ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2013 року 10 год. 19 хв. Справа № 2а-6895/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Семеряк М.І.,
представника позивача - Романів І.Б.,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бориславської міської ради до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про скасування постанови,-
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Бориславської міської ради до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.07.2012 року ВП № 33446070.
Ухвалою суду від 14.03.2013 року відкрито провадження у справі. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду. В судовому засіданні 16.04.2013 року відповідно до вимог ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві.
Представником відповідача подано клопотання про розгляд справи без його участі.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступних висновків.
На виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду від 22.01.2009 року господарським судом Львівської області 16.03.2009 року видано наказ № 6/108 про звернення стягнення на предмет іпотеки - нежитлову будівлю, що знаходиться за адресою Львівська обл., м.Борислав, вул. Івасюка, 9, вартість якої узгоджена сторонами та становить 884 000 грн. та належить територіальній громаді м. Борислава в особі Бориславської міської ради на користь Відкритого акціонерного Комерційного банку «Надра» в особі філії ВАТ КБ «Надра» Львівське регіональне управління на суму 453 534,62 грн., в тому числі 400 000 грн. - заборгованість по кредиту, 450 55,48 грн. - заборгованість по відсотках, 6 111,11 грн. - пеня за несвоєчасне погашення відсотків.
На підставі заяви ВА КБ «Надра» в особі філії ВАТ КБ «Надра» Львівське регіональне управління про примусове виконання наказу господарського суду Львівської області № 6/108 від 16.03.2009 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 13.04.2009 року ВП № 12321151. Цією постановою було накладено арешт на вищезазначену будівлю.
20.06.2011 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області винесено постанову ВП № 12321151 про повернення виконавчого документа стягувачеві, оскільки майно виставлене на прилюдні торги не продане у зв'язку з відсутністю зареєстрованих покупців. Цією ж постановою постановлено, що виконавчий документ може бути повторно пред'явлений для виконання в строк до 20.06.2012 року.
Проте, незважаючи на вищезазначене, судом встановлено, що 16.07.2012 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області було винесено постанову ВП № 33446070 про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду Львівської області № 6/108 від 16.03.2009 року про звернення стягнення на предмет іпотеки - нежитлову будівлю, що знаходиться за адресою Львівська область, м. Борислав, вул. Івасюка, 9 на боржника Бориславську міську раду Львівської області на користь ПАТ КБ «Надра» в якій було зазначено, що заява про примусове виконання подана 16.07.2012 року, а строк для пред'явлення виконавчого документа до виконання стягувачем закінчився 19.06.012 року.
На момент звернення позивача до суду спірні відносини регламентувались Законом України «Про виконавче провадження», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно частини 1 статті 2 цього Закону, примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено і повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з ч. 7 ст. 12 вищезазначеного Закону, особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення повного і своєчасного вчинення виконавчих дій.
У відповідності до п.1 ч.2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, якими, зокрема, є виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 цього Закону, державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження» на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління
юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими:
боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи,
міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.
Згідно з ч. 1ст. 24 вищевказаного Закону, державний виконавець відмовляє у прийнятті до провадження виконавчого документа, строк пред'явлення для примусового виконання якого закінчився, про що виносить відповідну постанову.
Статтею 25 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч.1 п.1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання.
Згідно з п. 3.1. Інструкції «Про проведення виконавчих дій», державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до п.п. 3.6.1. цієї ж Інструкції, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.
З огляду на встановлені у справі обставини суд вважає, що постанова державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 16 липня 2012 року ВП № 33446070 про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду Львівської області № 6/108 від 16.03.2009 року про звернення стягнення на предмет іпотеки- нежитлову будівлю, що знаходиться за адресою Львівська обл., м. Борислав, вул. Івасюка, 9 на боржника Бориславську міську раду Львівської області на користь ПАТ КБ «Надра» винесена останнім з порушенням строків пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є вмотивованими та підлягають до задоволення.
У відповідності до положень ст. 94 КАС України судові витрати слід стягнути на користь позивача.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 71, 72, 158, 159, 160-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Скасувати постанову державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про відкриття виконавчого провадження від 16 липня 2012 року ВП № 33446070.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Бориславської міської ради Львівської області (ЄДРПОУ 26181298) судовий збір в сумі 32 грн. (тридцять дві гривні) 19 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена в повному обсязі 19 квітня 2013 року.
Суддя В.М. Сакалош