Постанова № 30795840, 08.04.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2013
Номер справи
807/633/13-а
Номер документу
30795840
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 807/633/13-а

Ряд статзвіту № 8.2.1

Код - 11

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2013 року місто Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Маєцька Н.Д. за участю секретаря судового засідання Петричкович К. та сторін, які беруть участь у справі:

представник позивача: Олійник Р.Б.

представника відповідача: Борсенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень., -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України 08 квітня 2013 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 12 квітня 2013 року.

До Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася фізична особа-підприємець ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області, яким просить суд визнати протиправними податкові повідомлення-рішення Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції №0176721742 від 20.11.2012 р. та №0176711742 від 20.11.2012 р.

Позовні вимоги мотивовані наступним. Відповідачем проведено позапланову документальну виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного законодавства, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2011 р., про що складено акт від 19.10.2012 р. №3720/17-09/НОМЕР_1. За наслідками перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення, зокрема, №0176711742, яким визначено до сплати 71713 грн. податку на доходи фізичних осіб та 17011 грн. штрафної санкції, а також №0176721742, яким визначено до сплати 82710 грн. податку на додану вартість та 10261 грн. штрафних санкцій. На думку податкового органу, позивач у 2010 році перевищив 500000 грн. обсяг виручки від реалізації продукції, встановлений ст. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», і з 01.01.2011 року повинен був перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, а також зареєструватися платником податку на додану вартість. Разом з тим, за твердженням позивача, відповідач помилково додавши до виручки 2010 р. суми 11796 грн. та 11689 грн., що фактично отримані у 2009 році, двічі врахувавши суму надходжень за 05.02.2010 р. (19080 грн.), за 28.10.2010 р. (21303,14 грн.) та за 16.11.2010 р. (10857,13 грн.), штучно збільшив обсяг виручки позивача за 2010 р. на 74725,27 грн. до загальної суми 532613,00 грн. Оскільки фактично позивач не допустив порушення ст.1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» у 2010 році в частині гранично допустимого обсягу виручки, він правомірно перебував на спрощеній системі оподаткування у 2011 році, тому не був платником ПДВ та податку з доходів фізичних осіб, тому визначення відповідачем податкових зобов'язань з цих платежів э протиправним.

Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція у Закарпатській області подала суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких повністю заперечує позовні вимоги ОСОБА_3 з наступних мотивів.

Обсяг одержаної виручки в 2010 році, зазначений фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 у звіті суб'єкта малого підприємництва фізичної особи - платника єдиного податку за IV квартал 2010 р., не співпадає з визначеним перевіркою (акт перевірки від 19.10.2012р. №3720/17- 02/НОМЕР_1) обсягом виручки: від реалізації товарів (надання послуг); вказаною перевіркою на підставі книги обліку доходів та витрат фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, банківських документів - виписок про рух коштів на розрахунковому рахунку 26002060114420 в КБ «Приватбанк», відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів встановлено, що в 2010 році обсяг одержаної виручки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від реалізації товарів (надання послуг) склав 532613грн. Оскільки обсяг виручки фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 від реалізації товарів, надання послуг в 2010 році перевищив 500000 грн., обсяг виручки від реалізації продукції, встановлений ст. 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", фізична особа-підприємець ОСОБА_3 згідно ст. 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" з 01.01.2011р. повинен був перейти на загальну систему оподаткування, обліку, звітності, а також відповідно до п. 180.1 ст.180, п.181.1 ст.181, п.183.4 ст.183 Податкового Кодексу України зареєструватися платником податку на додану вартість. Враховуючи викладене та норми законодавства, оскаржувані податкові повідомлення - рішення Мукачівської ОДПІ від 20.11.2012 року є правомірними та такими, що прийняті відповідно до норм чинного законодавства, а тому у задоволення позову слід відмовити повністю.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, що наведені в позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав з мотивів, наведених у запереченні проти позову.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідачем було проведено позапланову документальну виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного законодавства, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2011 р., про що складено акт від 19.10.2012 р. №3720/17-09/НОМЕР_1.

За розглядом акту перевірки від 19.10.2012 р. №3720/17-02/НОМЕР_1 відповідачем 20 листопада 2012 року були прийняті податкові повідомлення - рішення:

1) №0176711742, яким на підставі ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992р. №13/92 «Про прибутковий податок з громадян», п.123.1 ст.123, п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України визначено до сплати 71713 грн. податку на доходи фізичних осіб (в т.ч. за 2010 рік - 3669 грн., за 2011 рік - 68044 грн.) та 17011 грн. штрафної санкції;

2) №0176721742, яким на підставі п. 180.1 ст.180, п. 187.1, ст.187, п.7 підрозділу 10 розділу IX Податкового кодексу України визначено до сплати 82710 грн. податку на додану вартість (в т.ч. за І півріччя 2011 року - 41670 грн., за II півріччя 2011 року - 41040 грн.) та 10261 грн. штрафних санкцій (в т.ч. за І півріччя 2011 року - 1 грн., за II півріччя 2011 року - 10260 грн.);

3) №0176731742, яким з посиланням на п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу України, пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовано 850 грн. штрафних санкцій по збору за забруднення навколишнього природного середовища;

4) №0176741742, яким з посиланням на пп.49.18.2 п.49.18 ст.49, п.120.1 ст.120, п.7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України застосовано 511 грн. штрафних санкцій за неподання податкової звітності по екологічному податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах за І,ІІ,III,IV квартали 2011 року.

Вказані повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку до ДПС у Закарпатській області, і рішенням про результати розгляд скарг від 25.01.13 р. №19/К/10-247 скарга позивача була задоволена частково: скасовано податкові повідомлення-рішення від 20 листопада 2012 року №0176731742, №0176741742 та залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 20 листопада 2012 року №0176711742, №0176721742. Крім того, податкові повідомлення-рішення від 20 листопада 2012 року №0176711742, №0176721742 були оскаржені позивачем до ДПС України, однак рішенням про результати розгляду повторної скарги від 25.02.2013 р. №1083/К/10-2315 скарга була залишена без задоволення.

Обґрунтовуючи донарахування позивачу зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб та податку на додану вартість, відповідач посилається на те, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 у звітах суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку за IV квартал 2009 року, за IV квартал 2010 року, за IV квартал 2011 року задекларував обсяг виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) за IV квартал 2009 року наростаючим підсумком з початку терміну дії Свідоцтва в 2009 році в сумі 349683грн., за IV квартал 2010 року наростаючим підсумком з початку терміну дії Свідоцтва в 2010 році - в сумі 433137 грн., за IV квартал 2011 року наростаючим підсумком з початку терміну дії Свідоцтва в 2011 році - в сумі 416733грн.; обсяги одержаної виручки в 2009, 2010, 2011 роках, зазначені фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 у вказаних звітах, не співпадають з визначеними перевіркою (акт перевірки від 19.10.2012р. №3720/17-02/НОМЕР_1) обсягами виручки від реалізації товарів (надання послуг); вказаною перевіркою на підставі книги обліку доходів та витрат фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, банківських документів - виписок про рух коштів на розрахунковому рахунку 26002060114420 в КБ «Приватбанк», відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів встановлено, що в 2009 році обсяг одержаної виручки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від реалізації товарів (надання послуг) склав 380211 грн., у 2010 році - 532613грн., в 2011 році - 413548грн.; перевіркою встановлено, що в порушення Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат (затвердженого наказом ДПА України від 29.10.1999р. №599 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999р. за №752/4045) та Порядку ведення книги обліку доходів і витрат (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. №1269) у книзі обліку доходів і витрат є виправлення (перекреслення) без засвідчення підписом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 та, що у книзі обліку доходів і витрат не записано всю виручку, отриману від реалізації товарів (робіт, послуг).

Крім того, як слідує з листа Мукачівської ОДПІ (лист від 12.12.2012р. №3352/8/17-02), по записах в книзі обліку доходів і витрат ФОП ОСОБА_3 отримав 20.01.2010 р. виручку в сумі 11796,00 грн., 25.01.2010 р. - в сумі 11689,00 грн., яка не була включена фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 при підрахунку обсягу виручки від реалізації товарів, надання послуг за січень 2010 року; фізична особа-підприємець ОСОБА_3 у книзі обліку доходів і витрат не зазначив отримані фізичною-особою-підприємцем ОСОБА_3 на розрахунковий рахунок 19080 грн. оплати від ТОВ „ГБМ Кабель Корп" (по платіжному дорученню від 05.02.2010р. №4080 за транспортні послуги), 21303,14 грн. та 10857,13 грн. оплати від ТОВ „Жефко Україна" (по платіжних дорученнях від 28.10.2010р. №1199, від 16.11.201 Ороку №1299 за транспортно-експедиційні послуги); сторінки книги обліку доходів і витрат ФО-підприємця ОСОБА_3 свідчать, що у книзі обліку доходів і витрат відсутні записи за дати 05.02.2010 р., 28.10.2010 р., 16.11.2010 р. про отримання вищевказаних коштів 05.02.2010 р, 28.10.2010 р., 16.11.2010 р.

Однак суд вважає, що вищевказані висновки відповідача, є помилковими, оскільки як встановлено у судовому засіданні, в книзі обліку доходів та витрат за 06.02.2010 р. відображена сума доходу 19080 грн., яка фактично надійшла на рахунок 05.02.10 р., за 29.10.2010 року вписана сума доходу 21303,14 грн., яка фактично надійшла на рахунок 28.10.2010 р, а також за 17.11.2010 р. вписана сума доходу 10857,13 грн., яка фактично надійшла на рахунок 16.11. 2010 року. З огляду на повну відповідність вказаних сум, отриманих на банківський рахунок та на наступний день відображених у книзі обліку доходів та витрат, а також враховуючи ту обставину, що факт отримання позивачем виручки у такій самій сумі на наступний день не підтверджений жодними платіжними чи іншими первинними документами, які б мали юридичну силу і доказовість, не викликає сумніву той факт, що позивачем у книзі обліку доходів та витрат відображено саме ту виручку, яка попереднього дня надійшла на його банківський рахунок, а відповідач в ході перевірки необґрунтовано вказану суму подвоїв, не встановивши реальний обсяг виручки позивача.

Оцінюючи фактичні обставини справи суд вважає за необхідне врахувати достовірний обсяг виручки позивача, який фактично отриманий ним у періоді, охопленому перевіркою, виходячи із принципів обґрунтованості, врахування всіх фактичних обставин справи, добросовісності та розсудливості, яким повинно відповідати рішення суб'єкта владних повноважень.

Та обставина, що виручка, яка надійшла у на рахунок позивача, була відображена ним у книзі обліку доходів та витрат не в день надходження, а на наступний день, може бути підставою для притягнення відповідача до юридичної відповідальності за неналежне ведення обліку доходів та витрат, однак вона не може мати наслідком безпідставного збільшення обсягу виручки позивача та не дає підстав для висновку про порушення ним вимог ст. 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва".

Крім того, судом встановлено, що визначаючи обсяг виручки позивача за 2010 рік, податковим органом враховані записи в книзі обліку доходів та витрат за 20.01.2010 р. та 25.01.2010 р., які, як випливає з пояснень позивач,а були помилково ним вписані, а потім перекреслені суми відповідно 11796 грн. та 11689 грн. Встановлюючи обсяг виручки в ході перевірки, відповідач не переконався у достовірності зроблених записів у відповідні дні, у наявності первинних документів, які б достовірно підтверджували фактичне надходження позивачу вказаних коштів. Позивач стверджує, що спірні суми не можуть бути враховані в обсязі виручки позивача за січень 2010 року, оскільки вони фактично отримані у грудні 2009 року. У матеріалах справи містяться банківські виписки за 21.12.2009 р. та 25.12.2009 р., які підтверджують надходження відповідних сум у грудні 2009 року. Відповідач вказані доводи належними та допустимими доказами не спростував. На переконання суду, відповідач не мав правових підстав враховувати попередньо закреслені записи у книзі обліку доходів та витрат, не встановивши їх достовірність і підтвердження первинними документами. Та обставина, що позивачем не дотримано порядок ведення обліку доходів та витрат в частині внесення у книгу виправлень, без їх засвідченні відповідним підписом, знову ж таки може тягнути для нього юридичну відповідальність за порушення порядку ведення обліку доходів та витрат, однак не позбавляє відповідача обов'язку в ході документальної перевірки встановлювати факти виявлених порушень вимог податкового законодавства чітко, об'єктивно та достовірно, з посиланням та первинні документи.

Таким чином, помилково додавши до виручки 2010 р. суми 11796 грн. та 11689 грн., що фактично отримані у 2009 році, двічі врахувавши суму надходжень за 05.02.2010 р. (19080 грн.), за 28.10.2010 р. (21303,14 грн.) та за 16.11.2010 р. (10857,13 грн.), відповідач необґрунтовано визначив обсяг виручки позивача за 2010 р. у сумі 532613,00 грн.

Статтею 1 Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (в редакції Указу Президента України від 28.06.1999р. №746/99) (далі - Указ) встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень; виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

Згідно пп.2 п. 180.1 ст.180 розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України для цілей оподаткування платником податку є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Згідно п. 181.1 ст.181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.

Відповідно до ст. 6 Указу, фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, який сплачує єдиний податок, не є платником податку на доходи фізичних осіб та податку на додану вартість.

Отже, підсумовуючи вищенаведене, суд констатує, що оскільки фактичний обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) позивача за 2010 рік не перевищував встановлений п. 1 Указу граничний розмір, він не повинен був починаючи з 01.01.2011 року перебувати платником податку з доходів фізичних осіб та реєструватися платником ПДВ, і відповідно донарахування податкових зобов'язань є неправомірним.

За наведених вище обставин суд приходить до висновку, що права та інтереси позивача порушені та потребують судового захисту, а відтак позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 104-107, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_3 до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень. - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Мукачівської об"єднаної державної податкової інспекції № 0176711742 та № 0176721742 від 20 листопада 2012 року.

3.Стягнути з Державного бюджету на користь позивача суму сплаченого судового збору у сумі 1816,96 гривень (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень 96 коп.)

3.Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Маєцька Н.Д.