Справа № 464/2640/13-а
пр.№ 6-а/464/9/13
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.04.2013 року
Сихівський районний суд м.Львова
в складі: головуючої-судді Бойко О.М.
при секретарі Гулі А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові заяву ОСОБА_2 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення про стягнення державної та додаткової пенсії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою в якій просить постановити ухвалу про зміну порядку і способу виконання рішення, замінивши формулювання - виплатити на стягнути з Управління пенсійного фонду України у Галицькому районі заборгованої державної та додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до рішення Сихівського районного суду м.Львова від 04.10.2011р. № 2а-1912/11. В обгрунтування заяви покликається на те, що постановою Сихівського районного суду м.Львова від 04.10.2011р. вирішено визнати протиправними дії УПФУ у Галицькому районі м.Львова та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 25.03.2011р. і до 22.07.2011 р. включно, з врахуванням виплачених сум. Постанова набрала законної сили, а на її основі Сихівським районним судом м.Львова було видано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження. Однак, 20.08.2012р., після проведення ряду виконавчих дій, державним виконавцем Сихівського ВДВС ЛМУЮ виконавче провадження було закінчено на підставі п.11 ч.1 ст.49, ст.75 Закону України «Про виконавче провадження». Рішення Сихівського районного суду м.Львова від 04.10.2011р. виконано частково - боржником здійснено перерахунок (нарахування) державної та додаткової пенсії, проте кошти на даний час не виплачені по причині їх відсутності у боржника, які мають бути зараховані з Державного бюджету України на рахунок боржника. Враховуючи зазначена та на підставі ст.263 КАС України, просить заяву задоволити.
В судовому засіданні представник заявника подану заяву підтримав повністю, дав пояснення, аналогічні її змісту, просить таку задоволити.
Представник УПФУ у Галицькому районі м.Львова в судовому засіданні подав письмове заперечення на заяву, в якій зазначає, що зміна чи встановлення іншого способу виконання судового рішення про стягнення державної та додаткової пенсії є безпідставним, оскільки виходячи з положень ст.ст.21, 105, 162 КАС України, адміністративний позов містити вимоги щодо визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Просить в задоволені заяви відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Судом встановлено, що постановою Сихівського районного суду м.Львова від 04.10.2011р. частково задоволено позов ОСОБА_2, постановлено визнати дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова в частині відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 25.03.2011р. по 22.07.2011р. - протиправними; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 25.03.2011р. і до 22.07.2011 р. включно, з врахуванням виплачених сум; в решті позову відмовлено. Постанова набрала законної сили, на підставі чого 31.05.2012р. Сихівським районним судом м.Львова було видано виконавчий лист №2а-1912/11, за яким державним виконавцем Сихівського ВДВС ЛМУЮ відкрито виконавче провадження № 33360910.
20 серпня 2012р. державним виконавцем Сихівського ВДВС ЛМУЮ винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, згідно якої УПФУ у Галицькому районі м.Львова виконало рішення суду в частині проведення перерахунку пенсії, що стверджується розпорядженням № 163995 від 02.08.2012р. УПФУ у Галицькому районі м.Львова. Виплата коштів буде проводитись після надходження коштів з Державного бюджету. В постанові зазначено, що 19 червня 2011р. набув чинності Закону України від 14.06.2011р. «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік», яким передбачено, зокрема що у 2011р. положення статей 39, 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та в розмірах, встановлених КМУ, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011р. На виконання вимог даного закону КМУ прийняло постанову від 06.07.2011р. №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, яка набрала чинності 23.07.2011р. За прийнятим 26.12.2011р. рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) п.4 розділу VII «Прикінцеві положення «Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік» вищевказані норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними). У зв'язку з наведеним виконавчий лист було повернуто до суду, оскільки в частині виплати перерахованої суми не може бути виконане через ту обставину, що управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова не може самостійно провести виплату перерахованих коштів.
Згідно зі ст.23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.
Відповідно до п.п.5, 6 ст.51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.
Оскільки, витрати, пов'язані з виконанням судових рішень в бюджетних призначеннях відсутні, додаткових асигнувань на рахунки Управління пенсійного фонду у Галицькому районі м.Львова не надходили, а кошторисом управління вказані видатки не передбачено, відтак здійснити виплату передбачених заявнику сум пенсії можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені у судовому рішенні види пенсійних виплат.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіттям з незалежних від них обставин, а також у старості та в, інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату недоплаченої суми пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена допомога, однак, це не може бути підставою для порушення права на соціальний захист, в тому числі й на отримання пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка прямо передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не може бути прийнято до уваги.
Частиною 2 ст.8 КАС України встановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права в Україні.
Відповідно до правової позиції Європейського суду (справа Кечко проти України), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, невиконання рішення суду управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова стосовно здійснення виплати на користь ОСОБА_2 недоплаченої суми у відповідності до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням виплачених сум, у зв'язку з відсутністю коштів, є порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997р., та яка є частиною національного законодавства, а також статті 1 Протоколу №1 до Конвенції.
Виконання рішення суду по даній справі є можливим за умови зміни способу його виконання, зокрема замість зобов'язання Управління пенсійного фонду у Галицькому районі м.Львова здійснити перерахунок та виплатити на стягнення з Управління пенсійного фонду у Галицькому районі м.Львова на користь заявника пенсію відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 25.03.2011р. і до 22.07.2011 р. включно, з врахуванням виплачених сум, яка фактично вже є нарахованою розпорядженням управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова № 163995 від 02.08.2012р. та складає 25 083,13 грн.
Крім цього, Законом України від 05.06.2012р. «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності з 01.01.2013р., встановлюються гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання. У державному бюджеті України на 2013р. Державній казначейській службі України на виконання рішення судів передбачено в сумі 153,9 млн. грн. за окремою бюджетною програмою.
Згідно ч.1 ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутись до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ст.8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
По суті значення слів «виплатити» та «стягнути» має однакове правове навантаження, а тому спосіб виконання судового рішення слід змінити, з метою захисту прав та інтересів заявника, що за ст.2 КАС України є завданням адміністративного судочинства.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заява про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії слід задоволити.
Керуючись ст.263 КАС України, суд,-
у х в а л и в :
заяву задоволити. Змінити спосіб виконання постанови Сихівського районного суду м.Львова від 04 жовтня 2011 року із зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова виплатити ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 25.03.2011р. і до 22.07.2011р. включно, з врахуванням виплачених сум, на стягнення з управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова на користь ОСОБА_2 суми державної та додаткової пенсії, перерахованої в ході виконання постанови суду згідно розпорядження управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова № 163995 від 02 серпня 2012р. в сумі 25 083 гривень 13 коп.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова протягом 5 днів з дня її проголошення, а особою без участі якої постановлено ухвалу - протягом 5 днів з часу отримання її копії.
Головуюча: