ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2013 р. Справа № 804/2291/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дєєва М.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Орджонікідзевського комунального підприємства "Орджонікідзетеплоенерго" до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Орджонікідзевське міське комунальне підприємство «Орджонікідзетеплоенерго» звернулось до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Орджонікідзевської ОДПІ від 15.12.2011 року за № 0000042401 щодо нарахування ОМКП «Орджонікідзетеплоенерго» штрафних санкцій за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі, у розмірі 835 827,51 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем безпідставно винесено рішення про нарахування штрафних санкцій за самостійне відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, оскільки комплекс об'єктів мазутного господарства, що знаходився на балансі підприємства на праві оперативного управління, був переведений на баланс управління житлово-комунального господарства за рішенням власника майна - територіальної громади шляхом прийняття відповідного рішення на сесії міської ради.
У судовому засіданні представник позивача - Поліщук А.Р. позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі. Проти розгляду в порядку письмового провадження не заперечував.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно до абзацу 2 п. 92.1 статі 92 Податкового кодексу України платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою органу державної податкової служби, а також у разі, якщо орган державної податкової служби впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди. Отже, позивачем було порушено зазначену норму закону, а саме відчужено без попередньої згоди органу податкової служби майно, що перебуває в заставі.
У відповідності до ст. ст. 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що у зв'язку з виникненням податкової заборгованості Орджонікідзевського міського комунального підприємства «Орджонікідзетеплоенерго» по сплаті платежів до бюджету на підставі ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року, з 2003 року майно та всі його активи знаходяться в податковій заставі. 08.12.2008 року заставу було перереєстровано та продовжено строк її дії до 03.12.2013 року.
12.07.2011 року рішенням Орджонікідзевської міської ради було передано комплекс об'єктів мазутного господарства разом із земельною ділянкою з балансу ОМКП «Орджонікідзетеплоенерго» на баланс управління житлово-комунального господарства та будівництва.
08.12.2011 року Орджонікідзевською ОДПІ було проведено перевірку стану збереження майна, що перебуває у податковій заставі, про що складено акт «Про проведення перевірки стану збереження активів платника податків, що перебувають у податковій заставі» від 08.12.2011 року № 191/240/02128106, яким встановлено, що у липні 2011 року ОМКП «Орджонікідзетеплоенерго» без дозволу податкового органу було відчужено майно, яке перебуває у податковій заставі.
На підставі зазначеного акта перевірки Орджонікідзевською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 15.12.2011 року № 0000042401 щодо нарахування штрафних санкцій ОМКП «Орджонікідзетеплоенерго» за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі в розмірі 835 827,51 грн.
Згідно абз. 2 п. 92.1 статі 92 Податкового кодексу України платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою органу державної податкової служби, а також у разі, якщо орган державної податкової служби впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди.
Пунктом 92.3 Податкового кодексу України передбачено, що у разі здійснення операцій з майном, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби платник податків несе відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 124.1 Податкового кодексу України встановлено, що відчуження платником податків майна, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі вартості відчуженого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно та майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно ст. 5.2. Статуту ОМКП «Орджонікідзетеплоенерго» майно підприємства є власністю територіальної громади в особі Орджонікідзевської міської ради і передане на баланс підприємства на праві оперативного управління.
Ч.1 ст. 137 Господарського кодексу України визначено, що правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Аналіз законодавства дає змогу зробити висновок, що право оперативного управління майном не передбачає право власності на нього.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 Цивільного кодексу України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
П. 14.1.31 ст. 14 Податкового кодексу України зазначає, що відчуження майна - це будь-які дії платника податків, унаслідок вчинення яких такий платник податків у порядку, передбаченому законом, втрачає право власності на майно, що належить такому платникові податків, або право користування, зокрема, природними ресурсами, що у визначеному законодавством порядку надані йому у користування.
Власником комплексу об'єктів мазутного господарства є територіальна громада міста Орджонікідзе в особі Орджонікідзевської міської ради, яка відповідно до наведених вище правових норм володіє, користується та розпоряджається належним їй майном на власний розсуд.
Оскільки передача зазначеного майна здійснювалася на підставі рішень Орджонікідзевської міської ради, відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафу на підставі ст. 124 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000042401 від 15.12.2011 року про нарахування ОМПК «Орджонікідзетеплоенерго» штрафних санкцій за самостійне відчуження активів, що перебувають у податковій заставі, в розмірі 835 827, 51 грн, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав. З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 70, 71, 94, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Орджонікідзевського міського комунального підприємства «Орджонікідзетеплоенерго» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 15.12.2011 року № 0000042401, винесені Орджонікідзевською об'єднаною державною податковою інспекцією.
Судові витрати в розмірі 2294,00 грн. (дві тисячі двісті дев'яносто чотири гривні 00 коп.) присудити на користь Орджонікідзевського міського комунального підприємства «Орджонікідзетеплоенерго».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв