ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
УХВАЛА
іменем України
"10" квітня 2013 р. Справа № 2а/1770/2666/2012
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні у м.Житомирі апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" жовтня 2012 р. у справі за позовом Комунального підприємства готель "Случ" Сарненської міської ради до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання рішення нечинним ,
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство готель "Случ" Сарненської міської ради звернулося з адміністративним позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0000032340, №0000102340 від 17.01.2012 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2012 року позов задоволено повністю.
Рішення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції про донарахування податку на додану вартість (111686,68 грн.) і застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення податкового законодавства (27921,67 грн.), яке оформлене податковим повідомленням-рішенням № 0000032340 від 17.01. 2012 року - визнано нечинним.
Рішення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафу (2720 грн.) за не подачу податкових декларацій, яке оформлене податковим повідомленням-рішенням № 0000102340 від 17.01. 2012 року - визнано нечинним.
Присуджено на користь Комунального підприємства готель "Случ" Сарненської міської ради із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1423 (одна тисяча чотириста двадцять три) грн. 28 коп.
Не погоджуючись з даною постановою Сарненська МДПІ звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суджу першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити .
З врахуванням приписів статей 196,197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство готель "Случ" з 10.05.1993 року зареєстроване як юридична особа та здійснює види діяльності за КВЕД-2010: 55.10 "Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування", 68.20 "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна" (а.с. 8,10).
У 4 кварталі 2008 року Комунальне підприємство готель "Случ" перебувало на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, щомісяця сплачуючи єдиний податок за ставкою 10% від суми виручки.
15.01.2009 року підприємством подано до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції розрахунок сплати єдиного податку за IV квартал 2008 року, яким сума виручки за 2008 рік наростаючим підсумком визначена на рівні 554253,00 грн. (а.с. 3).
З січня 2009 року Комунальне підприємство готель "Случ" перейшло на загальну систему оподаткування. Після досягнення за результатами поточного року визначеної п. 2.3 ст. 2 Закону України №168/97-ВР суми від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), тобто з січня 2010 року, позивач повинен був зареєструватися платником податку на додану вартість.
04.06.2010 року Комунальне підприємство готель "Случ" отримало свідоцтво про реєстрацію платником податку на додану вартість №100286250 від 03.06.2010 року, початок дії - 03.06.2010 року (а.с. 46, 59).
18.08.2010 року позивачем подано до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року, в якій податкове зобов'язання поточного податкового періоду відкориговано з урахуванням операцій поставки товарів/послуг попередніх податкових періодів та визначено на рівні 55593,00 грн., а також самостійно нараховано штраф у сумі 2227,00 грн. у зв'язку з виправленням помилки (рядки 8.4, 27, 28) (а.с. 17-18, 36-37, 47-50).
Самостійно визначене податкове зобов'язання з податку на додану вартість позивачем сплачено в повному обсязі у строк встановлений законом, що підтверджується платіжними дорученнями: №252 від 04.08.2010 року на суму 55000,00 грн., №1 від 26.08.2010 року на суму 2820,00 грн. (а.с. 68).
28.09.2012 року позивачем подано до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2010 року, яким показники додатків №1 та №5 до податкової декларації за вказаний податковий період зменшено на обсяги постачання по контрагенту ТОВ "Рівневтормет" на 222928,12 грн., суми податку на додану вартість - на 44585,62 грн. та збільшено обсяги постачання і суми податку на додану вартість по кінцевим споживачам на зазначені суми, що підтверджено податковою накладною №42 від 30.06.2010 року (а.с. 74-77, 81).
В період з 27.12.2011 року по 28.12.2011 року Сарненською міжрайонною державною податковою інспекцією проведено виїзну позапланову перевірку позивача з питання обов'язкової реєстрації як платника податку на додану вартість, нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.01.2009 року по 31.05.2010 року, результати якої оформлено актом №619/23/21094229 від 28.12.2011 року (а.с. 13-16).
На підставі акту перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення:
- форми "Р" №0000032340 від 17.01.2012 року, яким згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" Комунальному підприємству готель "Случ" збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 139608,35 грн., в тому числі 111686,68 грн. за основним платежем та 27921,67 грн. за штрафними санкціями (а.с. 12);
- форми "Р" №0000102340 від 17.01.2012 року, яким згідно з пп. 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України Комунальному підприємству готель "Случ" збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 2720,00 грн. штрафних санкцій (а.с. 11).
Позивач звертався із скаргами на вказані податкові повідомлення-рішення. Рішеннями про результати розгляду скарг податкові повідомлення рішення залишено без змін, а скарги - без задоволення (а.с. 19-23).
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції, посилаючись на положення п. 1, 3, 4, 6 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" №727/98 від 03.07.1998 року (що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин),пп. 2.3.1 п. 2.3 ст.2, пп. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7, п. 9.3, 9.4 ст. 9, пп. "а" п. 10.1, п. 10.2 ст. 10, п. 11.42 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, пункт 5.6 Наказу Державної податкової адміністрації України "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання" №166 від 30.05.1997 року, що зареєстрований Міністерством юстиції України 09.07.1997 року за №250/2054 , пункт 17.2 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України виходив з того , що суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи, які обрали ставку єдиного податку 6%, підлягають реєстрації платниками податку на додану вартість та мають право на нарахування і сплату податку на додану вартість окремо від єдиного податку.
Суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи, які обрали ставку єдиного податку 10%, нараховують і сплачують лише єдиний податок, до складу якого поряд з іншими податками і зборами включається також податок на додану вартість.
У разі перебування юридичної особи на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 10%, така особа не стає платником податку на додану вартість, навіть в разі настання обставин, закріплених у пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України № 168/97-ВР. Винятком є перевищення таким платником єдиного податку встановлених Указом Президента України № 727/98 критеріїв: обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік 1 млн. грн. та/або середньооблікової кількості працівників - 50 осіб. В такому разі, суб'єкт малого підприємництва повинен перейти на загальну систему оподаткування та, як наслідок, зареєструватися платником податку на додану вартість з відповідними обов'язками нарахування та сплати даного податку до бюджету.
Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що так , як порушень позивачем у 2008 році вимог Указу Президента України №727/98, які дозволяють перебування на спрощеній системі оподаткування, відповідачем під час перевірки виявлено не було, то Комунальне підприємство готель "Случ" не мало підстав реєструватись платником податку на додану вартість та здійснювати нарахування і сплату до бюджету податку на додану вартість починаючи з січня 2009 року.
Самостійне визначення позивачем об'єкту оподаткування податком на додану вартість із врахуванням операцій з поставки товарів (послуг) за період січень-червень 2010 року шляхом коригування податкових зобов'язань та заповнення рядка 8 податкової декларації за липень 2010 року, а також нарахування штрафу у розмірі 5% від суми недоплати позивачем здійснено за наявності підстав, визначених Законом України №168/97-ВР та у відповідності до вимог Наказу Державної податкової адміністрації України №166.
Обов'язок подання податкових декларацій з податку на додану вартість та відповідальність за їх неподання може покладатися виключно на платника цього податку, зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Оскільки у Комунального підприємства готель "Случ" був відсутній обов'язок реєструватись платником податку на додану вартість та здійснювати нарахування і сплату до бюджету податку на додану вартість у 2009 році, а за період з січня по травень 2010 року при визначенні податкового зобов'язання позивачем було самостійно донараховано такий податок за вказаний період зі сплатою штрафу у розмірі 5 % від самостійно донарахованої суми податку на додану вартість, то застосування до Комунального підприємства готель "Случ" штрафу за неподання податкових декларацій за 16 податкових періодів є неправомірним.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги частково.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову судом першої інстанції винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" жовтня 2012 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: Б.С. Моніч І.Г. Охрімчук
З оригіналом згідно: суддя _______ С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Комунальне підприємство готель "Случ" Сарненської міської ради вул.17 Вересня,1,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500
3- відповідачу Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби вул. Широка, 18,м.Сарни,Рівненська область,34500