку позивача, порушив його законні права на отримання бюджетного відшкодування, правомірність якого підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили. Зазначені правовідносини стали предметом даного спору про визнання бездіяльності податкового органа протиправною, стягнення бюджетного відшкодування та пені.
Суд вважає, що дана позовна заява підлягає залишенню без розгляду, виходячи з наступного.
Відповідно до підпунктів 7.7.4, 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинному на час виникнення спірних правовідносин) платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Згідно вимог підпункту 7.7.8 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" у разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Аналогічну за змістом норму містить і чинний Податковий кодекс України (пункт 200.15 статті 200).
Суд вважає необхідним зазначити, що у випадку не відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету. Тому, коли податковий орган та орган державного казначейства, які спільно діють від імені держави, в установлений законом строк не здійснюють бюджетне відшкодування, платник податку має право скористатися своїм правом на судове оскарження бездіяльності шляхом звернення з позовною заявою про стягнення відповідної суми коштів з державного бюджету. Оскільки право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість порушене, то воно підлягає захисту шляхом стягнення відповідної суми з Державного бюджету на рахунок позивача.
Частинами 1, 2, 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зокрема, такі спеціальні строки визначені підпунктом 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" де зазначено, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Аналогічну норму містить і чинний Податковий кодекс України (пункт 102.5 статті 102).
Отже для повернення надміру сплаченого податку на додану вартість (бюджетного відшкодування), встановлений граничний термін 1095 днів.
Вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено, що вирішальним питанням для врегулювання спірних правовідносин, що є предметом даного спору, є визначення моменту закінчення процедури судового оскарження податкового повідомлення-рішення Гадяцької МДПІ від 19 грудня 2007 року № 0000302301/0.
Згідно частин 3, 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, як беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій справі за участю тих самих сторін.
Частиною 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що набрання законної сили судовим рішенням Вищого адміністративного суду України не пов'язано із закінченням строку на оскарження такого рішення до Верховного суду України.
Таким чином, твердження позивача, що закінченням процедури судового оскарження в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є винесення рішення Вищим адміністративним судом України, не відповідає положенням чинного законодавства.
Проаналізувавши положення статей 254-255 Кодексу адміністративного судочинства України, статтю 7 Закону України "Про податок на додану вартість", статті 56, 200 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що моментом закінчення процедури судового оскарження рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість є дата набрання законної сили судовим рішенням, прийнятим за наслідками розгляду адміністративної справи.
Отже, процедура судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 19 грудня 2007 року № 0000302301/0, якими позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 822463,00 грн., завершена винесенням Харківським апеляційним адміністративним судом ухвали від 05 листопада 2008 року.
Аналізуючи викладене, судом відхиляються доводи позивача про додержання останнім строку для звернення з даним адміністративним позовом до суду, оскільки строк, передбачений спеціальним законом, що діяв на момент звернення позивача до суду, а саме 1095 днів, відраховується з дня закінчення процедури судового оскарження (ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року), а не, як помилково вважає позивач, з 02 жовтня 2012 року (ухвала Вищого адміністративного суду).
Положеннями статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Пунктом 9 частини 1 статті 155 визначено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
З урахуванням того факту, що позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість після закінчення встановленого податковим законодавством 1095 денного строку, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву ТОВ "Астроінвест-Україна" без розгляду відповідно до вимог ст.ст. 100, 155 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням).
На підставі викладеного, керуючись пунктом 9 частини 1 статті 155, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Астроінвест-Україна" до Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у Зіньківському районі Полтавської області про стягнення суми бюджетного відшкодування та пені -залишити без розгляду.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Астроінвест-Україна" (ідентифікаційний код 31389304) з Державного бюджету України сплачену згідно платіжного доручення від 27 березня 2013 року № 189 суму судового збору в розмірі 2328 (дві тисячі триста двадцять вісім) грн. 41 коп.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали виготовлений 22 квітня 2013 року.
Суддя А.О. Чеснокова