Постанова № 30788062, 02.04.2013, Ленінський районний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
764/1839/13-а
Номер документу
30788062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №764/1839/13-а

2-а/764/99/2013

Категорія

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2013 року Ленінський районний суд м. Севастополя в складі: головуючого судді Кукурекіні К.В.

при секретарі Яцук Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Севастополі адміністративну справу за позовом Прокурора Ленінського району м.Севастополя до Ленінської районної Ради в м.Севастополі, третя особа - Комунальне підприємство «Інфостройсервіс» про визнання незаконним та скасування рішення, суд,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до відповідача за позовом, в якому просить рішення Ленінської районної в м.Севастополі Ради №585 від 30.11.2012р. «Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинків 74, 78 по пр.Ген.Острякова» визнати таким, що суперечить положенням діючого законодавства та скасувати. Вимоги позову мотивовані тим, що рішенням Ленінської районної в м.Севастополі Ради від 30 листопада 2012р. №585 утворений тимчасовий ринок в районі будинків 74,78 по пр.Ген.Острякова на території автостоянки кінотеатру «Москва» по пр. Ген.Острякова,70, а також затверджено план розміщення ринку та передано ринок на баланс КП «Інфостройсервіс». При цьому вказане рішення прийняте відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.09 №868 «Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків», якою затверджено Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків. Відповідно до п. 2 зазначеного Положення під терміном «ринок»розуміється об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій даний об'єкт розташований, організовує та забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями. Попре вказане, в порушення вимог Земельного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.09 №868, даним рішенням КП «Інфостройсервіс», без передачі в оренду або постійне користування земельних ділянок, оформлення правовстановлюючих документів та їх державної реєстрації, фактично передано в користування земельні ділянки вищезазначених вулиць для здійснення господарської діяльності розташування та функціонування ринку.У зв'язку з чим, ними 20.12.2012р. за № 43-750 вих 12 внесено подання до відповідача про скасування оскаржуваного рішення, однак рішенням Ленінського районної в м.Севастополі Ради № 634 від 25.01.2013р. протест відхилено, що є підставою для звернення з відповідним позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволені адміністративного позову у повному обсязі по викладених в позові підставах.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, вказував на те, що рішення прийняте відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.09 №868 «Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків», якою затверджено Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків та не протиречить діючому законодавству.

Представник третьої особи проти задоволення позову заперечував, підтримав позицію представника відповідача, вказував, що позов є необґрунтованим.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд знаходить позов таким що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративногопозову. Судом встановлено, що рішенням відповідача 24 сесії №585 від 30 листопада 2012р. «Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинків 74,78 по пр. Ген.Остяркова» було вирішено організувати на території Ленінського району в м.Севастополі тимчасовий комунальний ринок в районі будинків 74,78 по пр.Ген.Острякова строком на 3 роки, затвердити план розміщення тимчасового комунального ринку та передати тимчасовий комунальний ринок на баланс субєкту господарювання- комунальне підприємство «Інфостройсервіс» (п.1,2,3).

Прокуратурою Ленінського району в м.Севастополі за вих. №48-7510 вих 12 від 20.12.2012р. було винесено подання про скасування рішення Ленінської районної в м.Севастополі Ради №585 від 30.11.2012 «Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинків 24,78 по пр.Ген.Острякова» з вимогою розглянути подання та скасувати це рішення, зобовязати КП «Інфостройсервіс» - балансоутримувача тимчасового комунального ринку, демонтувати торгівельні павільйони, встановлені на автостоянці кінотеатру «Москва» по пр.Ген.Острякова,70 поблизу будинків 74,78 по пр.Ген.Острякова. (п.1,2).

Рішенням відповідача 26 сесії №634 від 25.01.2013 року «Про подання прокурора Ленінського району м.Севастополя від 20.12.2012р. №43-7510 на рішення Ленінської районної в м.Севастополі Ради від 30.11.2012р. №585 «Про організацію тимчасового комунального ринка в районі будинків 74,78 по пр. Ген.Острякова» подання прокурора Ленінського району м.Севастополя від 2012.2012р. №43-7510 було відхилено.

Згідно ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцієюі законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 30 (пп. 8 п. «а») Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування транспорту ізв'язкуналежать повноваження організації місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 868 „Про деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків органам місцевого самоврядування рекомендовано утворити у разі виявлення облаштованих торговельних місць, на яких провадиться торговельна діяльність без відповідних документів, для забезпечення захисту прав споживачів і підприємців на період до трьох років тимчасові комунальні ринки, протягом дії яких провести громадське обговорення генерального плану населеного пункту з метою визначення місць для розташування ринків.

Відповідно до п.2 Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 р. № 868, під терміном "ринок" розуміється об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій даний об'єкт розташований, організовує та/або забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями (далі - суб'єкт господарювання).

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відноситься до повноважень міської ради.

Саме визначення ринку подається як субєкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, про що вбачається із Методичних рекомендацій щодо базових моделей ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, затверджених наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України від 28.07.2004р. №2810. Таким чином це визначення обєднує необхідність наявності двох складових: земельної ділянки і закріплення її у встановленому порядку за конкретною юридичною особою та реєстрації ринку як господарюючого субєкта у встановленому порядку.

За приписами п.32 ч.1 ст.43 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до вимог статті 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до статуту КП «Інфостройсервіс», затвердженого рішенням Ленінської районної в м.Севастополі Ради №513 від 15.04.2005р. КП «Інфостройсервіс» є юридичною особою, що має право на здійснення господарської, виробничої, науоков- дослідної, комерційної, консультаційної та іншої діяльності, якщо ця діяльність не заборонена чинним законодавством. (п.1.7.). Відповідно до п.2.2 статуту вбачається, що мета його діяльності є будівництво, організація і експлуатація обєктів соціальної та виробничої сфери, у тому числі житлових будинків, кемпінгів, готелів, санаторно- курортних будинків, автостоянок, автопарків.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 11 лютого 2013 року №000009, вбачається, що на директора КП «Інфостройсервіс» ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП, яке виразилось в самовільному встановленні каркасних павільонів та зайняті землі загального користування у Ленінському районі м.Севастополя на території автостоянки кінотеатру «Москва» по вул. Ген.Острякова,70, тобто без правоустановчих документів на цю земельну ділянку.

Згідно з відповіддю Севастопольської міської Ради від 13.02.2013р. №0315/800 вбачається, що оскаржуване рішення СМР не приймалось, інформація про прийняття позивачем вказаного рішення відсутня.

Згідно Ветеринарно-санітарних правил для ринків, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04.06.96 № 23, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 червня 1996 р. за № 314/1339, проектування, будівництво, реконструкція чи капітальний ремонт ринків проводиться за типовими або індивідуальними проектами, узгодженими в установленому порядку, в тому числі обов'язково з установами державної санітарно-епідеміологічної служби державної ветеринарної медицини та пожежного нагляду (п.1.2).

Як встановлено судом, у відповідача та третьої особи відсутні будь-які погодження на створення тимчасового комунального ринка в районі будинків 74,78 по пр. Ген.Острякова. Також не надано жодних доказів на підтвердження того, що вказаний тимчасовий ринок, відповідає зазначеним вище вимогам чинного законодавства. Ані відповідачем, ані третьою особою не надано до суду наявності у них документів, які б підтверджували право користування чи право власності на земельну ділянку, на якій розташований вказаний тимчасовий ринок

Отже, станом на день розгляду справи суду не надано жодних доказів та не наведено обставин, які б спростували висновки, викладені в позові, тому суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.71,158-163, 171 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати противоправним рішення Ленінської районної в м.Севастополі Ради №585 від 30.11.2012р. «Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинків 74, 78 по пр.Ген.Острякова».

Скасувати рішення Ленінської районної в м.Севастополі Ради №585 від 30.11.2012р. «Про організацію тимчасового комунального ринку в районі будинків 74, 78 по пр.Ген.Острякова»

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії сторонами по справі шляхом подання апеляційної скарги до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Севастополя.

Суддя підпис

З оригіналом згідно.

Суддя Ленінського районного

суду міста ОСОБА_2Кукурекін