Постанова № 30669977, 10.04.2013, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
10.04.2013
Номер справи
127/3284/13-а
Номер документу
30669977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.04.2013

Справа №127/3284/13-а

Провадження №2-а/127/213/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2013 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого Луценко Л.В.,

при секретарі Чумаченко С.М.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог, ОСОБА_4 обласного військового комісаріату про зобовязання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 12.02.2013 року звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог, ОСОБА_4 обласного військового комісаріату про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям льотного складу, зобовязання відповідача призначити пенсію з урахуванням стовідсоткової щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям льотного складу з 24.10.2012 року, зобовязання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням стовідсоткової щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям льотного складу з 24.10.2012 року та виплатити недоплачену різницю пенсії з урахуванням раніше виплачених сум, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що він проходив військову службу в Збройних Силах України, вислуга років складає 39 років 5 місяців. 16.10.2012 року позивача було звільнено з військової служби зі Збройних Сил України, та призначено відповідачем пенсію за вислугою років відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсійному обліку позивач перебуває з 24.10.2012 року.

На час звільнення з військової служби його грошове забезпечення включало у себе наступні окремі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугою років (40%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (60%), надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (15%), надбавка за кваліфікацію (12%), надбавка за особливі умови служби (35%), премія (90%), щомісячна додаткова грошова винагорода льотному складу (100%).

Однак, при призначенні пенсії позивачу відповідачем не було враховано щомісячну додаткову грошову винагороду, яку позивач отримував на постійній основі з моменту її ведення з 01.10.2010 року та до його звільнення, та при нарахуванні якої здійснювалось утримання страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до 01.01.2011 року в розмірі 2%, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 2,6%.

Звернувшись до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надавши підтверджуючі документи, відповідачем було відмовлено позивачу у перерахунку, тому з метою захисту своїх порушених прав позивач звернувся до суду з даним позовом.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити, аргументуючи мотивами, викладеними в позовні заяві.

В судовому засіданні представник відповідача за довіреністю ОСОБА_3 заперечував проти задоволення позову. Так, суду пояснив, що пенсія позивачу призначена і нараховується з 24.10.2012 року. До складу грошового забезпечення, з якого позивачу нарахована пенсія увійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення. Щомісячна додаткова грошова винагорода, про яку зазначає позивач, згідно чинного законодавства не враховується до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій, так, як наслідок і для проведення перерахунку пенсій, відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Представник третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_4 обласного військового комісаріату ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних міркувань.

Згідно ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, в судовому засіданні достовірно встановлено та сторонами не оспорюється, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України, вислуга років складає 39 років 5 місяців, згідно витягу з наказу Міністерства оборони України від 16.10.2012 року №852 (а.с.6). 16.10.2012 року позивача було звільнено з військової служби зі Збройних Сил України, та призначено відповідачем пенсію за вислугою років відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсійному обліку позивач перебуває з 24.10.2012 року. До складу грошового забезпечення, з якого позивачу нарахована пенсія, увійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугою років, а також додаткові види грошового забезпечення, згідно повідомлення про призначення пенсії Головного управління ПФУ у Вінницькій області (а.с.116).

Відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що пенсії військовослужбовцям обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби надзвичайних ситуацій» установлено військовослужбовцям щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Відповідно до п.2 вищезазначеної постанови визначено, що граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої п.1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством надзвичайних ситуацій та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

Як вбачається з довідки військової частини А 0549 від 05.11.2012 року №796 (а.с.47), з жовтня 2010 року по вересень 2012 року позивачу нараховувалась щомісячна додаткова грошова винагорода згідно щомісячних наказів командира військової частини. При нарахуванні зазначеної щомісячної додаткової винагороди до 01.01.2011 року утримувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року утримувались єдині внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Однак, згідно вищевказаних нормативно-правових актів, грошові винагороди не враховуються до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій, так, як наслідок і для проведення перерахунку пенсій.

Згідно ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено здійснення перерахунку усіх призначених пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах встановлених законодавством.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі цього рішення Кабінет Міністрів України, міністерства та інші державні органи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта повідомити орган, що призначає пенсії, а в даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В наданих суду письмових запереченнях представник відповідача зазначає про відсутність зазначених вище повідомлень про наявність підстав для проведення перерахунку пенсії такій категорії пенсіонерів, як позивач, а тому і підстав для перерахунку пенсії позивачу у відповідача не було.

Окрім того, 15 листопада 2010 року Міністерством оборони України видано наказ Міністра оборони України від 15.11.2010 №595 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди», пунктом 3 якого встановлено, що грошова винагорода визначається з місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).

Тобто, грошові винагороди військовослужбовцям плаваючого та льотного складу визначаються саме з грошового забезпечення.

Відповідно до п. 4 даного наказу виплата винагороди здійснюється з того дня, з якого військовослужбовці стали до виконання обов'язків за посадами, та припиняється з дня, наступного за днем звільнення від обов'язків за посадою.

В силу п. 8 вищезазначеного наказу винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, наказ Міністра оборони України від 15.11.2010 №595 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди» вводить винагороду особовому складу, який перебуває на посадах льотного складу та виконує польоти, за особливі заслуги.

Зважаючи на те, що позивач в даний час не перебуває на посадах льотного складу, окрім того, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає проведення перерахунку пенсій у звязку з виплатами грошової винагороди військовослужбовцям льотного складу, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області є правомірними, а вимоги позивача про перерахунок пенсії є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 12, 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 6, 18, 41, 122, 159-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог, ОСОБА_4 обласного військового комісаріату про зобовязання вчинити дії відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до ОСОБА_4 апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області. У разі, якщо судом було проголошено лише вступну та резолютивну частини, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: