Постанова № 30802488, 19.04.2013, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
19.04.2013
Номер справи
2011/15187/12
Номер документу
30802488
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

19.04.2013

Справа № 2011/15187/12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.04.2013 Дзержинський районний суд м. Харкова

у складі головуючого судді Хайкіна В.М.,

при секретарі Шептуха В.М.

з участю судового розпорядника Мірошніченко В.О.

за участю позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харків циільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, про стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги інваліду війни,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дзержинського районного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, про стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги інваліду війни, в якому просить суд стягнути з відповідача по справі суму заборгованості в розмірі 5584 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є інвалідом війни другої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1. Позивачу, до 05 травня 2012 року, виплачено разову грошову допомогу в розмірі 1920 грн.. Позивач вважає, такі дії позивача неправомірними, просить суд стягнути на його користь суму заборгованості в розмірі 5584 грн.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача, в судове засідання не з»явився, надав суду заяву в якій просить суд розглядати справу за їх відсутністю, надавши письмові заперечення на позов, при цьому зазначивши, що позов не відповідає нормам матеріального права.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Програма з отримання пільг, компенсацій і допомоги, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має виключно державне значення, видатки на виконання цієї програми здійснюються з Державного бюджету України, тому органи праці та соціального захисту населення не можуть нараховувати та здійснювати виплати всупереч вимогам діючого законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Також, частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у тому числі на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтями 95 та 96 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, всі видатки держави, їх цільове призначення, визначаються виключно в законі про Державний бюджет України на відповідний бюджетний рік. У відповідності до положень законів про Державний бюджет України Кабінету Міністрів України надається право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Частиною 2 статті 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.

Таким чином, Кабінет Міністрів України, виконуючи закон про Державний бюджет України на відповідний рік, здійснює видатки на реалізацію положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в межах асигнувань, затверджених Верховною Радою України.

Пунктом 8 статті 7 Бюджетного кодексу України затверджено принцип цільового використання бюджетних коштів, згідно з яким бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, що відповідає нормам частина 1 статті 48 Бюджетного кодексу України.

Стаття 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у тому разі передбачає щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Згідно із статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями вищевказаного Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, в якому позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку, була призначена допомога у повному обсязі.

Конституційний Суд України у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95,частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116,частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України рішенням від 25.01.2012 № З-рп/2012 вирішив, що: В аспекті Конституційного подання положення статті 1, частин першої, третьої статті 95 Конституції України у системному зв'язку з положеннями статті 3, частини першої статті 17,частини третьої статті 22, статей 46, 48 Основного Закону України треба розуміти так, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

Департамент соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації діє відповідно до положення про Департамент соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації, яке затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 23.10.12 № 603.

Відповідно до покладених на нього Положенням завдань, Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації спрямовує і контролює роботу управлінь праці та соціального захисту населення районних державних адміністрацій; вивчає, узагальнює і поширює досвід та впроваджує прогресивні методи в їх роботі; надає практичну та організаційно-методичну допомогу управлінням праці та соціального захисту населення виконавчих органів рад.

Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, відповідно до покладених на нього Положенням завдань, безпосередньо не здійснює призначення, нарахування, фінансування та виплату сум, зазначених в позовних вимогах ОСОБА_2

Виплата грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» носить разовий характер, тому обов'язок органів праці та соціального захисту населення щодо здійснення зазначених виплат припиняється з моменту їх отримання позивачем.

За таких обставин суд не погоджується з доводами позивача, та вважає позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягаючими задоволенню.

На підставі викладеного, та керуючись ч.1 ст. 2, ч. 3 ст. 2, 52Ю 53, 99, 105, 122, 159, 162 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, про стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги інваліду війни - відмовити.

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі протягом 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги, а в разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, з дня отримання копії постанови.

Головуючий: