Постанова № 30754385, 11.04.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2013
Номер справи
810/1092/13-а
Номер документу
30754385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2013 року 810/1092/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Волощук Л.В.,

за участю представників сторін:

від прокурора - Булига Ю.С.,

від позивача - Кутєпов О.Є.,

від відповідача - Олешко А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави, в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Публічного акціонерного товариства «Броварський шиноремонтний завод»

про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Броварський міжрайонний прокурор Київської області в інтересах держави у особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області звернувся з позовною заявою до суду, в якій просить стягнути з відповідача - Публічного акціонерного товариства "Броварський шиноремонтний завод" штраф у сумі 85000,00 грн.

Штрафні санкції застосовані до відповідача на підставі Акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 10.07.2012 № 1136 - ЦД - 1 - Е, згідно з яким відповідачем не виконано вимоги розпорядження про усунення порушень на ринку цінних паперів в частині оприлюднення у 2010 році інформації щодо розміру зареєстрованого і сплаченого статутного капіталу.

При цьому, дане порушення є повторним.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, застосовані до нього за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери згідно з постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.07.2012 № 1119 - ЦД - 1 - Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, у встановлені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» строки.

Оскільки вжиті Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заходи щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом не призвели до погашення відповідачем заборгованості, Броварський міжрайонний прокурор Київської області в інтересах держави у особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду.

У судовому засіданні прокурор і представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, підтвердили обставини, викладені у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. Заперечуючи проти позову, представник відповідача зазначив відповідно до рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Броварський шиноремонтний завод» у 2004 році Відповідачем було здійснено додатковий випуск акцій, збільшено статутний капітал товариства до 1 098 124,65 гривень, який був розподілений на 1 045 833 простих іменних акцій номінальною вартістю 1 гривня 05 коп.

Статутний капітал був повністю сформований і внесений у серпні 2004 року і в зазначеному розмірі обліковується на балансі товариства. Баланс підприємства оприлюднений і його правильність підтверджується аудиторськими висновками, які щорічно подаються позивачу разом із річним звітом емітента.

Крім того, як стверджує відповідач, дійсність розміру статутного капіталу, оприлюдненого підприємством у 2010 році підтверджується судовими рішеннями.

Отже, на думку відповідача, інформація за 2010 рік, подана підприємством до Центрального територіального департаменту НКЦПФР щодо розміру статутного капіталу є достовірною.

Також, відповідач заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із закінченням строку для звернення до адміністративного суду із даним позовом.

Проте, у судовому засідання суд протокольною ухвалою відмовив відповідачу у задоволенні вказаного клопотання у зв'язку з тим, що як пояснив представник позивача про те, що Центральний департамент Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку не звертався до суду із позовом про стягнення даного штрафу, оскільки у позивача відповідно до статті 11 Закону України від 30.10.1996 № 448/96 - ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів» наявне право на оскарження рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу, яким відповідач скористався звернувшись до суду.

Так, як встановлено судом, відповідач оскаржував постанову від 18.07.2012 № 1119 - ЦД - 1 - Е про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів.

Проте, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.10.2012 у справі № 2а-11478/12/2670 позовну заяву ПАТ «Броварський шиноремонтний завод» залишено без розгляду.

Таким чином, Броварським міжрайонним прокурором Київської області не було порушено строку на звернення до суду із даним адміністративним позовом.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, з таких підстав.

Як встановлено судом, у лютому 2012 року Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.02.1212 № 23 - ЦД - 1 - Е щодо усунення ПАТ «Броварський шиноремонтний завод» порушень вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери і фондовий ринок» в частині розміщення недостовірної інформації у регулярній річній інформації за 2010 рік на веб-сайті загальнодоступної бази даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів за адресою www.stockmarket.gov.ua щодо невірного зазначення зареєстрованого і сплаченого статутного капіталу, зазначення скасованого випуску акцій, невідображення у аудиторському висновку дані про статутний капітал і зазначення скасованого випуску акцій, невірного зазначення розміру статутного капіталу у формі «Інформація щодо вартості чистих активів емітента» і у фінансових формах.

Оскільки відповідачем на виконання даного розпорядження не було надано необхідних документів і не усунуто порушення, Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку 27.06.2012 прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Під час розгляду справи встановлено, що це правопорушення є повторним, про що свідчать постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.09.11 за № 1302-КУ, №1303-КУ та№1304-КУ, про що складено акт від 10.07.2012 № 1136 - ЦД - 1 - Е про правопорушення на ринку цінних паперів. Крім того, даним Актом також встановлено невиконання відповідачем вимог розпорядження від 23.02.2012 № 23 - ЦД - 1 - Е.

У зв'язку з цим, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Броварський шиноремонтний завод» винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 18.07.12 № 1119-ЦД-1-Е, відповідно до якої до товариства застосовано штраф у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 000, 00 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті п'ятої Закону України від 30.10.1996 № 448/96 - ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно зі статтею 7 Закону України від 30.10.1996 № 448/96 - ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є:

1) формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів;

2) координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних;

3) здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування;

4) захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень;

5) сприяння розвитку ринку цінних паперів;

6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, в тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів.

Відповідно до пунктів 8, 10 статті 8 Закону України від 30.10.1996 № 448/96 - ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно зі статтею 11 Закону України від 30.10.1996 № 448/96 - ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.

Відповідно до статті 12 Закону України від 30.10.1996 № 448/96 - ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Якщо під час проведення перевірки уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку проводилось вилучення документів, які підтверджують факт порушення, до акта про правопорушення додаються копії цих документів та копія протоколу про вилучення цих документів.

Вилучення на строк до трьох робочих днів документів, які підтверджують факт правопорушення, проводиться з обов'язковим складанням протоколу, в якому зазначаються дата його складання, прізвище та посада особи, яка провела вилучення, повний перелік вилучених документів та день, в який ці документи відповідно до цього Закону мають бути повернені. Протокол підписує уповноважена особа Комісії, яка провела вилучення. Представнику юридичної особи, документи якої були вилучені, після закінчення перевірки і проведення вилучення документів надається копія протоколу про вилучення.

Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Як було зазначено судом, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 85000,00 грн. прийнято позивачем у зв'язку з повторним порушенням ПАТ «Броварський шиноремонтний завод» вимог пункту 10 статті 8 Закону України від 30.10.1996 № 448/96 - ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів».

Під час судового розгляду встановлено, що у 2010 році відповідач подав до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку річний звіт за 2009 рік, в якому зазначив загальну номінальну вартість випуску акцій 1098124,65 грн., дата реєстрації яких 04.10.2004.

Розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2006 скасовано реєстрацію випуску акцій ПАТ «Броварський шиноремонтний завод» у кількості 1000000 штук від 04.10.2004.

У зв'язку з тим, що відповідач розмістив у загальнодоступній інформаційній базі даних, опублікувало у офіційному друкованому виданні та подало до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області саме інформацію про загальну номінальну вартість випуску акцій 1098124,65 грн., дата реєстрації яких 04.10.2004, уповноважена особа Комісії 19 липня 2010 року порушила провадження у справах про подання недостовірної інформації, розміщення недостовірної інформації та опублікування недостовірної інформації.

За результатами розгляду справ 10.08.2010 уповноважена особа Комісії винесла постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №586-КУ, №587-КУ, №588-КУ відповідно до яких на ПАТ «Броварський шиноремонтний завод» накладено штрафні санкції у розмірі 1020 грн. за кожне правопорушення.

Непогоджуючись із вказаним рішенням відповідач звернувся до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2011 у справі № 2а-13129/10/2670 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Броварський шиноремонтний завод» до територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області за участю третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання не чинними постанов та розпоряджень у задоволенні позову відмовлено

У даній постанові суд дійшов висновку, що інформація, яка надана у річному звіті ВАТ «Броварський шиноремонтний завод» за 2009 рік у таблиці « 11. Відомості про цінні папери емітента», що «Загальна номінальна вартість випуску акцій 1098124,65 гривень, дата реєстрації випуску 04.10.2004, номер свідоцтва про реєстрацію випуску 592/1/04» є недостовірною інформацією.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011 постанову Окружного адміністративного суду від 02.02.2011 залишено без змін.

Таким чином, рішенням суду, яке набрало законної сили встановлено недостовірність розміщення відповідачем інформації у річному звіті.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Крім того, як було зазначено судом, ПАТ «Броварський шиноремонтний завод» оскаржувало постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку від 18.07.2012 № 1119 - ЦД - 1 - Е про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів.

Проте, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.10.2012 у справі № 2а-11478/12/2670 позовну заяву ПАТ «Броварський шиноремонтний завод» залишено без розгляду. Дана ухвала набрала законної сили, що не заперечували представники сторін.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на рішення господарських судів, оскільки вони стосуються іншого предмету спору і не спростовують обставин встановлених судами.

Отже, враховуючи викладене, вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 85000,00 грн. є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Броварський шиноремонтний завод» (код ЄДРПОУ 03112640) на користь Державного бюджету України штраф у сумі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 16 квітня 2013 р.