копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2012 р. Справа № 2a-1870/5348/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпова О.О.
за участю секретаря судового засідання - Фоменко О.В.,
представника позивача - Каратєєва А.Л.,
представника відповідача - Талденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурсмаш" до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкового повідомлення-рішення № 0002051502/2939 від 06.04.2012 року,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ресурсмаш" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.04.2012 року №0002051502/2939, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 1454грн.56коп. та застосована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 727грн.28коп. Свої вимоги мотивує тим, що податковою інспекцією необґрунтовано донарахована орендна плата з розрахунку 3% від нормативної оцінки земельної ділянки, оскільки умовами договору оренди землі передбачена орендна плата в розмірі 1,1 % від суми грошової оцінки земельної ділянки.
В судовому засіданні представник позивача Каратєєв А.Л. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Талденко О.В. позов не визнала, зазначивши, що під час проведення перевірки товариства встановлено порушення п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, згідно якого, починаючи з 01.01.2011р., річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної та комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст.274 Податкового кодексу України. Проте, товариством сплачувалася орендна плата в розмірі 1,1 % від грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до порушення вимог ст.288 Податкового кодексу України та заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 1454грн.56коп.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 25.01.2012 року ТОВ "Ресурсмаш" подало до ДПІ в м. Суми податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2012 рік, згідно якої нарахована орендна плата в сумі 11 304 грн. 64коп. (а.с.13-14).
За результатами камеральної перевірки податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2012 рік був складений акт від 20.03.2012 року №1699/152/31930328 (а.с.16-18).
На підставі акту перевірки ДПІ в м. Суми винесено податкове повідомлення-рішення від 06.04.2012р. №0002051502/2939, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ "Ресурсмаш" за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 2181грн.84коп. (з них: 1454грн.56коп. - за основним платежем, 727грн.28коп. - за штрафними санкціями) (а.с.24).
На думку суду, податкове повідомлення-рішення від 06.04.2012р. №0002051502/2939 прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 27.06.2003 року між ТОВ "Ресурсмаш" та Сумською міською радою укладений договір оренди земельної ділянки, згідно якого ТОВ "Ресурсмаш" прийняло у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку за адресою: м. Суми, вул. Ковпака,4, (а.с.7-10).
П.2.3 вищевказаного договору передбачено, що орендна плата за землю на рік становить 1, 1 % від грошової оцінки землі.
Відповідно до п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.п.14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII цього кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до вимог п.288.1. та п.288.4. ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати. Згідно п.п.288.5.1 п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Пунктом 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу. Отже, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, тому з 01.01.2011 року позивач повинен сплачувати річну суму платежу орендної плати не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст. 274 Податкового кодексу України.
В той же час, перевіркою встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012 року, зазначеного товариством "Ресурсмаш" у податковій декларації з плати за землю за 2012 рік, є меншим, ніж визначено вищевказаними нормами Податкового кодексу України, оскільки позивачем визначене податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень 2012 року в розмірі 1,1 % від грошової оцінки земельної ділянки.
Заниження розміру орендної плати призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень 2012 року на 1454грн.56коп.
Тому відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.09.2011року №00008161502/71398, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 1454грн.56коп.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки є безпідставним, оскільки Податковим кодексом України орендна плата віднесена до загальнодержавного земельного податку і встановлена в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку. Тому позивач з 01.01.2011року повинен сплачувати орендну плату, річна сума платежу за якою не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що відносини з приводу порядку нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за своєю правовою природою є публічно-правовими, а не приватноправовими, регулюються положеннями спеціальних законів та інших нормативно-правових актах, прийнятих на їх виконання, а тому положення договорів оренди земельної ділянки, які суперечать чинному законодавству України в частині визначення розміру орендної плати, є неправомочними. Відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між учасниками, і не можуть передбачати укладання договорів стосовно виконання податкового обов'язку.
Таким чином, в задоволенні адміністративного позову ТОВ "Ресурсмаш" до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.09.2011року №00008161502/71398 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурсмаш" до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкового повідомлення-рішення № 0002051502/2939 від 06.04.2012 року -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений 20 липня 2012 року.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова