Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2013 р. Справа № 805/2512/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 10562,72 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 10562,72 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що прокуратурою Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області проведено перевірку виконання Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя вимог чинного законодавства стосовно фінансування коштів для виплати пенсій громадянам та стосовно обов'язку страхувальників сплачувати у встановленому порядку внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Перевіркою встановлено, що у порушенні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010, відповідачем самостійно обчислено, нараховано, та відображено у звітності суми страхових внесків та єдиного внеску (відповідно до поданих до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя розрахунків сум єдиного внеску) загальною сумою 10562,72 грн.
Оскільки відповідач суму єдиного внеску не сплатила, прокурор просить у відповідності до Закону № 2464-VІ стягнути з неї на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя заборгованість зі сплаті єдиного внеску у зазначеному вище розмірі.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник позивача до суду не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пунктом 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя, яке, в свою чергу є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), зареєстрована у встановленому порядку та перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 самостійно обчислювала, нараховувала та відображала у звітах до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області суми страхових внесків, що підлягали сплаті у 2010 році в сумі 10562,72 грн.
Як вбачається з картки особового рахунку страхувальника, заборгованість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1» перед Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області становить 10562,72 грн.
На теперішній час відповідачем сума простроченої заборгованості (недоїмки) по сплаті страхових внесків в розмірі 10 562,72 грн. не сплачена.
Згідно з пунктом 8 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-ІV стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, до правовідносин, що виникли між сторонами, належить застосовувати норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі за текстом - Закон № 1058- ІV).
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону № 1058-ІV страхувальниками відповідно до цього Закону є, зокрема, роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 106 Закону № 1058-ІV передбачено порядок стягнення суми несплачених страхових внесків.
Як передбачено статтею 1 Закону № 1058-ІV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 2 статті 20 Закону № 1058-ІV обчислення страхових внесків здійснюється страхувальниками самостійно на підставі бухгалтерських та інших документів, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу) інших виплат, на які згідно із Законом нараховуються страхові внески.
Відповідно до п.2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим періодом для страхувальників, зазначених у пункті 1 статті 14 цього Закону є календарний місяць. Тобто у порушення зазначеної норми, у відповідача виникла заборгованість перед Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області.
Частиною 2 статті 106 Закону № 1058-ІV передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьої статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Оскільки відповідач страхові внески на теперішній час не сплатила, сума заборгованості в розмірі 10562,72 гривень підлягає стягненню з неї на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області.
Разом із тим, прокурор Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області заявив позовні вимоги до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 10 562,72 грн., однак дослідженими судом доказами підтверджено, що заявлені вимоги до відповідача стосуються стягнення з неї сум страхових внесків, а не єдиного внеску, як зазначено у позовній заяві.
У відповідності до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З метою повного захисту інтересів держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області, суд вважає за можливе вийти за межі позову та стягнути на користь позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в розмірі 10562,72 грн.
Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги прокурора Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області частково.
Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов прокурора Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 10562,72 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 87549, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя (р/р 256073122031 у Донецькому обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЄДРПОУ 23336754) заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 10562 (десять тисяч п'ятсот шістдесят дві) гривні 72 копійки.
В інший частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.