Постанова № 30709963, 08.04.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2013
Номер справи
805/3531/13-а
Номер документу
30709963
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 квітня 2013 р. Справа №805/3531/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лазарєва В.В.,

при секретарі Беспалько Г.Г.,

за участю:

представника позивача Харитонової М.І.,

представника відповідача Кравченка Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Енергомашспецсталь» до державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання неправомірним та скасування припису № 02/15-05-012 від 04.03.2013 року,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Енергомашспецсталь» звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування припису № 02/15-05-012 від 04.03.2013 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.04.2013 року було замінено неналежного відповідача у справі Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області на належного - державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04.03.2013 року державним інспектором Краматорського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області було проведено позапланову перевірку господарської діяльності публічного акціонерного товариства «Енергомашспецсталь» щодо споживання електричної енергії для власних потреб з метою виробництва, надання послуг. За результатами перевірки був складений акт № 02/15-05-012 від 04.03.2013 року, яким встановлено порушення п. 7.3, п. 7.7. Правил користування електричною енергією. На підставі вказаного акту відповідачем винесено припис № 02/15-05-012 від 04.03.2013 року про усунення ПАТ «Енергомашспецсталь» виявлених порушень.

Позивач вважає такий припис протиправним, оскільки позапланова перевірка була проведена відповідачем із порушенням вимог ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме за відсутності відповідних підстав для її проведення без дозволу центрального органу виконавчої влади. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом в якому просить визнати припис протиправним та скасувати його.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову. Надав письмові заперечення в яких зазначив, що у інспекції були всі законні підстави для проведення позапланової перевірки, вважає що оскаржуваний припис № 02/15-05-012 від 04.03.2013 року винесено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Позивач - публічне акціонерне товариство «Енергомашспецсталь» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Краматорської міської ради, код ЄДРПОУ 00210602 (а.с. 6).

Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.

Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів, тому відповідачем у справі є саме державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».

04 березня 2013 року відповідачем було проведено позапланову перевірку ПАТ «Енергомашспецсталь», за результатами якої виявлені порушення п. 7.3, п. 7.7. Правил користування електричною енергією, про що складено відповідний акт № 02/15-05-012 від 04.03.2013р. (а.с. 9-10).

На підставі вказаного акту відповідачем винесено припис № 02/15-05-012 від 04.03.2013р. (а.с. 11) про усунення ПАТ «Енергомашспецсталь» виявлених порушень чинного законодавства, а саме: 1) скласти та узгодити з енергопостачальником перелік приєднань, які підлягають відключенню (п. п. 7.3 Правил користування електричною енергією); 2) відключити та підготовити до пломбування в відключеному стані електрообладнання згідно узгодженому переліку (п. 7.7. Правил користування електричною енергією).

На думку позивач припис № 02/15-05-012 від 04.03.2013р. є протиправним, оскільки позапланова перевірка була проведена із порушенням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

У відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються приписами Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. № 575/97-ВР, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р. № 877-V, Положенням «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 929, Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 р. № 817.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про електроенергетику», цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Згідно із ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики (абз. 1).

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж (абз. 2 ст. 9).

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (абз. 3 ст. 9).

У відповідності до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема: звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Аналогічна норма міститься також в Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, зокрема, згідно п. 3.4 Інструкції, позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо та здійснюються в тому числі за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства (позаплановий захід здійснюється тільки за наявності згоди Мінпаливенерго на його проведення).

Отже, з наведеного вбачається, що позаплановий захід може бути проведений за відповідним зверненням юридичної особи при наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

29 січня 2013 року ТОВ «Сервіс-Інвест» звернулося до відповідача із заявою про порушення ПАТ «Енергомашспецсталь» вимог Закону України «Про електроенергетику» (а.с. 32).

Міністерство енергетики та вугільної промисловості своїм листом від 12.02.2013 року № 03/32-755 на підставі вимог ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» надало відповідачу дозвіл на проведення позапланового заходу щодо ПАТ «Енергомашспецсталь» за відповідним зверненням ТОВ «Сервіс-Інвест» (а.с. 33).

На виконання вищевказаного листа начальником Краматорського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області видано наказ № 02/15-05-040 від 26.02.2013 року про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах щодо ПАТ «Енергомашспецсталь» (а.с. 34) та видано відповідне направлення на проведення заходу №02/15-06-040 державному інспектору з енергетичного нагляду Резуненку В.І. (а.с. 8).

Таким чином, з урахуванням встановлених судом обставин, що свідчать про надходження до відповідача звернення юридичної особи щодо порушення позивачем вимог чинного законодавства про електроенергетику та отримання відповідачем відповідної згоди центрального органу виконавчої влади на проведення позапланової перевірки ПАТ «Енергомашспецсталь», суд вважає, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області при проведенні перевірки діяла на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Окрім того, суд вважає необхідним зазначити наступне.

Як вже було зазначено вище правові, організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007.

Згідно з цим Законом орган держаного нагляду має право здійснювати планові, позапланові заходи здійснення державного нагляду. Підстави, порядок їх здійснення та необхідні розпорядчі документи органу державного нагляду, визначені статтями 5, 6, 7 цього Закону.

Так, згідно зі статтею 7 зазначеного Закону одним із розпорядчих документів, які супроводжують проведення планових та позапланових заходів здійснення державного нагляду, визначено посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке оформлюється на підставі наказу про здійснення планового або позапланового заходу. Одним із обов'язкових реквізитів, який має містити посвідчення, є перелік посадових осіб, що беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові. Зазначене посвідчення (направлення) та службове посвідчення посадові особи органу державного нагляду зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі перед початком здійснення заходу.

У разі неодержання повідомлення про здійснення заходу або непред'явлення посадовими особами органу нагляду документів, визначених статтею 7 Закону № 877, передбачено право суб'єкта господарювання не допускати посадових осіб органу державного нагляду до здійснення такого заходу (абзац четвертий частини четвертої статті 5, абзац третій частини п'ятої статті 7 Закону № 877).

Положення цих норм кореспондуються зі статтею 10 зазначеного Закону, яка визначає право суб'єкта господарювання не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів нагляду, зокрема, внаслідок ненадання ними копій документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

Наведене дає підстави вважати, що порушення органом державного нагляду (контролю) вимог Закону № 877 щодо оформлення та надання суб'єкту господарювання повідомлення (направлення) про перевірку та посвідчення на здійснення перевірки, є підставою для недопущення останнім посадових осіб органу до здійснення заходів державного нагляду (контролю). У разі невикористання суб'єктом господарювання цього права не можна визнати такі порушення безумовною підставою для скасування рішення органу державного нагляду (контролю), прийнятого за наслідками проведених заходів.

Зазначена правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 19 вересня 2011 року у справі за № 21-130а11.

У відповідності до ст. 2442 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Щодо посилання позивача, як на ознаку протиправності припису, на перевищення повноважень з боку відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Згідно із ч. 7 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема:

1) доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів;

2) видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.

Відповідно до п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 929, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Підпунктом 2 п. 4 Положення передбачено, що завданнями та функціями Держенергонагляду є, зокрема: здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Держенергонагляд має право надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії (пп. 11 п. 11 Положення).

Отже, повноваження Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка діє у складі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» щодо видання суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів підтверджуються вищенаведеними нормами чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 зазначеної статті Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на те, що судом не встановлено обставин, які б свідчили про протиправність дій та рішень ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго», які порушують права чи інтереси ПАТ «Енергомашспецсталь» при проведенні позапланового заходу та видання відповідного припису № 02/15-05-012 від 04.03.2013 року, підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову публічного акціонерного товариства «Енергомашспецсталь» до державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання неправомірним та скасування припису № 02/15-05-012 від 04.03.2013 року - відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 08 квітня 2013 року.

Постанова виготовлена у повному обсязі 12 квітня 2013 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.