єдиний унікальний номер 328/843/13-ц
15.04.2013
провадження номер 2/328/181/13
РІШЕННЯ
Іменем України
15 квітня 2013 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді : Петренко Л.В.
при секретарі: Cілановій Д.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Токмак цивільну справу за позовом приватного підприємства «Токмак Центр» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
встановив:
ПП «Токмак Центр» звернулося до Токмацького районного суду Запорізької області з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, в якій просили стягнути з відповідача на користь ПП «Токмак Центр» заборгованість за надані житлово-комунальні послуги за період з 01.09.2009 року по 01.09.2012 року в розмірі основного боргу 36 971,88 грн., інфляційних втрат 4236,77 грн., трьох відсотків річних 3327,48 грн., та витрат на судовий збір в розмірі 445,36 грн., а всього 44 981 (сорок чотири тисячі девятсот вісімдесят одна) гривня 36 коп. В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідач є власником нежитлового приміщення в будинку № 36 по вулиці Шевченка м. Токмака і співвласником цього будинку, споживачем житлово-комунальних послуг в розумінні ч.1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року. Виконавчим комітетом Токмацької міської ради визначено виконавцем житлово-комунальних послуг ПП «Токмак-Центр», а також встановлені тарифи на ці послуги. Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради № 224 від 28.08.2008 року встановлено перелік послуг по обслуговуванню будинків та прибудинкових територій та їх вартість. Свої зобов'язання щодо надання житлово-комунальних послуг підприємство виконує в повному обсязі, що підтверджується актами виконаних робіт. Відповідач свої зобов'язання щодо участі у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території не виконує, у зв'язку з чим утворилась заборгованість 01.09.2009 року по 01.09.2012 року в розмірі 36 971,88 грн.
У зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язання по сплаті витрат за житлово-комунальні послуги позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав з викладених у ньому підстав та просив суд стягнути з відповідача вказану у позові суму заборгованості з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних.
Відповідач проти позову заперечував, пояснив, що послуги від ПП «Токмак-Центр» він не отримує, за зазначеною в позові адресою здійснює підприємницьку діяльність, комунальні послуги отримує від інших юридичних осіб.
Представник відповідача, адвокат ОСОБА_3 позов не визнала пояснила, що між відповідачем та ПП «Токмак-Центр» не існує жодних договірних відносин, послуг від ПП «Токмак-Центр» ОСОБА_2 не отримує, відповідач за зазначеною в позові адресою здійснює підприємницьку діяльність, комунальні послуги отримує від інших юридичних осіб.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та його представника, вивчивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» утримання будинків і прибудинкових територій є господарською діяльністю, спрямованою на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та (або) ремонту будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, передбачених законодавством.
Згідно зі ст. 179 ЖК Української РСР користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду ЖБК, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються КМ України.
Відповідно до п. 13 постанови КМ України від 12.07.2005р. № 560 «Про затвердження порядку формування тарифів і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання визначаються відповідно до укладених договорів між власником (балансоутримувачем) будинку або його уповноваженою особою та організацією, яка здійснює експлуатацію внутрішньобудинкових систем. Перелік робіт з технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем тепло-, водопостачання та зливної каналізації визначається центральним органом виконавчої влади з питань ЖКГ.
Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», «Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями» власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і повинні сплачувати свою частку витрат у загальних квартирах на утримання будинку та прибудинкової території пропорційно до займаної площі. Послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій зобов'язані сплачувати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир.
Згідно із статтею 382 Цивільного кодексу України власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Відповідно до статті 360 Цивільного кодексу України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
Частиною 3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що органи місцевого самоврядування затверджують ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Так судом встановлено, що право власності на нежиле приміщення, загальною площею 786,8 м2, яке розташоване в багатоквартирному житловому будинку № 36 по вул. Шевченко м. Токмака Запорізької області, зареєстровано на фізичну особу ОСОБА_2, що договором купівлі-продажу від 18.02.2002 року (а.с. 148-149), та інформаційною довідкою з Реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с. 147).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» повноваження щодо визначення виконавця житлово-комунальних послуг належать органам місцевого самоврядування.
Рішенням Виконавчого комітету Токмацької міської ради від 22.06.2006 року № 143 ПП «Токмак-Центр» визначено виконавцем послуг по утриманню будинків і споруд та прибудинкової території (а.с. 6). Будинку № 36 по вулиці Шевченка в м. Токмак надаються послуги з утримання будинку та прибудинкової території виконавцями послуг.
Перелік послуг та нарахування витрат на утримання будинку та прибудинкової території здійснювалося на підставі встановлених рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради за № 224 від 28.08.2008 року тарифів для населення (а.с. 7).
Перелік послуг по утриманню будинку та прибудинкової території, розмір, встановлених органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідачем не оскаржувався.
Надання послуг ПП «Токмак-Центр» підтверджується актами про надані послуги з утримання будинку і прибудинкової території по вул. Шевченка, 36 (а.с. 8), паспортом готовності до роботи в опалювальний період (а.с. 35-41), актами перевірки димових та вентиляційних каналів (а.с. 42-43, а.с. 128-130), актами перевірки герметизації інженерних вводів (а.с. 44-46, а.с. 131-133), нарядами на виконання робіт в будинку № 36 по вулиці Шевченка в м. Токмак (а.с. 121-125 ), актами загального огляду жилого будинку (а.с. 126-127, а.с. 134-138).
Утримання будинків і прибудинкових територій це є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Таким чином, оплату послуг з утримання будинків і прибудинкових територій зобов'язані здійснювати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир, та нежилих приміщень.
Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 N 560, передбачено, що розмір тарифів (нормативних витрат, пов'язаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) визначається згідно з Типовим переліком послуг та по кожному будинку окремо, залежно від кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій.
Ці витрати не залежать від того, чи проживає особа у квартирі (власник або наймач), чи ні. Це витрати на утримання будинку та прибудинкової території.
Надані представником відповідача документи, а саме: акти-виконаних робіт по заміні водопровідної магістралі від 28.05.2001 року (а.с. 16), електроводонагрівача від 10.11.2010 року(а.с. 17), заміна каналізаційної магістралі, заміна унітаза і запорного крану від 18.01.2009 року (а.с. 18), договір на виконання робіт огляд та діагностування технічного стану електроустановок та обладнання від 2012 року (без дати укладення) (а.с. 19), договори по виконанню робіт по дезінфекції (а.с. 21-23), договори на вивіз та утилізацію ТПВ з відповідними підприємствами, стосуються безпосередньо господарської діяльності ПП Вертій ОСОБА_4, договір на відпуск води та прийом стоків в комунальну каналізацію укладений між КП «Водопровідник» та ПП Вертій ОСОБА_4 (а.с. 27) стосується водопостачання та відноситься до комунальних послуг, які сплачуються споживачем окремо і не повязані з послугами з утримання будинку і прибудинкової території, які надає позивач.
Відповідно до положень ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Утримання будинків і прибудинкових територій це є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Оплату послуг з утримання будинків і прибудинкових територій зобов'язані здійснювати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир, та нежилих приміщень.
Представник відповідача доказів про ненадання позивачем послуг не надав, також не надав доказів того, що розрахунок заборгованості зроблений не вірно.
Статтею 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р., встановлено, що споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у встановлені договором або законом строки.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 13 Конституції України, ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобовязує.
Таким чином, згідно наведених норм закону споживач зобовязаний сплачувати житлово-комунальні послуги. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг в повному обсязі. Також, споживач не може самостійно, на власний розсуд, визначати суму оплати за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до положень п. 5.8 договору купівлі продажу (а.с. 148) покупець зобовязаний протягом двох місяців укласти договори на комунальні послуги та спільне користування будинку.
Проте відповідач ухиляється від покладеного на нього обовязку укласти договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території. Позивач звертався до відповідача з пропозицією укласти договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території.
Відповідно до положень п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обовязок, а не право сторін.
Утримання будинку та прибудинкової території, проводиться з метою збереження та належного безпечного функціонування житла (освітлення сходових клітин, прибирання прибудиноковї території, дератизацію, дезінфекцію підвалів, обслуговування димовентиляційних каналів, підготовку будинку до експлуатації в осінньо-зимовий період, адміністративні витрати) які відповідачі несуть незалежно від того проживають чи ні в будинку чи квартирі всі мешканці, користуються вони цими послугами чи ні.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача ПП «Токмак-Центр» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 445,36 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов приватного підприємства «Токмак-Центр» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь ПП «Токмак Центр», юридична адреса: 71708 вул. Гоголя, 91, м. Токмак, Запорізької області на розрахунковий рахунок 26003301001900 Токмацьке ТВБВ 10007/0242 Запорізької філії ВАТ «Ощадбанк», ЄДРПОУ 32701364, МФО 313357 заборгованість за надані житлово-комунальні послуги за період з 01.09.2009 року по 01.09.2012 року в розмірі основного боргу 36971,88 грн., інфляційних втрат 4236,77 грн., трьох відсотків річних 3327,48 грн., а всього 44536 (сорок чотири тисячі пятсот тридцять шість) гривень 13 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь ПП «Токмак Центр», юридична адреса: 71708 вул. Гоголя, 91, м. Токмак, Запорізької області на розрахунковий рахунок 26003301001900 Токмацьке ТВБВ 10007/0242 Запорізької філії ВАТ «Ощадбанк», ЄДРПОУ 32701364, МФО 313357 судовий збір у розмірі 445,36 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: /підпис/
Згідно з оригіналом:
Суддя