Постанова № 30770684, 01.04.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2013
Номер справи
812/201/13-а
Номер документу
30770684
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 квітня 2013 року Справа № 812/201/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді: Агевича К.В.

при секретарі судового засідання Чуванову А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайськвантажтранс» до Управління Пенсійного фонду України у м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним рішення № 1129 від 30.11.12 про застосування фінансових санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

08 січня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайськвантажтранс» до Управління Пенсійного фонду України у м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним рішення № 1129 від 30.11.12 про застосування фінансових санкцій та пені.

Позивач вважає, що при винесенні рішення № 1129 начальника управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську від 30.11.2012 про застосування до ВП «Первомайськвантажтранс» ДП «Первомайськвугілля» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове пенсійне страхування за листопад 2009, яким страхувальнику нараховані штраф у розмірі 4291,24 грн. та пеня 38574,03 грн. відповідачем порушено: п. 7.2.2 Інструкції № 21-5, яким встановлено, що розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників та п. 7.7 Інструкції, яким встановлено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, приймається за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення, оскільки до винесення оскаржуваного рішення № 1129 перевірки не проводилося та акт не складався; п. 6.10 Інструкції, якою встановлено, що відповідач повинен направляти платнику повідомлення про перерозподіл сплачених коштів протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду. Позивач зазначив, що як вбачається з додатку до оскаржуваного рішення - розрахунку фінансових санкцій, вони нараховані за несвоєчасну сплату внесків за листопад 2009 року. В той же час за листопад 2009 року позивачем було нараховано внесків 122243,44 грн. та повністю у розмірі 122634,00 грн. сплачено їх, про свідчить платіжне доручення №№ 1449, 1448 від 04.12.2009, №№ 1419, 1418 від 01.12.2009, №№ 1471, 1470 від 08.12.2009, №№ 1544, 1543 від 29.12.2009, №№ 1505, 1504 від 14.12.2009. згідно вищезазначеного додатку до оскаржуваного рішення відповідач перерозподілив на погашення недоїмки листопада 2009 року кошти, які сплачувалися позивачем протягом травня - серпня 2012 року на підставі судового рішення, а саме згідно ухвали Луганського окружного адміністративного суду № 2а/7848/11/1270 від 09.12.2011. Відповідно до ст. 225 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі і підлягає виконанню на всій території України. Позивач вважає, що такими діями відповідач перешкоджає виконувати йому вимоги судового рішення, що є недопустимим.

У зв'язку з чим, позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення № 1129 Управління Пенсійного фонду України у м. Первомайську Луганської області від 30.11.2012 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків за листопад 2009 року в частині нарахування штрафу у розмірі 4291,24 грн. та пені 38574,03 грн.

18 березня 2013 року під час судового засідання представник відповідача надав суду відзив, в обґрунтування якого зазначив, що п.7.2.6. Інструкції №21-5 «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 27.05.10, застосовується за несплату авансових платежів, що є корінною відмінністю від необхідного п.7.2.2. який застосовується при несплаті або несвоєчасній сплаті єдиного внеску без авансових платежів і застосування якого дозволяє розраховувати фінансову санкцію на підставі даних карток особового рахунку позивача (без проведення перевірки та складання акту).

На зауваження щодо відсутності повідомлення про суми розподілу сплачених коштів представник відповідача зазначив, що в оскаржуваному випадку штраф та пеня є фінансовою санкцією за прострочення недоїмки за поточний період, при цьому боргів за попередній період, які б погашалися у загальному порядку календарної черговості, підприємство не має, тому і надсилати повідомлення про суми розподілу сплачених коштів не про що. Позивач оскаржує не протиправні дії, а просить визнати незаконним рішення управління, тому доводи щодо порушення порядку вручення рішення, його складання та інше не можуть приводитись у даному позові.

На підставі вищевказаного та у зв'язку з існуючою заборгованістю представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У судове засідання представник позивача не прибув, про дату час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. 01.04.2013 надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайськвантажтранс», позовні вимоги підтримує у повному обсязі (арк. справи 112).

У судове засідання представник відповідача не прибув, про дату час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. 01 квітня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду від Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника управління (арк. справи 113, 114).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Державне підприємство «Первомайськвугілля», код ЄДРПОУ 32320594, зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Первомайської міської ради 31.03.2003 за № 1 388 120 0000 000004 та має у своїй структурі відокремлений підрозділ «Первомайськвантажтранс» без права юридичної особи. (а.с. 7-30).

Відокремлений підрозділ «Первомайськвантажтранс» перебуває на обліку в УПФУ в м. Первомайську Луганської області з 29.05.2012, що підтверджується повідомленням від 07.06.2012 про взяття на облік платника єдиного внеску.

Судом встановлено, що позивачем подано до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області звіт про нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року, у якому самостійно визначено суму страхових внесків у розмірі 122243,44 грн. (а.с. 108-109).

УПФУ в м. Первомайську Луганської області 30 листопада 2012 року винесено рішення № 1129 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду яким ВП «Первомайськвантажтранс» ДП «Первомайськвугілля» на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховано штраф у розмірі 4291,24 грн. та нараховано пеню у розмірі 38574,03 грн. за період з 28.12.2009 по 14.08.2012 (а.с. 33).

З наданих позивачем платіжних доручень № 1449 від 04.12.2009, № 1448 від 04.12.2009, № 1419 від 01.12.2009, № 1418 від 01.12.2009, № 1471 від 08.12.2009, № 1470 від 08.12.2009, № 1544 від 29.12.2009, № 1543 від 29.12.2009, № 1505 від 14.12.2009, № 1504 від 14.12.2009, № 458 від 10.05.2012, № 460 від 14.05.2012, № 467 від 14.05.2012, № 545 від 30.05.2012, № 588 від 31.05.2012, № 599 від 01.06.2012, № 669 від 05.07.2012, № 764 від 14.08.2012, вбачається, що позивачем перераховано внески на суму 188699,00 грн. (а.с. 35-52)

Відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року та Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004 року за № 64/8663, на позивача покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно п.п. 6 п. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин) страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р., страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць.

Порядок сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16 січня 2004 року за №64/866.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин) у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 8.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України19.12.2003 № 21-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до пп. 9.3.2. п. 9.3 ч. 9 Інструкції у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум; при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум; при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.

Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) за рахунком сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Згідно абз. 6 п. 7 розділу VІІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахований та/або несплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Згідно до п. 7.2.2. Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5), розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

При цьому, проведення планової чи позапланової перевірки на підприємстві з дослідженням бухгалтерських документів, як зазначає позивач, а ні Законом № 2464, а ні Інструкцією № 21-5 не передбачено.

Також, під час розрахунку фінансової санкції на підставі даних карток особових рахунків платників не передбачено складання акту перевірки, у зв'язку з чим доводи позивача у цій частині є необґрунтованими.

Нарахування за рішенням від 30 листопада 2012 року № 1129 штрафних санкцій та пені здійснено відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків за період з 28.12.2009 по 14.08.2012 у розмірі 10% та 0,1% за кожний день прострочення платежу відповідно своєчасно несплачених сум, на підставі даних карток особового рахунку ВП «Первомайськвантажтранс» ДП «Первомайськвугілля».

Підставою для нарахування вказаних фінансових санкцій є дані картки особових рахунків позивача. ( а.с. 89-103)

Посилання позивача на те що, відповідач перерозподілив на погашення недоїмки листопада 2009 року кошти, які сплачувалися ВП «Первомайськвантажтранс» ДП «Первомайськвугілля» протягом травня - серпня 2012 року на підставі судового рішення, а саме згідно ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 09.12.2011 про розстрочення виконання судового рішення, суд зазначає, що рішенням суду було надано розстрочку на окрему частину боргу підприємства, а не звільняв позивача від сплати попередньо нарахованого Пенсійним фондом боргу.

Згідно п. 6.10 Інструкції № 21-5 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.

Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

Відповідно до затвердженої Інструкцією № 21-5 форми додатка № 8 перерозподіл відбувається у випадку спрямування сплати єдиного внеску на сплату фінансової санкції чи пені.

Відтак, думка позивача, що УПФУ в м. Первомайську Луганської області зобов'язано було надсилати до ВП «Первомайськвантажтранс» ДП «Первомайськвугілля» повідомлення про суми розподілу сплачених у листопаді 2009 року коштів є необґрунтованим та не заслуговує на увагу.

Враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено страхових внесків за листопад 2009 року, дати сплати, зазначені у рішенні від 30.11.2012 № 1129 відповідають фактичним датам списання коштів з рахунків позивача, розрахунок фінансових санкцій не містить помилок, суд дійшов до висновку про правомірність винесення УПФУ в м. Первомайську Луганської області рішення від 30.11.2012 № 1129 про застосування фінансових санкцій та його відповідність вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим підстав для його скасування судом не вбачається.

Відповідно до ст. 94 КАС України у випадку відмови у задоволенні позовних вимог повернення судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 94, 158, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Первомайськвантажтранс» до Управління Пенсійного фонду України у м. Первомайську Луганської області про визнання протиправним рішення № 1129 від 30.11.12 про застосування фінансових санкцій та пені - відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 08 квітня 2013 року.

Суддя К.В. Агевич