Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2013 р. Справа №805/2746/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 36 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кошкош О.О.
при секретарі Яковецькій О.В.
за участю представника позивача Кримчак М.А.
представника відповідача Хандогіній О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Спільного підприємства «Агроспецмонтажник» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Спільне підприємство «Агроспецмонтажник» звернулось до суду з адміністративним позовом до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі акту перевірки № 42/22-0/21952182 від 01.02.2013 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000012200 від 15.02.2013 року, яким донараховано позивачу податкове зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 22778,43 грн., з яких за основним платежем 4080,14 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 18698,29 грн.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням та зазначає, що відповідно до акту перевірки Спільним підприємством «Агромпецмонтажнік» у порушення п. 288.4 ст. 288 та п.п 288.5.1 п. 288 ст. 288 Податкового кодексу України занижено податкове зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.01.2011 року по 31.12.2012 року на суму 189698,29 грн., у тому числі за 2011 рік у сумі 4751,51 грн. та за 2012 рік в сумі 13940,78 грн.
Позивач зазначає, що 21.12.2007 року між ним та Ясинуватською міської радою укладено договір оренди земельної ділянки із земель житлової та громадської забудови, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Ясинувата, в. Артема, загальною площею 0,3 га. Спільним підприємством «Агроспецможнік» на зазначеній земельній ділянці зведена будівля їдальні (недобудова), яка відчужена за договором купівлі-продажу від 07.05.2008 року.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Таким чином, позивач вважає що з моменту продажу будівлі, договір оренди припиняється , а разом з ним припиняється й право користування цією земельною ділянкою.
Також зазначив, що відповідно до договору оренди, встановлений узгоджений фіксований розмір орендної плати за земельну ділянку, та визначено, що орендна плата вноситься у формі та розмірах: до 06.09.2012 - 7 577,4 грн. на рік грошима, а на останній період оренди - 37 887 грн. на рік, грошима. Договір оренди не містить положень, які б давали підстави стверджувати про визначення суму орендної плати як частки в процентах від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З урахуванням положень договору оренди, СП «Агроспецмонтажник» надавало до податкового органу податкові декларації з плати за землю, відповідно до яких визначав суму орендної плати за земельну ділянку у розмірі 9 503,02 грн.
Вважає, що податковий орган безпідставно самостійно визначив Спільному підприємству «Агроспецмонтажник» суму орендної плати за земельну ділянку всупереч умовам договору оренди. Просив скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000012200 від 15.02.2013 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що перевіркою позивача встановлено, що між Ясинуватською міською радою та позивачем 21.12.2007 року укладено договір оренди земельної ділянки № 6680 загальною площею 0,3 га на період дії з 21.12.2007 року по 21.12.2057 року, грошова оцінка земельної ділянки в договорі становить 378870 грн., орендна плата на період будівництва (до 06.09.2012 року) становить 7577,40 грн., в подальшому 37887 грн. Грошова оцінка земельної ділянки на 2011-2012 роки становить 475151 грн. Підприємством сплачено орендну плату в сумі 9503,02 грн.
Представник відповідача зазначає, що законодавством встановлений розмір та умови внесення орендної плати за земельну ділянку. Так, річна сума не може бути меншою ніж у трикратному розмірі земельного податку. Так, позивачем занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 року по 31.121.2012 року на суму 18698,29 грн., у тому числі за 2011 рік в розмірі 4751,51 грн. та за 2012 рік в сумі 13940,78 грн. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивач Спільне підприємство «Агроспецмантажник» зареєстровано виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради, діє на підставі статуту, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 21952182.
Відповідач Ясинуватська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані Податковим кодексом України повноваження.
Ясинуватською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби проведена позапланова виїзна перевірка Спільного підприємства «Агроспецмонтажник» з питань правильності обчислення орендної плати за земельні ділянки за період з 01.01.2011 року по 31.12.2012 року, за результатами якої складений акт № 42/22-0/21952182 від 01.02.2013 року, в якому податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем, зокрема, вимог п. 288.4 ст. 288 та. п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України в частині заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 року по 31.12.2012 року всього на суму 18698,29 грн., в тому числі за 2011 рік в сумі 475,51 грн. та за 2012 рік в сумі 13940,78 грн. (а.с.10-17).
На підставі даного акту 15 лютого 2013 року Ясинуватською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000012200 про визначення Спільному підприємству «Агроспецмонтажник» суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 22778,43 грн., в тому числі за основним платежем - 18698,29 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4080,14 грн. (а.с.9).
Суд вважає зазначене рішення суб'єкта владних повноважень таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Як встановлено актом перевірки, між Ясинуватською міською радою та позивачем 08.02.2007 року укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,005 га № 662 на період дії з 08.02.2007 року по 08.02.2027 року.
Спільним підприємством «Агроспецмантажник» за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року відповідно до умов договору оренди ідеальної частки земельної ділянки площею 0,005 га завищено суму орендної плати землі в сумі 30,62 грн. Зазначений договір розірвано 21.12.2012 року за двосторонньою домовленістю сторін.
Ясинуватською міською радою укладено з позивачем договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,3 га № 6680 на період з 21.12.2007 року по 21.12.2057 року. Грошова оцінка земельної ділянки в договорі встановлена 378870 грн., орендна плата: на період будівництва (до 06.09.2012 року) становить 7577,40 грн. (2%), а на період оренди, що залишився - 37887 грн. (10%). Грошова оцінка земельної ділянки на 2011-2012 роки (378870*1,028-1,152-1,059) становить 475151 грн.
Підприємством нараховано та сплачено орендної плати в сумі 9503,02 грн. (2% від грошової оцінки земельної ділянки).
Відповідно до рішення Ясинуватської міської ради від 14.09.2012 року № 21/781 вищевказаний договір оренди земельної ділянки розірвано 21.12.2012 року.
Таким чином, відповідно до акту перевірки, підприємством занижено нарахування орендної плати за вказану земельну ділянку на 2011 рік в сумі 4751,51 грн. (3%); за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року в сумі 13971,40 грн., за період 01.01.2012 року по 05.09.2012 року в сумі 3233,66 грн. (3%), за період з 06.09.2012 року по 20.12.2012 року в сумі 10737,74 грн. (10%).
Всього занижено податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.11.2011 року по 31.12.2012 року всього на суму 18698,29 грн., у тому числі за 2011 рік в сумі 4751,51 грн. та за 2012 рік в сумі 13940,78 грн.
Оподаткування землі здійснюється відповідно до Закону України «Про плату за землю» (що був чинним у спірний період), який визначає різний механізм справляння земельного податку в залежності від того, встановлена чи ні грошова оцінка землі, а також ставки земельного податку окремо для різних категорій земель, визначених Земельним кодексом України.
Оподаткування землі здійснюється відповідно до Податкового кодексу України, який визначає різний механізм справляння земельного податку в залежності від того, встановлена чи ні грошова оцінка землі, а також ставки земельного податку окремо для різних категорій земель, визначених Земельним кодексом України.
Відповідно до пп.4.1.1 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються, зокрема, юридичні особи які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з пп.14.1.147 Кодексу, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є однією з форм плати за землю.
Відповідно до пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пункти 288.2, 288.3 статті 288 цього Кодексу визначають платниками орендної плати орендарів земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельну ділянку, надану в оренду.
Відповідно до п. 288.7 цієї 288 податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. При цьому підпункт 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначає землекористувачами юридичних та фізичних осіб, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (п.287.1ст.287 ПК України).
Як встановлено в судовому засіданні та не оспорювалось сторонами, Спільним підприємством «Агроспецмонтажник» на земельній ділянці, орендованій відповідно до договору № 6680 від 21.12.2007 року, зведена будівля їдальні (недобудова).
Між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «УкрАгроПромБуд» укладено договір купівлі-продажу від 07.05.2008 року, відповідно до якого недобудована будівля їдальні готовністю 43%, з цегли, що знаходиться в м. Ясинувата по в. Артема, 44 на земельній ділянці площею 0,3 га, належній міській раді, відчужено та передано у власність покупця.
Договір є чинним, буд-які підтвердження щодо його оскарження в судовому порядку або визнання його недійсним, в матеріалах справи відсутні.
Згідно зі статтею 598 ЦК України зобов'язання припиняється на підставах, встановлених договором або законом.
Питання переходу прав на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю чи споруду, що розміщені на такій ділянці, регулюються статтями 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України.
Так, положеннями ст. 377 ЦК України (в редакції, що діяла на момент укладення договору купівлі-продажу) визначено, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Аналогічне положення містила стаття 120 ЗК України.
Тобто ця норма чітко встановлює, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.
За таких обставин Договір оренди та, відповідно, зобов'язання сторін за ним, припинилися з дати відчуження будівлі, розташованої на спірній земельній ділянці.
Згідно з пп.37.3.3 п.37.3 ст.37 Податкового кодексу України підставою для припинення податкового обов'язку, зокрема, є втрата особою ознак платника податку, які визначені цим Кодексом.
Враховуючи викладене, суд вважає, що з моменту набуття права власності права власності на недобудовану будівлю у набувача виникає право власності та користування на земельну ділянку, на якій знаходиться цей об'єкт, а з ним і обов'язок сплачувати земельний податок чи орендну плату.
Аналогічну думку висловлює Вищий адміністративний ауд у своєму рішенні № К-43216/09 від 16 січня 2013 року.
Таким чином у зв'язку з припиненням договору оренди земельної ділянки з моменту продажу будівлі, припиняється права користування Спільного підприємства «Агроспецмонтажник» цією земельною ділянкою, у позивача протягом 2011 - 2012 років взагалі був відсутній обов'язок сплачувати орендну плату, а тому податкове повідомлення-рішення, прийняте Ясинуватською об'єднаною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби № 0000012200 від 15.02.2013 року підлягає скасуванню.
Разом з титм, суд також зазначає наступне.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ч. 1 ст. 15 Закону, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату належить до істотних умов договору оренди землі.
Згідно із статтею 21 цього Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Пунктом 288.4 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до договору оренди № 6680, сторони узгодили фіксований розмір орендної плати за земельну ділянку, визначивши, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірах: до 06.09.2012 - 7 577,4 грн. на рік грошима, а на останній період оренди - 37 887 грн. на рік, грошима. Договір оренди не містить положень, які б давали підстави стверджувати про визначення суму орендної плати як частки в процентах від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З урахуванням положень цього договору, Спільне підприємство «Агроспецмонтажник» надавало до податкового органу податкові декларації з плати за землю, відповідно до яких визначав суму орендної плати за земельну ділянку у розмірі 9 503,02 грн.
Пунктом 12 договору оренди передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку. Пунктом 33 цього договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін і підлягає нотаріальному посвідченню. Зазначені положення цілком узгоджується зі статтею 30 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
За таких обставин, зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його сторонами, однак не тягне автоматичного підвищення розміру орендної плати, встановленого в договорі оренди.
Положення пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України визначають, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Суд зазначає, що вказана норма Податкового кодексу України визначає мінімальну суму орендного платежу за земельну ділянку, що має бути встановлена сторонами в договорі оренди, та ніяким чином не передбачає ані обов'язок орендаря сплачувати орендну плату не у відповідності до умов вже укладеного договору, ані право податкового органу самостійно змінювати умови укладеного договору шляхом зміни розміру орендної плати за земельну ділянку.
Зазначене свідчить, що податковий орган безпідставно самостійно визначив Спільному підприємству «Агроспецмонтажник» суму орендної плати за земельну ділянку всупереч умовам договору оренди.
Таким чином, оскільки платник податків позивач взагалі не був зобов'язаний сплачувати податкові зобов'язання відповідно до договору купівлі-продажу недобудованої будівлі, тому у податкового органу не було передбачених Податковим кодексом України правових підстав для встановлення грошового зобов'язання.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено, що оскаржуване рішення про встановлення грошового зобов'язання прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення, діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане, але діяв не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, упереджено, фактично без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позов, визнає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, суд проаналізувавши вищевикладене дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Спільного підприємства «Агроспецмонтажник» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000012200, прийняте Ясинуватською об'єднаною державною податковою інспекцією 15 лютого 2013 року про збільшення Спільному підприємству «Агроспецмонтажник» грошового зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 22778,43 грн., в тому числі за основним платежем-18698,29 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями-4080,14 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Спільного підприємства «Агроспецмонтажник» судові витрати в розмірі 227 (двісті двадцять сім) грн. 78 коп.
Повний текст постанови виготовлений 2 квітня 2013 року
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.