Постанова № 30790938, 03.04.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
03.04.2013
Номер справи
801/2412/13-а
Номер документу
30790938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 квітня 2013 р. 13:20 Справа №801/2412/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., за участю секретаря Бездушної І.В.,розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АРК

про визнання протиправною та скасування відмови, спонукання до виконання певних дій

за участю представників:

позивача - ОСОБА_3, НОМЕР_1, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_4.

відповідача - не з'явився.

Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного АР Крим з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим про визнання протиправною та скасування відмови Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим в проведенні державної реєстрації додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки від 25.05.2011р., площею 0,0209 га, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер 0110945300:01:007:0124 , зобов'язання Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим провести державну реєстрацію додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки від 25.05.2011р., стягнення на користь позивача з Державного бюджету України за рахунок коштів на утримання Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим судові витрати у сумі 34,41 грн., зобов'язання Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим надати звіт про виконання судового рішення.

Позов мотивовано тим, що на думку позивача відмова Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим у державній реєстрації додаткової згоди до Договору оренди земельної ділянки від 25.05.2011р., не відповідає вимогам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та є необґрунтованою.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.03.2013р. відкрито та закінчено підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення був повідомлений належним чином, клопотань щодо розгляду справи суду не надав, заперечення проти позову не надав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази суд:

ВСТАНОВИВ:

Ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України встановлено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Наявність у суб'єкта владних управлінських функцій означає, що він наділений адміністративною правосуб'єктністю, яка реалізується через певний обсяг конкретних прав і обов'язків , необхідних для здійснення управлінської діяльності в тій чи іншій сфері публічної влади.

Згідно Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» постановлено утворити Державну реєстраційну службу України поклавши на цю службу функції з реалізації державної політики у сфері реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у сфері реєстрації релігійних організацій, а також функцій Міністерства юстиції України з реалізації державної політики у сфері реєстрації.

Положенням про Державну реєстраційну службу України, яке затверджено Указом Президента України від 06.04.2011р. № 401/2011 встановлено, що Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Таким чином, Реєстраційна служба Євпаторійського міського управління юстиції як суб'єкт владних повноважень наділена управлінськими функціями , а тому є належним відповідачем по справі.

Позивач звернувся до Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим із заявою про проведення державної реєстрації додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки від 25.05.2011р., зареєстрованого у відділі Держкомзему м. Євпаторії АР Крим 16.02.2012р. за реєстровим № 011094534001055, до зазначеної заяви позивачем було додано договір оренди із Заозерненською селищною радою від 25.05.2011р. (а.с. 6-11 ), додаткова угода до Договору оренди від 25.02.2012р. (а.с. 12-13), рішення Заозерненської сільської ради від 26.12.2012р. № 6-36/22 (а.с. 14).

Листом Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим від 27.02.2013р. №02/1-8/44 (а.с. 15) , посилаючись на Закон України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який ще не прийнятий Верховною радою України, і є тільки законопроектом та не має законної сили, позивачу було відмовлено в Державній реєстрації додаткової згоди до Договору оренди земельної ділянки яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, та повідомлено, що державна реєстрація можлива тільки після державної реєстрації Заозерненською сільською радою права власності на відповідну ділянку.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого

органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень,встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків,установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс,житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Відповідно до пунктів 16; 23 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2011р. № 703 (зі змінами та доповненнями) за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію тадокументів, необхідних для її проведення , державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації. Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно з наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Рішення про відмову у Державній реєстрації прав та їх обтяжень повинне відповідати вимогам додатку 8 до наказу Кабінету Міністрів України «Про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень» від 26.12.2011р. № 3601/5 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1841/5 від 14.12.2012р.

З матеріалів справи вбачається що, заява про реєстрацію прав не була передана державному реєстратору, рішення у встановленому порядку та у встановленій формі про відмову в реєстрації не приймалось, у зв'язку з чим, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною та скасування відмови Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим в проведенні державної реєстрації додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки від 25.05.2011р., площею 0,0209 га, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер 0110945300:01:007:0124.

Водночас судом встановлено, що в спірних правовідносинах мала місце бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви про державну реєстрацію додаткової угоди до Договору оренди , та прийняття рішення щодо ії реєстрації , у зв'язку з чим, суд, задовольняє вимоги про зобов'язання Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим провести державну реєстрацію додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки від 25.05.2011р. від 25.05.2011р., площею 0,0209 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер 0110945300:01:007:0124.

За таких підстав, суд задовольняє позовні вимоги частково.

В судовому засіданні 03.04.13. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 05.04.13.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Задовільнити позовну заяву частково.

2. Зобов'язати Реєстраційну службу Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим вчинити дії щодо Державної реєстрації додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки від 25.05.11р., площ. 0,0203 га, розташованої за адресою : АДРЕСА_2, кадастровий номер 0110945300; 01; 007; 0124, та прийняти відповідне рішення.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( 97493, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_3) з Державного бюджету України за рахунок коштів на утримання Реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції АР Крим (97412, АР Крим, м. Євпаторія, пр.. Леніна, б. 54) судові витрати у сумі 34,41 грн.

5. Зобов'язати відповідача надати протягом 14 днів з дня набрання законної сили рішення по справі №801/2412/13-а звіт про виконання судового рішення.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Котарева Г.М.