Рішення № 30782260, 15.04.2013, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
15.04.2013
Номер справи
902/165/13-г
Номер документу
30782260
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 квітня 2013 р. Справа № 902/165/13-г

Провадження № 12/902/10/13

за позовом: Хмільницького міжрайпрокурора Вінницької області (22000, Вінницька обл., м. Хмільник, вул. Пушкіна, 34) в інтересах держави в особі Хмільницької міської ради (22000, Вінницька обл., м. Хмільник, вул. Столярчука, 10)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Назарет Транс" (22000, Вінницька обл., м.Хмільник, вул. І.Богуна, 4, код ЄДРПОУ 33625929)

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суд:

Суддя Кожухар М.С.

Секретар судового засідання Матущак О.В.

Представники :

прокурор: Таранюк Л.Ю.

позивача: Ніколаєва Г.Г. - за дорученням

відповідача: Коваль Т.І. - адвокат

Дерземагенства у Хмільницькому районі Вінницької області: Штефанюк В.В. - за

дорученням

ВСТАНОВИВ :

Хмільницький міжрайпрокурор Вінницької області в інтересах держави в особі Хмільницької міської ради звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Назарет Транс" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Ухвалою суду від 31.01.2013 р. порушено провадження у даній справі з призначенням судового засідання на 26.02.2013 р.

Ухвалою суду від 26.02.2013р. розгляд справи відкладено на 28.03.2013р.

18.03.2013р. на адресу суду надійшло письмове пояснення № в1-379 вих 13 від 12.03.2013р. Хмільницького міжрайпрокурора щодо підстав для внесення змін до договору в частині щорічної індексації грошової оцінки земельної ділянки.

Ухвалою суду від 28.03.2013р. продовжено строк розгляду справи та його відкладено на 15.04.2013р.

15.04.2013р. на адресу суду надійшло письмове пояснення представника Управління Держземагенства Хмільницької міської ради Вінницької області, в якому останній зазначає, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Хмільника виготовлена державним Київським проектним інститутом «Діпромісто», яка пройшла державну експертизу у Державному комітеті України із земельних ресурсів, що підтверджується відповідним висновком від 11.12.2008р. № 1400-08 та була затверджена і введена в дію у відповідності до рішення 56 сесії міської ради 5 скликання від 01.12.2009р. з 01.01.2010р.

Згідно з п. 3.5. Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням проводиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності форми 6 зем, затвердженої наказом Держкомстату України від 05.11.1998р. № 377, зареєстрованого в Мін'юсті України від 14.12.1998р. за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельних ділянок ТОВ «Назарет Транс» по вул. І.Богуна,4 площею 15000,0 кв.м. під виробництвом та площею 4348,0 кв.м. під АЗС надані з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2008 рік - Кі = 1.059 та за 2009 рік - Кі = 1.152, всього 1.059х1.152 = 1.22. Тому базова вартість 1 кв.м. на момент введення грошової оцінки в дію складає 128,60 грн./ кв.м. (105,41 грн./кв.м. х 1.22 = 128,60 грн./кв.м.). Другий раз Кі - 1.22 в розрахунку не враховується, а зазначений для візуального контролю.

15.04.2013р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву б/н від 15.04.2013р., в якому просить суд відмовити в задоволенні позову, вважає розмір орендної плати за орендовані відповідачем земельні ділянки, визначений рішенням 31 сесії Хмільницької міської ради 6-го скликання від 25.10.2012р. в сумі 128 777,40 грн. неправомірно завищеним. На думку відповідача, позивачем безпідставно було застосовано коефіцієнт індексації в розмірі 1.22 замість коефіцієнту в розмірі 1.0.

В судове засідання 15.04.2013р. з'явились прокурор, представники сторін та викликаний на підставі ст. 30 ГПК України представник Управління Держземагенства Хмільницької міської ради Вінницької області, які свої доводи, заперечення та пояснення підтримали в повному обсязі.

Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

02.06.2006 р., на підставі рішення 2 сесії Хмільницької міської ради 5 скликання від 25 травня 2006 року, між Хмільницькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Назарет Транс" укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований в Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії "Центру ДЗК 22 січня 2007 року за № 040700000002" (далі - Договір).

Договір укладено строком на 24 роки до 01 листопада 2030 року, починаючи з дати його державної реєстрації.

Відповідно до умов Договору в оренду передається земельна ділянка площею 19348,0 кв.м. (в тому числі 15000,0 кв.м. для промислового призначення, та площею 4348,0 кв.м. для комерційного призначення) з земель запасу міста, що знаходяться на території Хмільницької міської ради Вінницької області, а саме в місті Хмільнику по вул. І.Богуна, 4 для функціонування та обслуговування власного нерухомого майна та АЗС.

Грошова нормативна оцінка земельної ділянки, що передається в оренду, згідно довідки Хмільницького міського відділу земельних ресурсів від 20.03.2006 року за № 170 складає 921 992,09 грн. (абзац 4 пункту 1 Договору).

Земельна ділянка передається в оренду по акту прийому-передачі, який оформляється в строк не пізніше семи днів з моменту набуття чинності даного договору (абзац 7 пункту 1 Договору).

Згідно з п. 2.3. Договору, орендна плата вноситься Орендарем у грошовому вигляді у розмірі 13 802,54 грн. щорічно.

Відповідно до п. 2.3 Договору, розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря;

- у разі невиконання Орендодавцем обов'язку повідомити Орендарю про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку;

- збільшення розмірів ставки земельного податку;

- в інших випадках, передбачених законодавством України.

При сталих соціально-економічних і політичних умовах господарювання необхідність і умови коригування розмірів орендної плати сторонами розглядаються один раз у два роки. Пунктом 3.1 Договору визначено, що Орендодавець має право вимагати від Орендаря збільшення розмірів орендної плати, у разі збільшення відповідно до закону розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у пункті 2.3 цього договору.

Як свідчать матеріали справи, земельна ділянка, що є предметом договору оренди від 02.06.2006р., передана за актом прийому-передачі від 30.01.2007р.

01.12.2009 року Хмільницька міська рада (56 сесія 5 скликання) прийняла рішення № 610 "Про введення в дію грошової оцінки земель м. Хмільника", яким зокрема затвердила технічну документацію із землеустрою щодо визначення нормативно-грошової оцінки земель міста Хмільника та ввела в дію цю нормативно-грошову оцінку.

Введена нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, яка була передана в оренду відповідачу для обслуговування власного нерухомого майна, в тому числі площею 15 000 кв.м. для промислового призначення складає - 2676363,63 грн. та площею 4348,0 кв.м. комерційного призначення складає 1616216,28 грн., що стверджується листом № 01-01/143 від 31.10.2012р. відділу Держкомзему у місті Хмільнику Вінницької області та витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 31.10.2012 р., наданими відділом Держкомзему у м. Хмільнику у Вінницькій області.

27.01.2011 р. Хмільницькою міською радою (5-та сесія 6 скликання) прийнято рішення "Про встановлення розмірів орендної плати".

25.10.2012р. Хмільницька міська рада (31 сесія 6 скликання) прийняла рішення «Про внесення змін до рішення 8 сесії 6 скликання від 24.03.2011 року «Про встановлення розмірів орендної плати за землю у відповідності до рішення 56-ої сесії міської ради 5 скликання від 01.12.2009 року «Про введення в дію грошової оцінки земель міста Хмільника», рішення 5-ої сесії міської ради 6 скликання від 27.01.2011 р. «Про встановлення розмірів орендної плати».

Даним рішенням: внесено зміни до рішення 8 сесії 6 скликання від 24.03.2011 року «Про встановлення розмірів орендної плати за землю у відповідності до рішення 56-ої сесії міської ради 5 скликання від 01.12.2009 року «Про введення в дію грошової оцінки земель міста Хмільника», рішення 5-ої сесії міської ради 6 скликання від 27.01.2011р. «Про встановлення розмірів орендної плати» в частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02 червня 2006 року, укладеного між Хмільницької міською радою та ТОВ «Назарет Транс», зокрема, вирішено внести зміни до п. 2.3 договору оренди земельної ділянки площею 1,9348 га, по вул. І.Богуна, 4, наданої для обслуговування власного нерухомого майна ТОВ «Назарет Транс»; встановити розмір орендної плати всього на суму 128777,40 грн. щорічно, в тому числі площею 15000 кв.м. для промислового призначення - 80290,91 грн. площею 4348,0 кв.м. комерційного призначення - 48486,49 грн.; доповнено п. 2.3. договору оренди земельної ділянки від 02 червня 2006 року, абзацом наступного змісту: "Сторони погодили, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, введення в дію нової нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін орендної плати чи нормативної грошової оцінки землі на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін щодо розмірів орендної плати прийнятих Хмільницькою міською радою, розмір щорічної орендної плати змінюється без внесення змін та доповнень до цього договору".

З метою внесення змін до Договору Хмільницькою міською радою 29.11.2012 р. на адресу відповідача було направлено пропозицію про укладання додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки та надіслано відповідний проект угоди.

Відповідач відповіді на пропозицію позивача не дав.

Наведене стверджується матеріалами справи.

У відзиві на позов та в наданих в судовому засіданні поясненнях представник позивача позов не визнав, оспорюючи визначений розмір орендної плати.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників процесу, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Таке ж положення містить і ст.173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно зі ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України, ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України)

Згідно з ч.ч. 1-4 ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

01.01.2011 р. набув чинності Податковий кодекс України.

Статтею 288 цього кодексу встановлено, що розмір орендної плати для інших, крім земель сільськогосподарського призначення, категорій земель не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до ст. 271.1 Податкового кодексу, базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Згідно зі ст. 274.1 Податкового кодексу, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу (до останніх віднесено: земельні ділянки сільськогосподарських угідь (незалежно від місцезнаходження); земельні ділянки, надані на землях лісогосподарського призначення (незалежно від місцезнаходження); земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами; земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, зайняті землями тимчасової консервації (деградовані землі).

Статтею 18 Закону України від 11 грудня 2003 року N 1378-IV "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до статті 23 Закону "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Отже, з огляду на наведене, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка, що є об"єктом оренди за договором, який є предметом спору, є комунальною власністю, розташована у межах населеного пункту, не відноситься до земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 Податкового кодексу.

Сторонами в Договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, в тому рахунку, у випадках, передбачених законодавством (п. 2.3, п. 3.1 договору оренди).

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Така думка викладена зокрема у постанові Верховного Суду України від 23.05.2011 р. у справі № 7/105-10(30/234-09) за наслідками перегляду судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Відповідно до ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України. Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність установлену законом.

Відповідач є суб"єктом, що здійснює підприємницьку діяльність на власний ризик. Він зокрема зобов"язаний забезпечити отримання поштової кореспонденції за адресою його місцязнаходження, що міститься в ЄДР.

Позивачем надіслано пропозиції та проект угоди про внесення змін до договору оренди землі разом з рішенням Хмільницької міської ради за вказаною адресою, тобто дотримано встановлений ч. 2 ст. 188 ГК України порядок внесення змін до договору.

В силу ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обов'язковим.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Заперечення відповідача проти позову не приймаютья судом, оскільки рішення Хмільницької міської ради від 25.10.2012р. (31 сесія 6 скликання) «Про внесення змін до рішення 8 сесії 6 скликання від 24.03.2011 року «Про встановлення розмірів орендної плати за землю у відповідності до рішення 56-ої сесії міської ради 5 скликання від 01.12.2009 року «Про введення в дію грошової оцінки земель міста Хмільника», рішення 5-ої сесії міської ради 6 скликання від 27.01.2011 р. «Про встановлення розмірів орендної плати» у встановленому заканом порядку не оскаржене та є чинним на день розгляду справи.

Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з віднесенням на відповідача судових витрат згідно з вимогами ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 4-3, 33, 43, 82, 84, 115,116 ГПК України,-

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 02.06.2006 року, укладеного між Хмільницькою міською радою (код ЄДРОПУ 04051247, 22000, Вінницька область, м. Хмільник, вул. Столярчука, 10) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Назарет Транс" (22000, Вінницька обл., м. Хмільник, вул. І.Богуна, 4, код ЄДРПОУ 33625929), зареєстрованого у Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії "Центру ДЗК" 22.01.2007 р. за № 040700000002, а саме: п.1 абзац 4 Договору викласти в наступній редакції "Грошова нормативна оцінка земельної ділянки, що передається в оренду, згідно довідки Держкомзему у м.Хмільнику площею, 15000 кв.м. для промислового призначення складає - 2676363,63 грн. та площею 4348,0 кв.м. комерційного призначення складає - 1616216,28 грн., яка підлягає щорічній індексації відповідно до коефіцієнту індексації, розрахованого центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів", пп.2.3 п.2 абзацу 2 Договору викласти в такій редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовому вигляді в розмірі 128777,40 грн. (сто двадцять вісім тисяч сімсот сімдесят сім грн.40 коп.), в тому числі площею 15000 кв.м. для промислового призначення 80290,91 грн. та площею 4348,0 кв.м. комерційного призначення 48486,49 грн. "

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Назарет Транс" (22000, Вінницька обл., м. Хмільник, вул. І.Богуна, 4, код ЄДРПОУ 33625929) до спеціального фонду Державного бюджету України 1147 грн. (одну тисячу сто сорок сім грн.) судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 19 квітня 2013 р.

Суддя Кожухар М.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2- Хмільницькій міській раді (22000, Вінницька обл., м. Хмільник, вул. Столярчука, 10)

3 -Товариству з обмеженою відповідальністю "Назарет Транс" (22000, Вінницька обл., м.Хмільник, вул. І.Богуна, 4