Постанова № 30766099, 15.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2013
Номер справи
820/1605/13-а
Номер документу
30766099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 квітня 2013 р. № 820/1605/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єгупенко В.В.

за участю секретаря - Вождаєвої М.О.

за участю представників сторін:

представника позивача - Храновського А.І.

представника відповідача - Іщук Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Інженерні мережі" до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування наказу ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Інженерні мережі", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом та просить суд визнати неправомірним з моменту прийняття рішення Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби у формі наказу "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ІНЖЕНЕРНІ МЕРЕЖІ" та скасувати його, визнати протиправними дії Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби щодо проведення документальної виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНЖЕНЕРНІ МЕРЕЖІ" в результаті якої було складено акт від 10.01.2013р. №5/211/32500550 Про результати позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНЖЕНЕРНІ МЕРЕЖІ" код за ЄДРПОУ 32500550 під час здійснення фінансово-господарських операцій з платником податків ТОВ "Донстройтранс" код ЄДРПОУ 36306165 за березень 2010 р.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що вважає дії податкового органу такими, що полягають у призначенні позапланової виїзної документальної перевірки товариства протиправними, оскільки вчинені не на підставі та не у спосіб, що передбачені податковим кодексом України, перевірка була проведена всупереч вимогам Податкового кодексу України, оскільки була призначена без наявних для цього підстав. Суб'єкт владних повноважень не було дотримано порядку проведення перевірки та за відсутністю підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки Позивача, прийняття Чугуївською ОДПІ наказ та дії по проведенню перевірки є законодавчо необґрунтованими.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, вважає що адміністративний позов не підлягає задоволенню виходячи з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерні мережі» зареєстроване Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області та має статус юридичної особи (а.с.108), перебуває на обліку як платник податків в Чугуївській ОДПІ Харківської області ДПС (а.с.110), та є платником податку на додану вартість (а.с.111).

Як вбачається з усних пояснень, письмових заперечень відповідача та наданих до матеріалів справи письмових доказів, Чугуївською ОДПІ Харківської області ДПС від ДПІ у Київському р-ні м.Донецька Донецької області ДПС отримано лист від 5148/7/22-4 від 20.11.12, відповідно до якого встановлено порушення податкового законодавства контрагентом позивача а саме Товариством з обмеженою відповідальністю «Донстройтранс».

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України.

Органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому Податковим кодексом України (п.20.1.4. Податкового кодексу України).

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Підпункт 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України визначає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, з метою отримання пояснень та документального підтвердження взаємовідносин ТОВ "Інженерні мережі" та ТОВ «Донстройтранс» код ЄДРПОУ 36306165 у зв'язку з надходженням податкової інформації, яка свідчить про порушення податкового законодавства відповідним контрагентом, на підставі п.п.20.1.6, п.20.1 ст.20 та пп. 73.3 та 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, на адресу ТОВ "Інженерні мережі" 16.11.2012 року за вих..№7468/10/22.0-36 Чугуївською ОДПІ Харківської області ДПС було направлено запит, відповідно до якого ТОВ "Інженерні мережі" було зобов'язано надати пояснення та їх документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і кількість операцій та розрахунків що здійснювалися) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах, тощо) результатів операцій по господарських відносинах з ТОВ «Донстройтранс» код ЄДРПОУ 36306165, які задекларовані: за березень 2010 року на суму 2241138,00 грн., у т.ч.

У вказаному запиті, ТОВ "Інженерні мережі" було запропоновано надати вказані документи протягом десяти робочих днів.

ТОВ "Інженерні мережі" отримало вказаний запит 23.11.2012 року та 06.12.2012 року надало на нього відповідь (а.с.55-58).

Відповідно до п.п.20.1.6 та п.п.20.1.23 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України визначено право органів державної податкової служби для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом; у випадках виявлення порушення вимог податкового та іншого законодавства України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії відповіді, позивачем не було надано жодного з витребуваних первинних документів та документально не підтверджено взаємовідносини з ТОВ «Донстройснаб». Свою відмову ТОВ "Інженерні мережі" мотивувало тим, що у запиті не вказані підстави для надіслання запиту.

У запиті Чугуївської ОДПІ Харківської області ДПС від 16.11.2012 року за вих..№7468/10/22.0-36 зазначено підставу для звернення до ТОВ "Інженерні мережі", а саме надходження податкової інформації, яка свідчить про порушення податкового законодавства відповідним вищевказаним контрагентом, що в свою чергу свідчить про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Отже, посилання позивача на відсутність підстав для надіслання запиту не відповідає дійсним обставинам справи.

Пунктом 78.4 ст.78 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Судом встановлено, що Чугуївською ОДПІ Харківської області ДПС 25.12.2012 року було видано наказ №763 на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Інженерні мережі", згідно з п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст. 82 Податкового Кодексу України, (а.с.48) який позивачем отримано 26.12.12 року, що підтверджується підписом директора "Інженерні мережі" Калашніковою (а.с.49).

Відповідно до п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України, посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.

Матеріалами справи підтверджено, що 25.12.2012 року директор ТОВ "Інженерні мережі" Калашнікова Л.В., отримала направлення на перевірку від 25.12.2012 року №599, №600, №601 про що свідчить її особистий підпис (а.с. 50-52).

Враховуючи наявні в матеріалах справи докази та встановлені судом фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що ТОВ "Інженерні мережі" не було надано жодного з витребуваних первинних документів та документально не підтверджено взаємовідносини з вказаним у запиті контрагентом, відносно яких до Чугуївської ОДПІ Харківської області ДПС надійшла податкова інформація, яка свідчить про порушення ними податкового законодавства.

Таким чином, у Чугуївської ОДПІ Харківської області ДПС були підстави для видання наказу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки №763 від 25.12.2012 року, проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Інженерні мережі", а отже і дії Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби щодо проведення документальної виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНЖЕНЕРНІ МЕРЕЖІ" в результаті якої було складено акт від 10.01.2013р. №5/211/32500550 Про результати позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНЖЕНЕРНІ МЕРЕЖІ" код за ЄДРПОУ 32500550 під час здійснення фінансово-господарських операцій з платником податків ТОВ "Донстройтранс" код ЄДРПОУ 36306165 за березень 2010 р., є правомірними.

Також відповідачем були дотримані вимоги діючого законодавства, яке регламентує підстави, строки та порядок проведення таких перевірок.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інженерні мережі" до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування наказу - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 17 квітня 2013 року.

Суддя Єгупенко В.В.