Рішення № 30668251, 08.04.2013, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.04.2013
Номер справи
10/5025/1378/12
Номер документу
30668251
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" квітня 2013 р.Справа № 10/5025/1378/12

Господарський суд Хмельницької області у складі:

колегії суддів Виноградової В.В.( головуючий) , Танасюк О.Є., Мухи М.Є., розглянувши матеріали справи

за позовом публічного акціонерного товариства "Катіон" м. Хмельницький

до Хмельницької міської ради м. Хмельницький

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Хмельницького дошкільного навчального закладу №6 „Колобок" , м. Хмельницький

про визнання незаконним та скасування пункту 1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14 травня 1996р. „Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів" щодо включення в перелік комунального майна Хмельницької міської ради - дитячого виховного закладу №6 акціонерного товариства „Катіон", в тому числі приміщення дитячого виховного закладу №6, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2;

визнання права власності на дитячий виховний заклад №6, а саме: на приміщення дитячого виховного закладу №6 площею 3532,2 кв.м, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; на основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.;

зобов'язання Хмельницької міської ради передати публічному акціонерному товариству "Катіон" згідно акту приймання-передачі дитячий виховний заклад №6, а саме: приміщення дитячого виховного закладу №6 загальною площею 3532,2 кв.м, розташованого за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.

за участю представників сторін:

від позивача: Степанов А.М. - за довіреністю від 20.04.2012р.

від відповідача: Демчук Л.Г. - за довіреністю від 14.04.2011р.№ 0215-542

від третьої особи : не з'явився

В судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

встановив: позивач звернувся із позовом (враховуючи заяви від 21.01.2013р., 25.03.2013р.) до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання незаконним та скасування пункту 1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14 травня 1996р. „Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів" щодо включення в перелік комунального майна Хмельницької міської ради - дитячого виховного закладу №6 акціонерного товариства „Катіон", в тому числі приміщення дитячого виховного закладу №6, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; визнання права власності на дитячий виховний заклад №6, а саме: на приміщення дитячого виховного закладу №6 площею 3532,2 кв.м, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; на основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.; зобов'язання Хмельницької міської ради передати публічному акціонерному товариству "Катіон" згідно акту приймання-передачі дитячий виховний заклад №6, а саме: приміщення дитячого виховного закладу №6 загальною площею 3532,2 кв.м, розташованого за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.

Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначає, що на балансі позивача , яке є правонаступником заводу „Катіон" ПАТ (раніше ВАТ) "Катіон" було створено на базі заводу "Катіон", є його правонаступником та власником майна, яке передане йому та відображене в балансі товариства. Відповідно до балансу дитячий садок №6, в тому числі приміщення, в складі цілісного майнового комплексу заводу „Катіон", увійшов в склад статутного фонду і був власністю позивача до 04.03.1996 р. (включно). Однак 05 березня 1996 року голова правління позивача згідно наказу №47 та акту приймання - передачі передав у власність Хмельницької міської ради дошкільний виховний заклад №6 АТ "Катіон" балансовою вартістю на момент передачі 4558459194 крб. (45585 грн.), що становить 14% статутного фонду товариства.

Зазначає, що 14 травня 1996 року на підставі вище зазначених документів та рішення голови правління позивача, відповідач на шостій сесії XXII скликання прийняв рішення №5 „Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів", відповідно до якого включив в перелік майна та об'єктів, що перебувають у комунальній власності Хмельницької міської Ради народних депутатів - дитячий виховний заклад №6 акціонерного товариства „Катіон" (приміщення за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2, балансовою вартістю 4558,5 млн. крб. (45585 гривень), про що було видано відповідне свідоцтво про право власності.

Посилаючись на ст.35 ГПК України, просить врахувати обставини, які встановлені постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 26.09.2012р. по справі №10/5025/483/12 , якою задоволено позов акціонера Ватажук Н.Г до ПАТ "Катіон" та визнано недійсним рішення голови правління ВАТ „Катіон" про передачу дошкільного виховного закладу №6 AT „Катіон", оформленого наказом № 47 „Про передачу у власність міської Ради дошкільного виховного закладу №6 AT „Катіон" від 05 березня 1996 року та актом приймання - передачі дошкільного виховного закладу №6 від 05 березня 1996 року, зокрема, що Ватажук Н.Г придбала 13.10.1994р. акції АТ „Катіон" , ставши акціонером товариства, що дитячий виховний заклад №6 увійшов до складу статутного фонду ВАТ „Катіон", його балансова вартість перевищила 10 % статутного фонду товариства, що рішення прийняті головою правління Позивача одноособово є незаконними, так як прийняті з порушенням норм Статуту товариства за відсутності погодження із Спостережною радою та подальшим схваленням загальних зборів акціонерів.

Вважає, що оскаржуване рішення радою було прийнято на підставі неправомірного рішення голови правління позивача.

Стверджує, що прийняті колишнім головою правління Позивача незаконні рішення, рішення органів місцевого самоврядування призвели до відчуження майна та порушили право власності Позивача.

Вважає, що 14 травня 1996 року Відповідач без належного оформлення цивільних правовідносин з Позивачем, не перевіривши законність рішення діючого на той час голови правління Позивача, прийняв індивідуальний правовий акт у формі рішення про включення майна - дитсадка №6 в перелік майна та об'єктів, що перебувають у комунальній власності Хмельницької міської Ради народних депутатів. При цьому посилається на ст.ст. 48 , 63 ЦК УРСР та те, що Спостережна рада ВАТ "Катіон" не надавала голові правління згоди на відчуження дошкільного виховного закладу №6 , в подальшому не схвалювала передачу дитсадка.

Посилаючись на те, що право власності позивача на майно підтверджується наказом №338 Міністра машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії „Про створення відкритого акціонерного товариства „Катіон" від 04 березня 1994 року, витягом з інвентаризаційної відомості основних фондів станом на 01.01.1994р.; актом оцінки цілісного майнового комплексу , затвердженого 10.04.1994р. , витягом з інвентаризаційної відомості основних фондів станом на 01.01.1995р.; листом Міністерства промислової політики України №10/2-2-1510 від 15.10.2009р., вважає, що майно дитсадка №6 увійшло до складу статутного фонду і було власністю позивача, однак внаслідок недійсних рішень голови правління Позивача (визнаних недійсними судом) та незаконних рішень органів місцевого самоврядування, Позивач позбавлений права власності на належне йому майно. Починаючи з 05 березня 1996 року і по сьогоднішній день Відповідач не визнає право власності Позивача на спірне майно.

Також, беручи до уваги положення ст. 223 ГК України, ст. ст. 257, 261 ЦК України, вважає, що строк позовної давності щодо позовних вимог Позивача слід обраховувати з 26.09.2012року, оскільки про порушене право Позивач довідався з постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.09.2012 р. у справі №10/5025/483/12.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважаючи їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Стверджує, що приймаючи оскаржуване рішення рада діяла відповідно до вимог закону.

Зазначає, що рішення №5 Хмельницької міської ради 14.05.1996р. прийнято на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08.02.1996р. за № 786 "Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу №6 акціонерного товариства "Катіон", яке визнано постановою ВГСУ від 11 грудня 2008 р. по справі №4/195-Н законним і обґрунтованим , а не на підставі наказу голови правління ВАТ "Катіон" №47, який визнано постановою РАГС у справі №10/5025/483/12 недійсним.

Вказує на те, що рішення сесії приймалось при наявності згоди на передачу дошкільного виховного закладу до комунальної власності від Мінмашпрому України та Фонду державного майна України, тобто від засновника так і від акціонерів товариства. Засновником товариства є держава в особі Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу та конверсії України (пункт 4.1 Статуту). Акціонерами товариства є держава в особі органу, уповноваженому управляти державним майном (якщо 100% акцій товариства належить державі (пункт 4.1. Статуту). Так як засновником є держава то відповідно і дитячий садок будувався за кошти держави.

Зазначає, що вказане рішення оскаржувалось позивачем до господарського суду Хмельницької області в 2002році, Вищий господарський суд України встановив законність рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 08.02.1996 р. за №786 "Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу №6 акціонерного товариства "Катіон" ( постанова ВГСУ від 11.12.2008 р. по справі №4/195-Н) . При цьому звертає увагу, що при розгляді справи було встановлено, що акціонерами товариства є держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном , згода на передачу дошкільного виховного закладу до комунальної власності надана Мінмашпрому України та Фонду державного Майна України , тобто як засновниками , так і акціонерами товариства.

Робить висновок, що якщо судом встановлено законність рішення виконкому від 08.02.1996р. №786 "Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу №6 акціонерного товариства "Катіон", то сам факт включення в перелік є просто наслідком прийнятого виконавчим комітетом рішення. Тому Хмельницька міська рада законним шляхом заволоділа спірним майном.

Посилаючись на Закон України "Про приватизацію державних підприємств", відповідно до якого об'єкти освіти, що фінансуються з бюджету, а також їхні підрозділи, які технологічно пов'язані з навчальним процесом, приватизації не підлягають, та те, що на той час єдиним засновником ВАТ "Катіон " була держава, стверджує, що і фінансування дитячого садочку проводилось з державного бюджету. За таких оставин стверджує, що дитячий садок №6 не міг бути включеним до статутного фонду, і погодження Спостережної Ради в даному випадку непотрібно.

Акцентує увагу на тому, що виконавчим комітетом було прийнято рішення від 08.02.1996р. за №786 "Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу №6 акціонерного товариства "Катіон" на виконання положень Закону України "Про приватизацію державних підприємств", Указу Президента України "Про зміцнення економічних основ самоврядування міст" від 12.03.1994р. №84, розпорядження Президента України "Про заходи щодо запобігання перепрофілюванню дошкільних і середніх загальноосвітніх навчально - виховних закладів" від 29.12.94р. №202, Постанови КМУ від 23.03.1992р. №143 за погодженням з Фондом Державного майна України та Мінмашпрому України, який є засновником ВАТ "Катіон" від імені держави.

Також представником відповідача подано заяву про застосування строку позовної давності. При цьому зазначає що про рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14 травня 1996 року позивачу було відомо з червня 2008 року. В той час розглядалось подання заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави та органу місцевого самоврядування в особі Хмельницької міської ради м.Хмельницького про перегляд рішення господарського суду Хмельницької області від 25.11.04р. по справі № 19/4568 за нововиявленими обставинами за позовом ТОВ "Торговий дім "Бартерсервіс" м. Хмельницький до ВАТ "Катіон" м.Хмельницький про визнання права власності. Підставою перегляду було саме це рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14.05.1996р. Тому позивачем пропущено строк для його оскарження, а поважні причини пропуску строку позовної давності у позивача відсутні.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - повноважного представника в судове засідання не направила. Проте на адресу суду від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що дошкільний навчальний заклад №6 є єдиним дошкільним закладом у Південно-Західному районі міста , в ДНЗ №6 стоїть велика черга на влаштування дітей. Звернуто увагу , що з 1996р. по 2013р. ДНЗ №6 знаходиться на утриманні Хмельницької міської ради , в розвиток матеріально-технічної бази були вкладені державні кошти в сумі 424340 грн. та кошти від батьківської спонсорської допомоги в сумі 709060 грн. Акцентує увагу , ліквідація ДНЗ№6 порушить Конвенцію ООН з прав дитини, Конституцію України, Закону України „Про дошкільну освіту" , спричинить соціально-економічну нестабільність населення.

Представником відповідача подано клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фонд державного майна України та Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном . Посилаючись на постанову ВГСУ від 11.12.2008 року по справі №4/195-Н якою встановлено, що акціонерами товариства є держава в особі органу уповноваженого управляти державним майном і згода на передачу дошкільного виховного закладу до комунальної власності була надана Міністерством машинобудування, військово-промислового комплексу та конверсії України (правонаступником якого відповідно до Указів Президента України від 25.07.1997р. №701/97 та від 13.04.2011р. №451/2011 стало Державне агентство України з управління корпоративними правами та майном) та Фондом державного майна України, тобто як засновником так і акціонером та те, що дитячий виховний заклад №6 по Львівському шосе,43/2 у м. Хмельницькому перебував у державній власності, а не у власності ВАТ "Катіон", вважає, що у разі скасування рішення Хмельницької міської ради від 14.05.1996 року №5 майно має бути повернуто у державну власність, у зв'язку з чим є необхідність залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фонд державного майна України та Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном.

Відповідно до ст. 27 ГПУК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.

Враховуючи приписи ст. 27 ГПК України, предмет позову , суд відмовляє в задоволенні вище значених клопотань, оскільки відповідачем не наведено обґрунтованих підстав та не надано доказів, які б підтверджували, що рішення з господарського спору у даній справі може вплинути на права або обов'язки Фонду державного майна України та Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Відповідно до наказу Мінмашпрому України №338 від 04.03.1994р. створено на базі заводу „Катіон" ( м.Хмельницький) відкрите акціонерне товариство „Катіон" та затверджено статут ВАТ „Катіон".

Відповідно до Статуту ВАТ "Катіон", затвердженого Міністром машинобудування, військово - промислового комплексу та конверсії України 04.03.1994р., зареєстрованого розпорядженням Хмельницької міської адміністрації 31.03.1994р., ВАТ "Катіон " засновано згідно наказу Мінмашпрому України шляхом перетворення державного підприємства - заводу "Катіон" у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України "Про корпоратизацію державних підприємств" від 15.06.1993р. ( п.1.1 Статуту).

Згідно з р. 4 Статуту засновником товариства є держава в особі Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу та конверсії України. Акціонерами ( учасниками) товариства є : держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном ( якщо 100% акцій товариства належать державі); орган приватизації після передачі йому акцій засновником згідно з прийнятим рішенням про приватизацію товариства; юридичні особи різних форм власності та фізичні особи України та інших країн , що набули прав власності на акції товариства в процесі приватизації та на вторинному ринку цінних паперів.

Засновник , що володіє 100 відсотками акцій товариства не може відчужувати належні йому акції до прийняття рішення про приватизацію майна товариства. Після прийняття рішення про приватизацію майна товариства засновник передає належну йому кількість акцій державним органом приватизації в порядку, визначеному Міністерством фінансів України та Фондом державного майна України . Водночас до органу приватизації переходять усі права та обов'язки акціонера товариства.

Відповідно до п.8.2 Статуту вищим органом товариства є загальні збори. В період до набуття в процесі приватизації прав власності на акції товариства іншими акціонерами вищим органом товариства є засновник як єдиний акціонер. Засновник в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, здійснює управління товариством шляхом прийняття рішень ( розпоряджень) з питань віднесених до його компетенції ( п.8.2.2.).

Відповідно до п. 8.3.1 Статуту в період до проведення перших загальних зборів акціонерів , які скликаються після прийняття рішення про приватизацію майна товариства, спостережна рада є органом товариства, що з метою захисту інтересів держави та акціонерів здійснює контроль за діяльністю правління товариства .

Перші загальні збори акціонерів, які скликаються після прийняття рішення про приватизацію майна товариства, обирають нову спостережну раду товариства та визначають її компетенцію.

Спостережна рада крім іншого затверджує за поданням засновника голову правління товариства ( крім першого голови правління відповідно до п.8.4.4. цього статут) ( п.8.3.4 статуту) .

Згідно зі п. 8.4.5 Статуту голова правління керує роботою правління, вправі без доручення здійснювати дії від імені товариства, уповноважений керувати поточними справами товариства, виконувати рішення вищого органу товариства та спостережної ради , представляти товариство в його стосунках з іншими фізичними та юридичними особами , вести переговори та укладати угоди від імені товариства .

Листами від 27.12.1995р.та від 28.12.1995р. Міністерством машинобудування, військово - промислового комплексу і конверсії та Фондом державного майна України надано АТ „Катіон" дозвіл на передачу дитячого садка АТ "Катіон" у комунальну власність Хмельницької міської ради.

Відповідно до наказу № 47 від 05.03.1996р. голови правління АТ "Катіон з метою передачі дошкільного виховного закладу №6 АТ "Катіон" у власність міської Ради створено комісію , якій визначено до 04.03.1996р. приступити до роботи, акти прийому - передачі подати в бухгалтерію АТ „Катіон" до 12.03.96р.; головному бухгалтеру Стецюк З.Д. вишукати можливість для погашення заборгованості по заробітній платі працівникам д/с № 6; завідуючій дитячим садком №6 АТ "Катіон" Терещенко М.В. вирішити питання по штатному розпису з відділом освіти; БСПО в термін до 06.03.1996 року передати в міський відділ освіти список працівників заводу, які перебувають на обліку для забезпечення їх дітей місцями в дошкільних закладах; начальнику комплексу енергозабезпечення Кравчук В.Ф. обладнати систему гарячого водозабезпечення 12 груп електропідігрівачами для д/с №6 ; вирішити питання по переводу або звільненню працівників дитсадка №6 .

Комісією, створеною згідно вищевказаного наказу, 05.03.1996р. складено акт в якому зазначено, що комісія рекомендує дитячий садок № 6 АТ "Катіон" передати на баланс відділу освіти виконавчого комітету Хмельницької міської ради без врахування експлуатаційної амортизації та проведено прийом - передачу дитсадка №6 станом на 11.03.1996р.балансовою вартістю 4558459194 крб. Цей акт затверджено головою правління АТ "Катіон" та заввідділом освіти .

Рішенням Хмельницького міськвиконкому № 786 від 08.02.96р. "Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу № 6 акціонерного товариства "Катіон", розглянувши клопотання правління АТ „Катіон", доручено міському відділу освіти прийняти у власність міської ради дошкільний виховний заклад №6 АТ „Катіон" та заступнику голови виконкому підготувати матеріали на сесію міської ради народних депутатів про включення дошкільного виховного закладу №6 до переліку об'єктів комунальної власності.

Рішенням шостої сесії ХХІІ скликання Хмельницької міської ради народних депутатів №5 від 14.05.1996р., заслухавши інформацію заступника голови виконкому , дитячий виховний заклад №: АТ „Катіон" по Львівському шосе43/2 включено в перелік майна та об'єктів , що перебувають у комунальній власності Хмельницької міської ради народних депутатів .

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 08.11.2002р. по справі № 4/195-Н визнано недійсним рішення Хмельницького міськвиконкому № 786 від 08.02.96р. "Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу № 6 акціонерного товариства "Катіон" та визнано за ВАТ "Катіон" право власності на дитячий садок за адресою м. Хмельницький , вул. Львівське шосе, 43/2.

Постановою Вищого господарського суду України від 11.12.2008р. зазначене рішення скасовано, а в позові відмовлено. При цьому суд виходив з того, що відповідно до Статуту ВАТ „Катіон", зареєстрованого в березні 1994р. в редакції чинній на момент передачі майна у комунальну власність, засновником товариства є держава в особі Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу та конверсії України, акціонером товариства є держава в особі органу , уповноваженого управляти державним майном ( якщо 100% акцій товариства належить державі) та те, що згода на передачу дошкільного виховного закладу до комунальної власності надано Мінмашпромом України та Фондом державного майна, тобто як засновником так і акціонером товариства. А тому посилання суду першої інстанції на необхідність згоди спостережної ради щодо відчуження майна є помилковим.

Ухвалою ВГСУ від 18.02.2011р. залишено без задоволення заяву ВАТ "Катіон" про перегляд за нововиявленими обставинами постанови ВГСУ від 11.12.2008р., постанову ВГСУ від 11.12.2008р. залишено без змін. При цьому судом відмічено, що зазначені заявником обставини ( реалізація розміщення акцій згідно з планом розміщення на час відчуження майна товариства ) не є нововиявленими обставинами у розумінні ст.112 ГПК України, а є обставинами, на які сторони вправі були посилатися як на підтвердження своїх вимог або заперечень.

Ухвалою ВГСУ від 08.11.2011р. залишено без задоволення заяву ВАТ "Катіон" про перегляд за нововиявленими обставинами постанови ВГСУ від 11.12.2008р., постанову ВГСУ від 11.12.2008р. залишено без змін. Суд виходив з того, що обставини , на які посилався заявник у грудні 2009р. і у жовтні 2011р. щодо спростування наявності у держави 100% акцій товариства , є тотожними не залежно від способу доказування, тому зазначені обставини не є нововиявленими у розумінні ст. 112 ГПК України .

На підставі рішення шостої сесії ХХІІ скликання Хмельницької міської ради народних депутатів №5 від 14.05.1996р. за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради було зареєстровано право власності на приміщення по вул. Львівське шосе , 43/2 загальною площею 3532, 2 кв.м. ( реєстраційний номер 8910522) про що видано свідоцтво про право власності від 11.06.2010р.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 26.09.2012р. по справі №10/5025/483/12 за позовом Ватажук Надії Гнатівни до ПАТ „Катіон" , третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницької ради про визнання недійсним рішення голови правління ВАТ „Катіон" про передачу дошкільного виховного закладу №6 АТ „Катіон" , оформленого наказом №47 „Про передачу у власність міської ради дошкільного виховного закладу №6 від 05.03.1996р. та актом приймання - передачі дошкільного виховного закладу №6 від 05.03.1996р. скасовано рішення господарського суду Хмельницької області від 18.06.2012р.. Прийнято нове рішення по справі, яким рішення голови правління ВАТ „Катіон" про передачу дошкільного виховного закладу №6 АТ „Катіон" , оформленого наказом №47 „Про передачу у власність міської ради дошкільного виховного закладу №6 від 05.03.1996р. та актом приймання - передачі дошкільного виховного закладу №6 від 05.03.1996р. визнано недійсним , виходячи з порушених корпоративних прав Ватажук Н.Г. як акціонера товариства.

Посилаючись на зазначену постанову, позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування пункту 1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14 травня 1996р. „Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів" щодо включення в перелік комунального майна Хмельницької міської ради - дитячого виховного закладу №6 акціонерного товариства „Катіон", в тому числі приміщення дитячого виховного закладу №6, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; визнання права власності на дитячий виховний заклад №6, а саме: на приміщення дитячого виховного закладу №6 площею 3532,2 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; на основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.; зобов'язання Хмельницької міської ради передати публічному акціонерному товариству "Катіон" згідно акту приймання-передачі дитячий виховний заклад №6, а саме: приміщення дитячого виховного закладу №6 загальною площею 3532,2 кв.м., розташованого за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд бере до уваги таке.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення , невизнання або оспорювання. та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Позивач просить визнати незаконним та скасування пункту 1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14 травня 1996р. „Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів" щодо включення в перелік комунального майна Хмельницької міської ради - дитячого виховного закладу №6 акціонерного товариства „Катіон", в тому числі приміщення дитячого виховного закладу №6, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; визнати право власності на дитячий виховний заклад №6, а саме: на приміщення дитячого виховного закладу №6 площею 3532,2 кв.м, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; на основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.; зобов'язати Хмельницьку міську раду передати публічному акціонерному товариству "Катіон" згідно акту приймання-передачі дитячий виховний заклад №6, а саме: приміщення дитячого виховного закладу №6 загальною площею 3532,2 кв.м, розташованого за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року .

Підставою для звернення позивача до суду за захистом порушених прав стала: постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 26.09.2012р. по справі № 10/5025/483/12, якою рішення голови правління ВАТ „ Катіон" про передачу дошкільного виховного закладу № 6 АТ „ Катіон", оформленого наказом № 47 „Про передачу у власність міської ради дошкільного виховного закладу №6 від 05.03.1996р. та актом приймання - передачі дошкільного виховного закладу №6 від 05.03.1996р. визнано недійсним; твердження позивача, що спостережна рада ВАТ" Катіон" не надавала голові правління згоди на відчуження дошкільного виховного закладу №6, голова правління діяв з перевищенням повноважень і в подальшому спостережною радою відчуження вказаного об'єкту не було схвалено, як передбачалось ст.63 Цивільного кодексу УРСР в редакції Закону від 18.07.1963р.; факт, що безоплатна передача у комунальну власність міста дошкільного виховного закладу № 6 за відомо збиткова для позивача, оскільки пунктом 2.1 Статуту ВАТ „ Катіон" передбачено, що основна діяльність товариства - одержання прибутку.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Положеннями ст.ст. 1,5 Закону України „ Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" ( чинного на момент прийняття оскаржуваного рішення) ( надалі Закону) визначено, що органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські Ради народних депутатів, фінансово-економічну базу місцевого самоврядування становлять зокрема комунальна власність, яка служить джерелом одержання доходів місцевого самоврядування і задоволення соціально-економічних потреб населення відповідної території.

Відповідно до ст.7 зазначеного Закону комунальна власність становить основу місцевого господарства.

Суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі сільських, селищних, міських, районних, обласних Рад народних депутатів. До комунальної власності належить майно, яке передається безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, перелік якого встановлено Законом про власність.

При цьому , органи місцевого самоврядування мають право: вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць підприємств (об'єднань), організацій і установ, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають особливо важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб населення даної території, функціонування місцевого господарства; на переважне придбання приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на їх території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб населення, особливо найменш соціально захищеної його частини.

Згідно зі ст.ст. 20, 22 Закону Рада народних депутатів проводить свою роботу сесійно, Рада народних депутатів в межах своєї компетенції приймає рішення.

Питання на розгляд Ради вносяться головою Ради, депутатами, постійними комісіями, виконавчим комітетом Ради, главою місцевої державної адміністрації. При цьому згідно зі ст. 35 Закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської Ради народних депутатів наділений правом зокрема здійснювати управління майном, яке належить до комунальної власності, майновими фондами житлово-комунального господарства та іншим майном для задоволення потреб і запитів населення; вирішує питання створення, придбання, використання, оренди або безоплатної передачі майнових об'єктів, які перебувають у комунальній власності.

Відповідно до п. 20 ст.29 Закону до виключної компетенції Ради народних депутатів віднесено визначення переліку об'єктів місцевого господарства, затвердження переліку об'єктів комунальної власності та їх статусу.

Як вбачається з матеріалів справи, пункту 1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14 травня 1996р. „Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів" щодо включення в перелік комунального майна Хмельницької міської ради - дитячого виховного закладу №6 акціонерного товариства „Катіон", в тому числі приміщення дитячого виховного закладу №6, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2 приймався міською радою враховуючи рішення виконкому Хмельницької міської ради №786 від 08.02.1996р. „Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу №6 акціонерного товариства "Катіон", листів від 27.12.1995 р. та від 28.12.1995р. Міністерства машинобудування, військово - промислового комплексу і конверсії , Фонду державного майна України про надання дозволу на передачу дитячого саду АТ "Катіон" у комунальну власність Хмельницької міської ради, Постанову Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980р. № 285.

Судом приймається до уваги те, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №143 від 23.02.1992р. „Про невідкладні питання діяльності дитячих навчально - виховних закладів", Указу Президента України „Про зміцнення економічних основ самоврядування міст України" від 12.03.1994р., Розпорядження Президента України „Про заходи запобігання перепрофілюванню дошкільних і середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів" від 29.12.1994р., які були спрямовані на збереження існуючої мережі дошкільних і середніх загальноосвітніх навчально - виховних закладів та припинення невиправданого їх перепрофілювання чи використання не за призначенням , а також зміцнення економічних основ самоврядування та цільового використання об'єктів соціально - економічної інфраструктури.

Тобто, на момент прийняття оскаржуваного рішення Хмельницька міська рада діяла в межах наданих їй повноважень, відповідно до діючого законодавства, за проханням АТ „ Катіон.

При цьому судом зважається на те, що правомірність рішення про передачу дошкільного виховного закладу № 6 АТ „Катіон" у комунальну власність підтверджена постановою Вищого господарського суду України від 11.12.2008р. по справі №4/195-Н за позовом ВАТ „Катіон", м. Хмельницький до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання недійсним рішення виконкому №786 від 08.02.1996р. „Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу №6 акціонерного товариства "Катіон" та визнання права власності на дошкільний виховний заклад №6 та ухвалами ухвалою ВГСУ від 18.02.2010р. та 08.11.2011р. по справі №4/195-Н.

Вищим господарським судом України , зокрема, зазначено, що з огляду на положення статуту ВАТ „Катіон" від 1994р., згода на передачу дошкільного виховного закладу до комунальної власності надана Мінмашпромом України та Фондом державного майна України , тобто як засновником так і акціонером товариства. При цьому вказано, що висновки суду першої інстанції щодо необхідності згоди спостережної ради на відчуження майна як на підставу недійсності угоди є помилковим.

Позивач, просить врахувати факти встановлені постановою Рівненського апеляційного господарського суду по справі № 10/5025/483/12 за позовом Ватажук Надії Гнатівни до ПАТ „Катіон" , третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницької міської ради про визнання недійсним рішення голови правління ВАТ „Катіон" про передачу дошкільного виховного закладу №6 АТ „Катіон" , оформленого наказом №47 „Про передачу у власність міської ради дошкільного виховного закладу №6 від 05.03.1996р. та актом приймання - передачі дошкільного виховного закладу №6 від 05.03.1996р., як такі, що носять преюдиційний характер, тобто не потребують доказуванню як передбачено ч. 2 ст. 35 ГПК України.

Із змісту ст. 35 ГПК України вбачається, що не потребують доказування факти , які встановлені рішенням господарського суду у процесі розгляду іншої справи , в якій беруть участь ті самі сторони.

При цьому, відповідно до п.2.6. Постанови пленуму ВГСУ №18 від 26.12.2011р. „Про деякі питання практики застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", зазначено, що не потребують доказування преюдиціальні факти, тобто встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) у процесі розгляду іншої справи, в якій беруть участь ті самі сторони, в тому числі і в тих випадках, коли в іншому спорі сторони мали інший процесуальний статус (наприклад, позивач у даній справі був відповідачем в іншій, а відповідач у даній справі - позивачем в іншій).

З огляду на зазначене, суд вважає помилковим посилання позивача на ст. 35 ГПК України, оскільки факти, встановлені рішенням господарського суду, мають преюдиційне значення у іншій господарській справі , якщо в останній беруть участь ті самі сторони . Натомість, при розгляді справи № 10/5025/483/12 приймали участь інші сторони як у справі № 10/5025/1378/12. Крім того, спір у справі № 10/5025/483/12 стосувався виключно корпоративних правовідносин між Ватажук Н.Г та ВАТ „Катіон".

Судом також враховується й те, що у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували визнання недійсною угоди, оформленої актом про передачу дитячого садка №6 АТ „Катіон" у комунальну власність.

Отже, суду не подано безспірних та беззаперечних доказів, які б свідчили про неправомірність прийняття Хмельницькою міською радою п.1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради ХХІІ скликання від 14.05.1996р." Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів" щодо включення в перелік комунального майна Хмельницької міської ради - дитячого виховного закладу №6 АТ „Катіон".

З огляду на зазначене , чинність рішення Хмельницького міськвиконкому № 786 від 08.02.96р. "Про прийняття у власність міської Ради дошкільного виховного закладу № 6 акціонерного товариства "Катіон", рішення шостої сесії ХХІІ скликання Хмельницької міської ради народних депутатів №5 від 14.05.1996р., реєстрацію права власності за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на приміщення по вул. Львівське шосе , 43/2 загальною площею 3532, 2 кв.м., про що видано свідоцтво на право власності від 11.06.2010р. , суд доходить висновку про передчасність позовних вимог про визнання права власності на дитячий виховний заклад №6, а саме: на приміщення дитячого виховного закладу №6 площею 3532,2 кв.м, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; на основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.; зобов'язати Хмельницьку міську раду передати публічному акціонерному товариству "Катіон" згідно акту приймання-передачі дитячий виховний заклад №6, а саме: приміщення дитячого виховного закладу №6 загальною площею 3532,2 кв.м, розташованого за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року .

За таких обставин позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо заяви відповідача про застосування строку позовної давності судом враховуються наступне.

Позовна давність - це строк , у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права та інтересу. Перебіг позовної давності починається від дня , коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу , яка його порушила ( ст.ст. 257, 261 ЦК України) .

Згідно зі п. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

За змістом пункту 6 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України правила цього Кодексу щодо позовної давності стосуються тільки тих позовів, строк пред'явлення яких, встановлений попереднім законодавством, не сплив до 1 січня 2004 року. Якщо ж строк позовної давності закінчився до зазначеної дати, то до відповідних відносин застосовуються правила про позовну давність, передбачені Цивільним кодексом Української РСР 1963 року.

Відповідно до п. 6 „Прикінцевих та Перехідних положень" ЦК України правила цього кодексу про позовну давність застосовуються до позовів , строк пред'явлення яких , встановлений законодавством , що діяло раніше . не сплив до набрання чинності цим Кодексом

Статтею 71 ЦК УРСР встановлено загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено (позовна давність) в три роки.

Згідно зі ст. 80 ЦК УРСР закінчення строку позовної давності до пред'явлення позову є підставою для відмови в позові.

Як вбачається із оскаржуваного рішення Хмельницької міської ради, останнє було прийнято 14.05.1996р. Крім того про рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради ХХІІ скликання від 14.05.1996р. позивачу було відомо також при перегляді за поданням заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради рішення господарського суду Хмельницької області по справі №19/4568-НВО-19/2263за позовом ТОВ „Торговий дім „Бартерсервіс", м. Хмельницький до ВАТ „Катіон" м. Хмельницький про визнання права власності на на будівлю дитячого садка №6 по вул. Львівське шосе, 43/2 , за новоявленими обставинами ( ухвала про призначення до розгляду подання прокурора від 14.04.2008р., ухвала про відкладення від 28.05.2008р, ухвала про залишення без задоволення подання прокурора). В обґрунтування свого подання прокурор посилався на рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради ХХІІ скликання від 14.05.1996р.

Тобто позивач , як міг довідатися про порушення свого права так і не позбавлений був права звернутися до суду із позовом про визнання недійсним п. 1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради ХХІІ скликання від 14.05.1996р." Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів" щодо включення в перелік комунального майна Хмельницької міської ради - дитячого виховного закладу №6 АТ „Катіон" та визнання права власності на спірне майно , вважаючи , що порушені його права та законні інтереси як власника майна. Натомість , позивач звернувся до суду із позовом лише 17.12.2012р.

Однак, враховуючи вищенаведені обставини, суд в даному випадку не застосовує наслідки спливу позовної давності.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача. При вирішенні питання щодо судового збору, судом враховується положення ст. ст. 4, 6 Закону України „Про судовий збір" , п.п. 2.21 , 2.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України„ №7 від 21.02.2012р. „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", довідка управління освіти виконавчого комітету Хмельницької міської Ради щодо вартості будівлі ДНЗ №6 по вул. Львівське шосе 43/2 ( 957558 грн.) та заявлені позовні вимоги ( немайнового характеру - визнання незаконним та скасування пункту 1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14 травня 1996р. недійсним п.1 рішення та майнового характеру ( визнання права власності на дитячий виховний заклад №6 та зобов'язання відповідача передати позивачу дитячий виховний заклад №6 ).

Керуючись ст. ст. 1, 12, 22, 27, 32, 33, 35 43, 44, 49 , 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України , суд

В И Р І Ш И В:

В позові публічного акціонерного товариства "Катіон" м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницького дошкільного навчального закладу №6 „Колобок" , м. Хмельницький про визнання незаконним та скасування пункту 1 рішення №5 шостої сесії Хмельницької міської ради XXII скликання від 14 травня 1996р. „Про внесення змін та доповнень до переліку об'єктів комунальної власності міської Ради народних депутатів" щодо включення в перелік комунального майна Хмельницької міської ради - дитячого виховного закладу №6 акціонерного товариства „Катіон", в тому числі приміщення дитячого виховного закладу №6, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; визнання права власності на дитячий виховний заклад №6, а саме: на приміщення дитячого виховного закладу №6 площею 3532,2 кв.м, яке розташоване за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; на основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року.; зобов'язання Хмельницької міської ради передати публічному акціонерному товариству "Катіон" згідно акту приймання-передачі дитячий виховний заклад №6, а саме: приміщення дитячого виховного закладу №6 загальною площею 3532,2 кв.м, розташованого за адресою: м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2; основні фонди дитячого виховного закладу №6, зазначені в інвентарній відомості основних фондів дитячого виховного закладу №6 станом на 01.01.1996 року відмовити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Катіон", м. Хмельницький , вул. Тернопільська, 19 (код 05470288 ) в доход Державного бюджету України , отримував коштів :УДК у м. Хмельницькому, ОКРО38045529, банк отримувача: ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО815013, р/р 31218206783002 код бюджетної класифікації 22030001 символ звітності банку 206 судовий збір в сумі 36692,82 грн. ( тридцять шість тисяч шістсот дев'яносто дві грн. 82 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 12.04.2013р.

Головуючий суддя В.В.Виноградова

Суддя О.Є.Танасюк

Суддя М.Є.Муха

Віддрук.4 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу, (м. Хмельницький вул. Тернопільська, 19), 3- відповідачу (Хмельницька міська рада, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3) .

4 - третій особі - Хмельницький дошкільний навчальний заклад №6 "Колобок" (м. Хмельницький, Львівське шосе, 43/2 - рек. з повід. про вруч.).