Ухвала суду № 30768871, 16.04.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
16.04.2013
Номер справи
2а-4280/12/2670
Номер документу
30768871
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2013 року м. Київ К/9991/54709/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Суддя-доповідач:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Муравйов О.В.розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 р.

у справі № 2а-4280/12/2670

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Експлуатаційна Компанія»

до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Експлуатаційна Компанія» (далі - позивач, ТОВ «Експлуатаційна Компанія») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва (далі - відповідач, ДПІ у Оболонському районі м. Києва) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.04.2012 р. у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 р. постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.04.2012 р. скасовано. Прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення -рішення ДПІ у Оболонському районі м. Києва № 000102206 від 20.03.2012 року (форма «Р»).

У касаційній скарзі ДПІ у Оболонському районі м. Києва, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У письмовому запереченні на касаційну скаргу ТОВ «Експлуатаційна Компанія», посилаючись на те, що касаційна скарга є необґрунтованою, просить залишити її без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 р. - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.

ДПІ у Оболонському районі м. Києва провела документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Експлуатаційна Компанія» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати земельного податку за період з 01.04.2006 року по 31.12.2010 року, за результатами якої складено акт від 02.03.2012 р. № 173/23-4/32380022.

В акті перевірки зазначено порушення позивачем ст. 2, ст. 13, ст. 14 Закону України «Про плату за землю» та п.п. 4.1.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення, зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, що призвело до заниження суми земельного податку на суму 179,35 грн., у т.ч. за період з 18.08.2009 р. по 31.12.200 р. на суму 6,09 грн. та за період з 01.01.2010 р. по 31.01.2010 р. на суму 173,26 грн.

На підставі акта перевірки, ДПІ у Оболонському районі м. Києва прийняла податкове повідомлення-рішення від 20.03.2012 року № 000102206, яким позивачу донараховано земельний податок у сумі 179,35 грн. та застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату такого земельного податку в розмірі 384,84 грн.

Суд апеляційної інстанції визнав необґрунтованим такий висновок податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, договором оренди від 02.09.2002 р. Київська міська рада - Орендодавець - на підставі рішень Київради № 85/1519 від 08.11.2001 р. та № 118/118 від 11.07.2002 р. передала, а Оболонська районна у місті Києв державна адміністрація - Орендар - прийняла в довгострокову оренду земельну ділянку площею 344289 кв.м. для будівництва житлових будинків з об'єктами соціально-культурного та побутового призначення в 3-а мікрорайоні житлового масиву Оболонь.

Розпорядження щодо припинення дії Договору оренди щодо зміни функціонального призначення земельної ділянки та щодо зміни землекористувача до TOB «Експлуатаційна компанія» не надходило.

Разом з тим, Оболонська районна у місті Києві державна адміністрація видала Розпорядження № 514 від 17.07.2009 р. «Про визначення балансоутримувача житлових будинків в 3-А мікрорайоні житлового масиву «Оболонь» (далі - Розпорядження № 514) та житлового будинку по проспекту Героїв Сталінграда, 26-А в 10-му мікрорайоні житлового масиву «Оболонь» під час дії Договору оренди, в якому зазначено, що будинки передані позивачу лише на позабалансовий рахунок для обслуговування.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, який, згідно із п. 2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 12.01.93 p. № 15, включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.

Проте, Розпорядженням № 514 не визначено які земельні ділянки передаються в користування позивачу, а без таких даних, неможливо здійснити розрахунок земельного податку.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про плату за землю» власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, TOB «Експлуатаційна компанія» не є а ні власником, а ні землекористувачем земельних ділянок в 3-му мікрорайоні «Оболонь» з відповідними кадастровими номерами, оскільки державного акта на право власності або постійного землекористування позивачу не надавалося.

При цьому не має даних про те, що TOB «Експлуатаційна компанія» виділялись земельні ділянки та позивач внесений до державного земельного кадастру як землекористувач щодо земельних ділянок в 3-А мікрорайоні житлового масиву «Оболонь» та житлового будинку по пр-ту Героїв Сталінграда,2б-А в 10-му мікрорайоні житлового масив «Оболонь» ДПІ у Оболонському районі м. Києва.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що у ДПІ у Оболонському районі м. Києва не було підстави, а саме даних державного земельного кадастру для нарахування земельного податку позивачу.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що саме за вищевказаних обставин справи, суд апеляційної інстанції вірно застосував норми матеріального права, отже, прийняте податковим органом спірне податкове повідомлення-рішення є неправомірним.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.

За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 р. залишенню без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

1.Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби відхилити.

2.Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2012 р. залишити без змін.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач О.В. Вербицька

Судді Н.Є. Маринчак

О.В. Муравйов