5.1.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 квітня 2013 року Справа № 812/2726/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Агевича К.В.,
при секретарі судового засідання Чуванову А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до державного реєстратора виконавчого комітету Антрацитівської міської ради, державного реєстратора Дніпровської в м. Києві державної адміністрації, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» про визнання недійсним запису, скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобов'язання вчинити певні дії-
ВСТАНОВИВ:
20 березня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до державного реєстратора виконавчого комітету Антрацитівської міської ради, державного реєстратора Дніпровської в м. Києві державної адміністрації, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс»про визнання недійсним запису, скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що на адресу Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції надійшла інформація, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» Державним реєстратором Дніпровської районної ради в м. Києві Бондаренко І.П. було внесено запис № 10671050005014435 від 25.06.2012 про внесення змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни юридичної адреси. Товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» знаходилося за юридичною адресою: АДРЕСА_2 а відповідно до вказаного запису підприємство тепер знаходиться за адресою: 94600, Луганська область, АДРЕСА_1.
В результаті проведеної перевірки співробітниками ВПМ ДПІ в м. Красний Луч було встановлено, що за вказаною юридичною адресою: АДРЕСА_1 - Товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» не знаходиться. Відповідно до рапорту ст. о/у ВПМ ДПІ в м. Красному Лучі Мироєвського Є.Є. від 04.12.2012, який було додано до вищевказаної довідки за адресою: АДРЕСА_1 розташована приватна будівля, що належить ОСОБА_3, яка мешкає за вказаною адресою з 1956 року разом зі своєю родиною. Підприємство товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» за вказаною адресою ніколи не знаходилось та не знаходиться. Позивач зазначив, що всі вищенаведені факти свідчать про те, що товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» за юридичною адресою не знаходиться та підтверджуються записом в ЄДР № 13791430006000857 від 25.12.2012 щодо внесення інформації про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.
Антрацитівська об'єднаної державної податкової інспекції, вважає що посадовими особами товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» було надано завідомо неправдива інформація про місцезнаходження цієї юридичної особи. Ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Тому на думку позивача, наявність інформації яка не відповідає дійсності може завдати значної шкоди державі або учасникам цивільних правовідносин.
На підставі наведеного, позивач просив визнати недійсним запис Державного реєстратора Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 25.06.2012 № 10671050005014435 про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Клайм Лоджистікс», ідентифікаційний код 35576182, скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Клайм Лоджистікс» та зобов'язати Державного реєстратора Антрацитівської міської ради внести до Єдиного державного реєстру відомості про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Клайм Лоджистікс».
Позивач у судовому засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у адміністративному позові, просив позовні вимоги задовольнити.
У судове засідання представник відповідача державного реєстратора виконавчого комітету Антрацитівської міської ради не прибув, про дату час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. 03 квітня 2013 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи без його участі та проти позовних вимог не заперечував. (арк. справи 61).
Представник відповідача державного реєстратора Дніпровської в м. Києві державної адміністрації та представник третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс»у судове засідання не прибули, про дату час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, причини не явки суду не відомі.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд прийшов до такого.
Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка міститься в матеріалах справи, судом встановлено, що шляхом внесення змін до установчих документів, відповідачем змінено місцезнаходження з адреси: АДРЕСА_2, на адресу: АДРЕСА_1, про що державним реєстратором Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації внесено запис від 25.06.2012 № 1 067 105 0005 014435 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. 04 липня 2012 року державним реєстратором Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації було внесено запис № 11 про зняття з обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс».
04.07.2012 згідно запису № 12 Державного реєстратора Виконавчого комітету Антрацитівської міської ради підприємство відповідача було взято на облік.
Згідно п.п. 16.1.1 та п.п. 16.1.11. п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язується, зокрема, стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця.
Стаття 63 Податкового кодексу України встановлює, що взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків.
З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Стаття 93 Цивільного кодексу України, встановлює, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних органах державної податкової служби за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об'єктів у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.
Згідно із п. 66.1 ст. 66 Податкового кодексу України та Порядку обліку платників податків і зборів, процедура переведення платника податків розпочинається та проводиться органами державної податкової служби при надходженні хоча б одного з таких документів:
- відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- заяви за ф. № 1-ОПП або за ф. № 5-ОПП із позначкою "Зміни" та виписки або витягу з Єдиного державного реєстру, поданих платником податків до органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням.
Відповідно до пункту 66.3 статті 66 Податкового кодексу України, у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та орган державної податкової служби, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, органами державної податкової служби за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
У такому разі платник податків зобов'язаний подати органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням відповідну заяву у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання) у порядку, визначеному центральним органом державної податкової служби. У разі неподання такої заяви протягом 10 календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність відповідно до закону(абз. 3 п. 66.3 ст. 66 Податкового кодексу України). Зазначені обов'язки платника податків також містяться в положеннях Розділу Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 року.
Судом встановлено, що відповідач взагалі не звертався до Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби ні з заявою про взяття на облік (форма № 1-ОПП), ні за отриманням довідки про взяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП).
В матеріалах справи міститься копія рапорту, зі змісту якого судом встановлено, що ст. о/у ВПМ ДПІ в м. Красному Лучі Мироєвського Є.Є. від 04.12.2012 був здійснений вихід з метою встановлення місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс», у результаті виїзду встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 розташована приватна будівля, що належить ОСОБА_3, яка мешкає за вказаною адресою з 1956 року разом зі своєю родиною. Підприємство товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» за вказаною адресою ніколи не знаходилось та не знаходиться (а.с. 19). Згідно листа від 09.04.2012 Антрацитівського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» повідомлено, що станом на 01.01.2013 право власності на нерухоме майно за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано на ім'я ОСОБА_4 на підставі договору довічного утримання, посвідченого Антрацитівською державною нотаріальною конторою 22.10.1993 реєстр № 2-3962 - в цілому (а.с. 60).
Таким чином, суд дійшов висновку, що внесення Державним реєстратором Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації запису щодо зміни місцезнаходження з адреси: АДРЕСА_2, на адресу: АДРЕСА_1 є безпідставним.
Відповідно до ч. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передача реєстраційних справ здійснюється в разі: зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи-підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
За наявності цієї підстави, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи-підприємця зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи-підприємця.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
За змістом ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю, відповідно до ст. 62 Податкового кодексу України, яким наділені податкові органи.
Положення п.п. 20.1.12 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України встановлює, що у випадках, встановлених законом, органи державної податкової служби наділені правом звертатися до суду щодо визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги встановлені судом обставини по справі, а саме: незнаходження відповідача за новою адресою місцезнаходження, невиконання вимог Податкового кодексу України та Порядку обліку платників і зборів, щодо зняття з обліку та взяття на облік платника податків в органах податкової служби, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги в частині визнання недійсними зміни до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс», щодо перереєстрації місцезнаходження з адреси: АДРЕСА_2, на адресу: АДРЕСА_1, є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законодавством порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до державного реєстратора виконавчого комітету Антрацитівської міської ради, державного реєстратора Дніпровської в м. Києві державної адміністрації, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» про визнання недійсним запису, скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати недійсним запис державного реєстратора Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 25.06.2012 № 1 067 105 0005 014435 про державну реєстрацію змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «Клайм Лоджистікс» ідентифікаційний номер 35576182, щодо перереєстрації місцезнаходження з адреси: АДРЕСА_2, на адресу: АДРЕСА_1.
В решті позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 16 квітня 2013 року.
Суддя К.В. Агевич