Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1075/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2013 року
Суддя Овруцького районного суду Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобовязання провести перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить зобовязати відповідача провести їй донарахування та виплату коштів за ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 40% мінімальної заробітної плати за період з 01.01.2012 року по 28.02.2013 року, мотивуючи тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, виплата, що передбачена ст.37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачувалася їй не в розмірах, встановлених Законом, а в твердих сумах визначених постановами Кабінету Міністрів України, що призвело до порушення її прав.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позов подано до суду в березні 2013 року. Ухвалою від 27.03.2013 року позов в частині вимог за ст. 37 Закону за період з 01.01.2012 року по 31.08.2012 року залишено без розгляду.
Відповідач у встановлений строк заперечень не надав.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Позивач є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, компенсація, що передбачена ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачувалася їй не в розмірах, встановлених Законом, а в твердих розмірах: по ст. 37 2,10 грн..
Зазначені обставини підтверджуються копією, посвідчення, паспорта, довідкою про проведені виплати.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, м. Овруч Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені серед інших і такі виплати :
-ст.37 Закону громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 40 % від мінімальної заробітної плати.
Постановою КМ України № 836 від 26.07.96 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :
-для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр.реф.).
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року по справі №1-11/2012 визначено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Частиною 3 Прикінцевих положень Закону України Про Державний бюджет України на 2012 рік установлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Однак, в 2012 році Кабінетом Міністрів України таке право використано не було, а тому вказана норма не підлягає застосуванню під час визначення розміру виплат, передбачених ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на що звертає увагу Пленум Вищого адміністративного суду України в своїй постанові №4 від 16.03.2012 року.
Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що субєктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 62 даного Закону визначено, що розяснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі Порядок), розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян.
Позовні вимоги по донарахуванню та виплаті коштів, передбачених ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 15.02.2013 року по 28.02.2013 року не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів, що в спірний період їй нараховувалася та виплачувалася допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства в меншому розмірі, ніж передбачено Законом.
На підставі викладеного та наданої позивачем довідки, розмір нарахованої відповідачем доплати не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її перерахунок та виплату в розмірах, визначених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягає задоволенню в межах наданих доказів.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 34,41 грн. в дохід держави.
Керуючись ст.ст.8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 01.09.2012 року по 14.02.2013 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленою Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", щомісячно.
В задоволенні інших вимог відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_2