Постанова № 30658212, 05.04.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2013
Номер справи
823/395/13-а
Номер документу
30658212
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Черкаси

05 квітня 2013 року Справа № 823/395/13-а

11 год. 40 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

при секретарі - Лисенко С.С.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірною та скасування вимоги про сплату недоїмки,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1, в якому просить визнати неправомірною та скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі № Ф-27 від 04.02.2012 р. про сплату 8582 грн. 72 коп. недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 - 2012 роки.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та зазначили, що позивач не є ні страхувальником, ні застрахованою особою в солідарній системі пенсійного страхування та не реєструвався в Пенсійному фонді України як платник єдиного соціального внеску. На підставі зазначеного винесена відповідачем спірна вимога про сплату єдиного внеску є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідач в судове засідання не з'явився, однак направив заперечення проти позову з посиланням на положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якими підтверджується законність нарахування єдиного внеску ОСОБА_1 та безпідставність заявленого позову.

Заслухавши позивача та його представника, вивчивши матеріали справи та оцінивши письмові докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_1 згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця зареєстрований виконавчим комітетом Уманської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності 12.05.1999 р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI), який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Твердження позивача про те, що він не реєструвався як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування шляхом подання відповідної заяви до відділення Пенсійного фонду, а тому не повинен сплачувати вказаний внесок, спростовується наступними нормами.

Відповідно до пунктів 2 та 3 прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 10, ст. 77), нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону.

З дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.

Зі статті 4 Закону № 2464-VI вбачається, що в переліку платників єдиного внеску вказані і фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).

Статтею 6 Закону № 2464-VI визначений обов'язок платників єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини 11 статті 8 Закону № 2464, єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності встановлюється в розмірі 34,7 відсотка.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (частина 8 статті 9 Закону № 2464-VI). Базовим звітним періодом є календарний рік.

Статтею 21 Закону України "Про Державний Бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2011 № 4288Л/Т встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 894 гривні, з 1 квітня - 911 гривень, з 1 жовтня - 934 гривні, з 1 грудня 2011 - 953 гривні.

Мінімальний розмір єдиного внеску на місяць у першому кварталі 2011 року становив 326,53 грн., у другому та третьому кварталі 333,12 грн., у четвертому кварталі 341,80 грн. за жовтень-листопад та 348,39 грн. за грудень 2011 року. Загальна сума боргу відповідача зі сплати єдиного внеску за 2011 рік склала 4010 грн. 30 коп.

Статтею 13 Закону України "Про Державний Бюджет України на 2012 рік" встановлено мінімальну заробітну плату в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1073 гривні, з 1 квітня - 1094 гривень, з 1 липня - 1102 гривні, з 1 жовтня - 1118 гривні, з 1 грудня 2012 - 1134 гривні.

Мінімальний розмір єдиного внеску на місяць у першому кварталі 2012 року становив 372,33 грн., у другому кварталі - 379,62 грн., у третьому кварталі - 382,39 грн., у четвертому кварталі - 387,95 грн. за жовтень-листопад та 393,50 грн. за грудень 2012 року. Загальна сума боргу відповідача зі сплати єдиного внеску за 2012 рік склав 4572 грн. 42 коп.

Частиною 4 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку. У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

04 лютого 2012 року відповідачем винесено та направлено позивачу повідомлення - розрахунок та вимогу про сплату боргу № Ф - 27, в якій зазначено, що відповідно до вимог статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на державне соціальне страхування» позивачем підлягає до сплати недоїмка з єдиного соціального внеску за 2011 - 2012 роки в загальній сумі 8582 грн. 72 коп.

Згідно п. 6.5 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою ПФУ від 27.09.2010 № 21-5 та зареєстрованої в Мін'юсті 27.10.2010 за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5) протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені.

Пунктом 6.6 Інструкції № 21-5 визначено, що у разі незгоди з розрахунком суми боргу, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, платник узгоджує її з органами Пенсійного фонду у порядку, встановленому Пенсійним фондом України, а у разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду - має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

В силу п. 6.3 Інструкції № 21-5 про оскарження вимоги до суду платник зобов'язаний письмово повідомити протягом десяти робочих днів орган Пенсійного фонду, який направив вимогу.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції № 21-5 у разі якщо платник, який одержав вимогу і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені, не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня отримання узгодженої вимоги, орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки, у якій зазначає суму боргу за даними карток особових рахунків платників на дату подання.

Згідно п. 6.9 Інструкції № 21-5, якщо протягом наступного базового звітного періоду платник наростив суму боргу, то після проходження відповідної процедури узгодження та оскарження до органу державної виконавчої служби подається вимога лише на суму зростання боргу.

Несплата позивачем до Пенсійного фонду України страхових внесків призводить до неповного формування бюджету Пенсійного фонду України і, як наслідок, - до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням статті 46 Конституції України, яка гарантує право громадянам на забезпечення у разі старості, втрати працездатності, втрати годувальника, в інших випадках передбачених законом.

Щодо заперечення позивачем дій управління Пенсійного фонду України в місті Умані та Уманському районі Черкаської області щодо пропущення річного терміну для пред'явлення вимоги про сплату недоїмки до виконання, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пункту 16 статті 25 Закону № 2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає необґрунтованим твердження позивача про наявність підстав для його звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що викладені позовні вимоги є такими, що не підлягають до задоволення.

Позивачем не сплачений судовий збір за подання заяви до адміністративного суду, визначеного Законом України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, частиною 1 статті 4 якого передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Зокрема, адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників єдиного внеску до Пенсійного фонду України.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 р. № 5515-VI затверджений розмір мінімальної заробітної плати на 2013 рік, який з 01.01.2013 р. складає 1147 грн.

Підпунктами 1 та 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсотка розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 114 грн. 70 коп., та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат, що складає 2294 грн.

Позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 34 грн. 41 коп. на неіснуючий рахунок, що свідчить про несплату судового збору в розмірі, визначеному Законом № 3674-VI.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України судовий збір в сумі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя С.М. Гарань

Повний текст постанови виготовлений 10 квітня 2013 року.