Справа №2-а-95/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2007 року. Ватутінський міський суд Черкаської області в складі:
головуючого Терещенко Н.І.
при секретарі Руденко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ватутіне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ватутінського міського управління праці і соціального захисту населення Черкаської області про стягнення недоплаченої суми щорічної разової допомоги -
встановив:
позивач просить суд стягнути із управління праці і соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області на його користь суму недоплаченої щорічної разової допомоги, як інваліда війни 3 групи за період часу 2005-2007 роки в розмірі 6867 гривень 42 копійок посилаючись на те, що він являється інвалідом війни 3 групи і відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Станом на 04.05.2005 року мінімальна пенсія за віком становила 332 гривні, станом на 04.05.2006 року - 359 гривень, на 04.05.2007 року - 410,06 гривень. Відповідач повинен був виплатити їй за мінусом виплачених сум в 2005 році - 2324 гривні(332*7)-270 гривень(виплаченої допомоги)=2054 гривень, в 2006 році - 2513 гривень(359*7) - 270гривень( виплаченої допомоги)=2243гривні, в 2007 році-2870 грн.42 коп.(410,06*7)- 300 гривень( виплаченої допомоги)= 2570гривень 42 коп., а всього за 3 роки йому, як інваліду війни 3 групи, недоплачено щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня в сумі 6867 гривні 42 коп..
Відповідач в добровільному порядку не виплачує разову допомогу, а тому він змушений був звернутися до суду з даним позовом.
Він вважає, що має право на одноразову щорічну грошову допомогу з 2005 по 2007 роки незважаючи на те, що строк позовної давності 1 рік, поскільки в 2005 році діяв Цивільний кодекс, який передбачав трирічний строк позовної давності, крім того йому стало відомо про порушення його права в серпні 2007 році, коли він звернувся до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради про розмір фактично виплаченої щорічної разової допомоги до 5 травня, а тому перебіг строку позовної давності повинен починатися з часу, коли він дізнався про порушення своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області позовні вимоги позивача не визнав і просить суд в позові відмовити, оскільки виплати разової грошової допомоги до 5 травня позивачеві проводились на підставі Законів України « Про Державний бюджет України» на відповідні роки. Саме відповідно до цих законів були встановлені розміри грошової допомоги інвалідам війни 3 групи і саме відповідно до їх положень позивач, як інвалід війни 3 групи, отримав наступний розмір щорічної разової допомоги: в 2005 році - 270 гривень; в 2006 році - 2006 році - 270 гривень, в 2007 році-300 гривень. Виконати вимогу Закону « Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради не в змозі у зв*язку з відсутністю коштів. В разі виділення державою цих коштів, вони їх виплатять.
Представник відповідача вважає, що ОСОБА_1 пропустив строк позовної давності, але цей строк він пропустив з поважних причин, оскільки не знав і не міг знати, яка сума повинна йому виплачуватися..
Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до повного задоволення. Його вимоги законні, обґрунтовані і в судовому засіданні доведені, виходячи із слідуючого:
в суді встановлено, що ОСОБА_1 являється інвалідом війни 3 групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 виданим Ватутінським управлінням праці та соціального захисту населення 05 листопада 1998 року.
Ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551 передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни 3 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення зокрема пенсіонерам-за місцем отримання пенсії.
Позивач проживає та отримує пенсію в м.Ватутіне Черкаської області, а тому одноразову грошову допомогу до 5 травня йому повинне виплачувати управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради .
Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради №1122/01-13 від 29.08.2007 року позивачеві було виплачено щорічну одноразову допомогу до 5 травня відповідно до статей 13,15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законами України «Про Державний бюджет України » на відповідні роки і позивач ОСОБА_1, як інвалід війни 3 групи, отримав щорічну одноразову грошову допомогу в таких розмірах: в 2005 році-270 гривень, в 2006році-270 гривень, в 2007 році- 300 гривень. Відповідно до Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту позивачеві підлягало до виплати: в 2005 році -мінімальна пенсія за віком -332 гривні * 7 =2324 гривні-270 гривень ( виплаченої допомоги)- невиплачено-2054 гривень; сума невиплати в 2006 році складала мінімальна пенсія за віком -359гривень*7= 2243 гривень- 270 гривень(виплаченої допомоги), невиплачено 2243 гривень, в 2007 році- мінімальна пенсія за віком становила 410 гривень 06 коп. * 7 =2870 гривень 42 коп.- 300 гривень (виплаченої допомоги), невиплачено 1175гривень 18 коп. , а всього за три роки йому невиплачено 6867 грн. 42 коп..
Відповідно до ч.2 ст. 64 Конституції України лише в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень
В Україні надзвичайний стан не вводився, тому відсутні жодні правові підстави до невиплати чи зменшення розміру виплат, передбачених ч.5 ст.14 Закону України»Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року
Рішенням Конституційного суду України №20-рп\2004 від 01.12.2004 року визнано такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними) положення Закону України «Про Державний бюджет на 2004 рік», а саме ст.44 вказаного Закону, якою було значно зменшено розмір одноразової грошової допомоги ветеранам війни, що суперечило вимогам ст.22 Конституції України та статті 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", згідно з якою права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни (частина друга); нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними (частина третя).
Рішенням Конституційного Суду України №1-29 -2007 №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ст.29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», за якою виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранам війни обмежувалась.
Ч.3 ст.22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Проаналізувавши вказані рішення Конституційного Суду України, ч.3 ст. 22 Конституції України та враховуючи те, що право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер, а тому суд вважає за необхідне задовільнити вимоги позивача стосовно стягнення з відповідача- управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2005-2007 роки, оскільки Верховна Рада України, приймаючи Закони України: "Про Державний бюджет України на 2005 рік", Закон України "Про Державний бюджет на 2006 рік", Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" знову обмежила соціальне право громадян, закріплене Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на отримання разової грошової допомоги до 5 травня при наявності рішення Конституційного Суду України з аналогічного питання.
Посилання представника відповідача на те, що Закон України «Про Державний бюджет України» є пріоритетним відносно чинних Законів і тому виплати проводились відносно даного Закону не ґрунтується на ч.2 ст.152 Конституції України, де зазначено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй, а тому суд прийшов до висновку, що в даному спорі щодо розміру разової щорічної грошової допомоги, яка повинна виплачуватись позивачеві до 5 травня, як інваліду війни 3 групи до 5 травня, слід керуватися не Законами про Державний бюджет України на відповідний рік, а Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки він, як Закон постійної дії має пріоритет над Законами про Державний бюджет України на 2005 - 2007 роки.
Суд не застосовує строк позовної давності, оскільки вважає, що позивач пропустив строк позовної давності з поважних причин, поскільки в 2005 році діяв Цивільний кодекс, який передбачав трирічний строк позовної давності. Крім того позивач дізнався про порушення його права в 2007 року, коли він звернувся до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради про розмір фактично виплаченої йому щорічної допомоги до 5 травня.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне позовні вимоги позивача до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради в Черкаській області про стягнення недоплаченої суми щорічної разової допомоги згідно положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» задовільнити повністю та стягує з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області на користь позивача суму недоплаченої щорічної разової допомоги, як інваліду війни 3 групи до 5 травня за період часу з 2005 по 2007 роки в розмірі 6867 гривень 42 копійок та 68 гривень 67 коп. державного мита в доход держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 19, 22, 152 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 року №20-РП/2004, Рішенням Конституційного Суду України №1-29 -2007 №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законами України «Про Державний бюджет України» на 2005 - 2007 роки та ст.ст.2, 4, 6, 9, 11, 17, 19, 71,159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області про стягнення недоплаченої суми щорічної разової допомоги задовільнити повністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області р\р 35210002000201 код 24350325 МФО 854018 в Головному Управлінні Державного казначейства України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої щорічної разової допомоги, як інваліду війни 3 групи до 5 травня за період часу з 2005 по 2007 роки, в розмірі 6867 (шість тисяч вісімсот шістдесят сім)гривень 42 коп..
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області 68 (шістдесят вісім) гривень 42 коп. державного мита в доход держави.
На постанову суду може бути подана заява про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі десяти днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.