ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2013 р.Справа № 1519/4160/2012
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Жуган Л.В.
у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.
суддів - Бойка А.В.
- Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 04.05.2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду (далі ГУПФ) України в Одеській області та Одеського обласного військового комісаріату про визнання дії ГУПФ України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.09.2008 року незаконними, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб»; зобов'язання ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року з 01.09.2008 року та виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів по час фактичного розрахунку; зобов'язання Одеського обласного військового комісаріату надати довідку встановленої постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008 року форми до ГУПФ України про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу - посади категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів, з зазначенням посадового окладу, який затверджений наказом Міністра України №377 від 28.07.2008 року.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 04.05.2012 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга частково підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
ОСОБА_2 є військових пенсіонером, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.12.2008 року.
Згідно роздруківок нарахування пенсії позивач отримує пенсію за вислугу ГУ ПФУ в Одеській області.
У грудні 2011 року ОСОБА_2 звертався до ГУ ПФ України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, однак листом №5233/ч-11 від 28.12.2011 року йому відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що наказ Міністра оборони України №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних України) і наукових установ Збройних Сил України» було видано тільки 28.07.2008 року цього питання рішення Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що ГУПФ в Одеській області не зобов'язано було провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції не правильними і такими, що не відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
В апеляційній скарзі представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 вказується, що перерахунок пенсії позивачеві здійснювався не у розмірах, передбачених чинним законодавством, тому рішення суду першої інстанції має бути скасованим, а позовні вимоги - задоволені в повному обсязі.
Судова колегія частково приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.2 ст. 51 цього Закону.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» надано право керівникам державних органів, в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою - в розмірах, визначених затвердженими цією Постановою схемами у відповідності з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
З метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України, відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром оборони України видано Наказ №377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Зазначений вище наказ Міністра оборони України виданий на підставі і на виконання Постанови Кабінету міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, та врегульовує питання зміни розмірів посадових осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.
У зв'язку із зазначеним колегія суддів вважає, що в даному випадку є підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2, яка раніше була призначена на підставі Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службі та деяких інших осіб».
При цьому, зважаючи на те, що позивач звернувся до суду першої інстанції за захистом порушених прав лише 12.03.2012 року, враховуючи положення ст. 99 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги щодо перерахунку раніше призначеної пенсії є обґрунтованими та правомірними саме з 12.09.2011 року.
Зважаючи на все вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що призначена ОСОБА_2 пенсія підлягає перерахунку з 12.09.2011 року.
В свою чергу колегія суддів вважає, що не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання Одеського обласного військового комісаріату надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу посади категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів із зазначенням посадового окладу, який затверджений наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року.
Так, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.12.2008 року №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно відповіді Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 22.05.2009 року, останнє повідомило представнику позивача, що Міністерство оборони України своїм листом від 29.08.2008 року №248/6/С/1087-Д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з набранням чинності Наказу МОУ від 28.07.2008 року №377.
Однак, Головними управліннями Пенсійного фонду України не були надані органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії списки за формою згідно із додатком №1.
Зважаючи на зазначене, до надання головними управліннями Пенсійного фонду України зазначених списків за встановленою формою у Одеського обласного військового комісаріату, який є органом, уповноваженим рішенням керівника державного органу видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відсутні правові підстави для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, а тому зобов'язання ООВК видати вказану довідку ОСОБА_2 є безпідставним та неправомірним.
Також не підлягає задоволенню вимога позивача щодо стягнення на його користь компенсації втрати частини доходів, зважаючи на те, що відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків їх виплати», право на таку компенсацію виникає у особи лише у випадку нарахування доходів, але затримки у їх виплаті. В даному випадку не було порушено строків виплати доходів (пенсії), оскільки зазначений дохід позивачу не був нарахований.
Зважаючи на все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, яким частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.2 ч.1 ст. 198; п.1 ч.1 ст. 201; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 04.05.2012 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по не проведенню ОСОБА_2 перерахунку та виплати пенсії, виходячи з розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, встановленого наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 12.09.2011 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, виходячи з розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, встановленого наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Позовні вимоги ОСОБА_2 з 01.09.2008 року по 11.09.2011 року -залишити без розгляду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі (після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції).
Головуючий: підпис Т.М. Танасогло
Суддя: підпис А.В. Бойко
Суддя: підпис О.В. Яковлєв