ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(письмове провадження)
м. Київ
15 квітня 2013 року № 826/3301/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Винокурова К.С. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
За позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення коштів
Суддя Винокуров К.С.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Київський міський центр зайнятості (далі - КМЦЗ, позивач) звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3154,51 грн.
Ухвалою суду від 15.03.2013 р. було відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
Представник позивача, який був присутній у судових засіданнях надав пояснення по суті адміністративного позову та просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, оскільки на адресу зазначену в адміністративному позові здійснювались надсилання рекомендованої кореспонденції. Проте дана кореспонденція повернулась на адресу суду з поштовою відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Враховуючи, що відповідач в судове засідання не прибув, а також з огляду на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, на підставі ч.4 ст.128 КАС України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 зареєструвалась 06.08.2012 р. в Голосіївському районному центрі зайнятості м.Києва, як така, що шукає роботу, а 13.08.2012 р. звернулася із заявою про статусу безробітного у який зазначалось, що вона не є найманим працівником, не укладала договорів цивільно-правового характеру, не отримує пенсій на пільгових умовах і не зареєстрована як фізична особа-підприємець тощо.
Наказом Голосіївського районного центру зайнятості № НТ120813 від 13.08.2013 р. на підставі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» та ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачеві був наданий статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю, яку він отримував у період з 13.08.2012 р.
13.08.2012 р. ОСОБА_1 подала до Голосіївського РЦЗ заяву з проханням направити її на курси підвищення кваліфікації за професією, спеціальністю «Фінансовий директор» в Вищий навчальний заклад «Університет економіки і права «Крок», у зв'язку з чим між Голосіївським РЦЗ та відповідачкою 14.08.2012 р. був підписаний договір №14..08.2012 щодо її професійного навчання.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним від 11 березня 2008 р. №60/62 та з метою цільового використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Голосіївським районним центром зайнятості було зроблено запит від 04.09.2012 р. № 20-5041 до Голосіївської районної у м.Києві державної адміністрації щодо надання довідки з Єдиного державного реєстру фізичних осіб-підприємців стосовно ОСОБА_1 та надання інформації чи є цей громадянин фізичною-особою підприємцем станом на момент подачі запиту.
З наданого витягу ЄДРПОУ від 13.07.2012 р. №7310 вбачається, що ОСОБА_1 (ОСОБА_1) зареєстрована як фізична особа-підприємець ще з 27.06.2007 р.
Голосіївський РЦЗ 30.10.2012 р. за № 20-6071 направив лист ректору Вищого навчального закладу «Університету економіки і права «Крок» з проханням відрахувати ОСОБА_1 з групи «Фінансовий директор» в зв'язку з тим, що вона є фізичною особою-підприємців.
Наказом Вищого навчального закладу «Університету економіки і права «Крок» від 30.10.2012 р. № 149Ск-1 відповідачку було відраховано.
Наказом Голосіївського РЦЗ від 30.01.2012 р. №НТ121030 відповідачку було знято з обліку у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю відповідно до абз.15 пп.1 п.20 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності з 30.10.2012 р.
Таким чином при постановці на облік в РЦЗ, відповідач надала недостовірну інформацію і незаконно отримувала допомогу по безробіттю.
Згідно Довідки від 26.10.2012 р. дохід за період з 13.08.2012 р. по 30.09.2012 р. становить 877,42 грн.
Голосіївський РЦЗ зробив запит від 30.10.2012 р. № 20-6071 до Київського міського центру зайнятості про вартість навчання.
Згідно відповіді Київського міського центру зайнятості від 27.11.2012 р. № 03-8618 вартість навчання складає 2277,09 грн. Таким чином загальна суму, яка підлягає стягненню з відповідачки становить: 3154,51 грн.
Відповідачу був направлений Лист від 28.11.2012 р. №20-6577 про необхідність відшкодування незаконно отриманих коштів, проте рекомендована кореспонденція повернулася до адресата з поштовою відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом № 803 «Про зайнятість населення».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які працюють по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні та за кордоном, у фізичних осіб, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, належать до зайнятого населення та не можуть бути визнані безробітними.
Відповідно до пунктів 1 та 3 статті 18 цього Закону для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, передбачених на ці цілі.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, відносяться до зайнятого населення, отже, на момент реєстрації в Голосіївському РЦЗ ОСОБА_1 відносилась до зайнятого населення і не мала права на отримання статусу безробітного, отримання платних соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення.
При цьому суд звертає увагу на те, що чинним законодавством не передбачено проведення центром зайнятості перевірки даних, які є підставою для надання статусу безробітного безпосередньо при наданні такого статусу, а на застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, Законом покладено обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Станом на час розгляду спору відповідачем не надано доказів сплати заборгованості, доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163, 254 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 (03187, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (01033, м.Київ, вул. Жилянська, 47б, р/р 37179301900001 Управління Державного Казначейства м.Києва, МФО 820019, код 03491091) виплаченої допомоги у розмірі 3154,51 грн. (три тисячі сто п'ятдесят чотири грн. 51 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров