Копія
Справа № 822/438/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретарі Польовій В.Є. за участі:представника позивача - Цапів І.М. за довіреністю від 08.01.2013 року представника відповідача - Процюк Ю.А. за довіреністю від 04.10.2010 року №49/08-14-3213/2010 представника третьої особи на стороні відповідача відділу Держземагенства у Красилівському районі - Соколовський А.І за дорученням від 21.02.2012 року №04-07-03/37 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Тракт", третя особа на стороні позивача - Михайловецька сільська рада Красилівського району Хмельницької області до Красилівської районної державної адміністрації, треті особи на стороні відповідача: відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області , ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування розпорядження від 15.10.2012 року №509/2012-р, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст. 160 КАС України.
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа на стороні позивача - Михайловецька сільська рада Красилівського району, треті особи на стороні відповідача: управління держкомзему у Красилівському районі (правонаступником якого в силу ст.55 КАС України є відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області), ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування розпорядження від 15.10.2012р. №509/2012-р про надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства в частині площі 50,0 га на території Михайловецької сільської ради Красилівського району (п.2 додатку до розпорядження).
На думку позивача, спірне розпорядження, а саме в частині надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради, не відповідає вимогам чинного законодавства України та прийняте з порушенням прав та інтересів позивача.
Вказує, що станом на 10.09.2012 року земельні ділянки державної власності, які знаходяться на території Михайловецької сільської ради Красилівського району і які вказані в додатку до розпорядження (п.2) Красилівської районної державної адміністрації, орендує ФГ "Тракт". Це підтверджується розпорядженням Красилівської районної державної адміністрації №376/2007-р від 03.07.2007 року, договором оренди землі від 03.07.2007 року та додатковою угодою від 05.08.2010 року про зміну договору оренди земельної ділянки від 03.07.2007 року. Факт наявності земель державної власності запасу і резерву площею 308,8094 га підтверджується довідкою Управління держкомзему у Красилівському районі №04-01-06/62 від 18.01.2013 року та довідкою Михайловецької сільської ради Красилівського району №17 від 09.01.2013 року.
Зазначає, що ч.1 ст.84 Земельного кодексу України визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Відповідно до ст.25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, отримувати продукцію і доходи. Згідно ст.27 Закону України "Про оренду землі", орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Статтею 378 ЦК України визначено, що право власності особи на земельну ділянку може бути припинено за рішенням суду у випадках, встановлених законом. Згідно ч.2 ст.386 ЦК України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобіганню такому порушенню.
Звертає увагу на те, що судовими органами не приймались будь-які рішення щодо припинення права оренди ФГ "Тракт" на території Михайловецької сільської ради земель запасу і резерву державної власності, тому позивач правомірно орендує землі на території сільської ради. В додатку до розпорядження Красилівської районної державної адміністрації від 15.10.2012 року вказана земельна ділянка площею 50,00 га державної власності. І так як всі земельні ділянки державної власності для ведення сільськогосподарського виробництва на території сільської ради отримало в оренду ФГ "Тракт", то відповідач повторно хоче передати в оренду іншій юридичній особі землі, які вже знаходяться в оренді. При цьому відповідач порушує право позивача на законне використання в господарській діяльності орендованих земельних ділянок.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та визнати протиправним та скасувати розпорядження Красилівської районної державної адміністрації від 15.10.2012р. №509/2012-р в частині надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради.
Представник третьої особи на стороні позивача - Михайловецької сільської ради в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Відповідно поданих письмових пояснень (вх.№ 7303 від 28.02.13р.) повноважний представник повідомив, що на території Михайловецької сільської ради Красилівського району рахується земель резерву - 101,98 га, земель запасу - 206,8294 га, загальна площа - 308,8094 га, інших земель державної власності на території сільської ради немає. Позовні вимоги підтримує повністю та вподальшому справу просить розглядати без участі представника.
Представник відповідача проти позову заперечує, вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, подав письмові заперечення на позов (вх.№10979 від 01.04.13р.). Вказує, що розпорядження голови від 15.10.2012 року №509/2012-р приймалося на підставі письмових пропозицій наданих відділом Держземагенства у Красилівському районі, що відповідає вимогам Положення про управління (відділ) Держземагенства в районі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 року №258, згідно якого управління надає у встановленому порядку пропозиції щодо розпорядження землями державної та комунальної власності, регулювання земельних відносин. Згідно п.2 додатку до розпорядження №509/2012-р гр.ОСОБА_6 надається дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що розташована за межами населених пунктів Михайловецької сільської ради площею 50,00 га. Відповідно ж до договору оренди від 03.08.2007 року та технічної документації із землеустрою ФГ "Тракт" не передавалась в оренду земельна ділянка із такою площею, що спростовує твердження позивача про те, що відповідач повторно хоче передати в оренду іншій юридичній особі землі, які вже перебувають в оренді.
Відповідно до Земельного кодексу України рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є правовстановлюючим документом, що посвідчує право користування земельною ділянкою, а тому не порушує жодних прав ФГ "Тракт" щодо користування земельними ділянками. Крім того, чинне земельне законодавство не містить обмежень щодо можливості надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише одній особі чи суб'єкту господарювання.
Представник третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_6, в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. З поданим позовом не погоджується та просить відмовити ФГ "Тракт" в задоволенні позовних вимог (подав заперечення на позов вх.№11381 від 04.04.2013 року). Вказує на те, що в вересні чи в жовтні 2012 року ОСОБА_6 звернувся до Красилівської райдержадміністрації із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства у зв'язку з тим, що має відповідну сільськогосподарську освіту, досвід роботи в даній галузі, має сільськогосподарську техніку та інвентар для обробки земельних площ. Вважає, що не порушив своїми діями права позивача.
Представник третьої особи на стороні відповідача - відділу Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області вказує, що спірне розпорядження від 15.10.2012р. №509/2012-р в частині надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради, прийняте в межах повноважень та з дотриманням вимог законодавства, тобто є законним та правомірним, підстав для його скасування немає, а тому просить в задоволенні позову відмовити.
Враховуючи думку учасників, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників третьої особи на стороні позивача - Михайловецької сільської ради, третьої особи на стороні відповідача - гр.ОСОБА_6 оскільки їх явка не визнавалася судом обов'язковою.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи на стороні відповідача - відділу Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити з урахуванням наведеного нижче.
Позивач - фермерське господарство "Тракт" як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване 20.04.2005 року Красилівською районною державною адміністрацією, реєстраційний номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10006250830 (код ЄДРПОУ - 33526873), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЖ №045857.
Основними видами діяльності товариства за КВЕД є: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11); неспеціалізована оптова торгівля (46.90); допоміжна діяльність у рослинництві (01.61); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (68.20); розведення свійської птиці (01.47); розведення свиней (01.46).
Суд встановив, що розпорядженням Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області №376/2007-р від 03.07.2007 року затверджена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на оренду земельних ділянок та передачу даних ділянок в оренду. Відповідно до зазначеного розпорядження затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на оренду земельних ділянок фермерському господарству "Тракт", для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 308,8094 га, що розташовані за межами населених пунктів Михайловецької сільської ради Красилівського району та перебувають в державній власності та передано фермерському господарству "Тракт" в оренду строком на 49 років земельні ділянки, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 308,8094 га, що розташовані за межами населених пунктів Михайловецької сільської ради Красилівського району та перебувають в державній власності.
На підставі розпорядження Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області №376/2007-р від 03.07.2007 року, 03.07.2007 року між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею - 308,8094 га. Предметом даного договору є надання в довгострокове платне користування земельної ділянки для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населеного пункту с.Михайлівці, Красилівського району, Хмельницької області (п.1 Договору) ; строк дії договору - 49 років (п.8 Договору).
Відповідно до додатку №1 до договору оренди від 03.07.2007 року визначено розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, Михайловецької сільської ради Красилівського району, Хмельницької області, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2007 року.
05.08.2010 року між позивачем та відповідачем укладено додаткову угоду про зміну договору оренди земельної ділянки від 03.07.2007 року, відповідно до якої, на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 13.05.2008р. №243/2008-р, сторони погодились змінити і доповнити договір оренди земельної ділянки (землі резерву та запасу) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів Михайловецької сільської ради, Красилівського району, Хмельницької області. А саме, додатковою угодою змінено умови договору: ч.2 п.2 - в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 308,8094 га, у т.ч.: рілля - 129,9515 га, - 511624 га, - 11,8767 га, - 8,9734 га, - 3,5759 га, - 23,7266 га,- 1, 5534 га, - 25,2129 га, - 7,6924 га, - 7,2395 га, - 18,0264 га, - 19,8183 га; п.5 - нормативно грошова оцінка земельних ділянок - 3496217,11 грн.; п.8 - договір укладено на 49 років та ін.. Відповідно до додатку до додаткової угоди до договору оренди від 05.08.2010 року визначено розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2010 року Михайловецької сільської ради Красилівського району, Хмельницької області.
Зазначений договір оренди земельної ділянки від 03.07.07р., додаткова угода від 05.10.2010 року про зміну договору оренди земельної ділянки від 03.07.07р. зареєстровані у Красилівському районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.07.2007 року за №040775600003, від 06.09.2010р. за №041075600001, відповідно.
Розпорядженням Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області №509/2012-р від 15.10.2012 року надано дозвіл гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, орієнтовною площею 116,72 га, що розташовані за межами населених пунктів Красилівського району та перебувають у державній власності згідно з додатком: 1) с.Кременчуки, Кременчуківська сільська рада розмір земельної ділянки - 35,57 га; 2) с.Михайлівці, Михайловецька сільська рада - 50,00 га; 3) с.Лагодинці, Лагодинецька сільська рада - 31,15 га.
Зазначене розпорядження прийняте Красилівською районною державною адміністрацією Хмельницької області на підставі статтей 6, 13, 21, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статті 7 Закону України "Про фермерське господарство", статтей 17, 122, 123, 134, пункту 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, статті 50 Закону України "Про землеустрій", пропозиції управління Держкомзему у Красилівському районі від 04.10.2012 року №04-07-03/2536 та розглянувши заяву гр.ОСОБА_6 (заява від 27.09.2012 року, копія паспорта, копія картки фізичної особи - платника податків, копія диплома і схеми розташування земельних ділянок).
Позивач - фермерське господарство "Тракт" не погоджуючись з розпорядженням Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області №509/2012-р від 15.10.2012 року в частині надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради оскаржив його до суду.
Досліджуючи правомірність вищезазначеного розпорядження відповідача (в частині надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради) суд враховує наведене нижче.
Згідно частини 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За правилами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.3 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ЗК України) визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно статті 93 ЗК України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ЗУ "Про оренду землі"), право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі право на строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 6 ЗУ "Про оренду землі" встановлено, що орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Пунктом "а" частини 1 статті 17 ЗК України визначено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 12 розділу 10 "Перехідні положення" ЗК України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що місцева державна адміністрація, яка входить до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Частиною 1 статті 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 31 ЗУ "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно частин третьої і четвертої статті 31 ЗУ "Про оренду землі", договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Аналогічні положення передбачені укладеними позивачем договорами оренди.
В свою чергу за змістом ст.32 ЗУ "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно до ст. ст. 143, 146, 149 ЗК України вилучення (викуп) та припинення права користування або права власності на земельну ділянку чи її частину за відсутності на це згоди землекористувача або власника може здійснюватись виключно в судовому порядку.
Відповідно до частини третьої ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Правовстановлюючими документами, які посвідчують право позивача на тимчасове користування земельними ділянками загальною площею 308,8094 га, є укладені на підставі розпоряджень голови Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області №376/2007-р від 03.07.2007 року і №243/2008-р від 13.05.2008р. договір оренди земельної ділянки площею 308,8094 га, додаткова угода від 05.08.2010 року про зміну договору оренди земельної ділянки від 03.07.2007р. строком на сорок дев'ять років, за межами населеного пункту с.Михайлівці, Красилівського району, Хмельницької області, зареєстровані у Красилівському районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.07.2007 року за №040775600003, від 06.09.2010р. за №041075600001, відповідно.
Невід'ємною частиною зазначеного договору є затверджена відповідачем технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ФГ "Тракт" для ведення фермерського господарства за межами населеного пункту с.Михайлівці, Красилівського району, Хмельницької області.
На момент прийняття відповідачем спірного розпорядження від 15.10.2012р. №509/2012-р щодо надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради, укладені позивачем договір оренди земельної ділянки загальною площею 308,8094 га строком на сорок дев'ять років від 03.07.2007 року, додаткова угода від 05.10.2010 року про зміну договору оренди земельної ділянки від 03.07.2007 року у визначеному Законом порядку не припинені та не розірвані, а орендовані земельні ділянки перебувають у фактичному користуванні позивача, що не заперечується відповідачем.
В силу частини 5 статті 116 ЗК України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Суд встановив, що визначені статтею 116 ЗК України обставини, які зумовлюють право відповідача на передачу орендованих позивачем земельних ділянок в оренду третій особі, відсутні, а земельні ділянки на дату прийняття спірних розпоряджень у позивача не вилучені.
Посилання відповідача, що земельна ділянка площею 50,00 га, яка розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради та відповідно щодо неї розпорядженням Красилівської районної державної адміністрації №509/2012-р від 15.10.2012 року надано дозвіл гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо її відведення з послідуючою передачею в оренду не співпадає із землями які перебувають в оренді у позивача, спростовується наявними в матеріалах справи копіями: технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки ФГ «Тракт» для ведення фермерського господарства за межами населеного пункту с.Михайлівці, Красилівського району, Хмельницької області; довідки Управління держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області №04-01-06/62 від 18.01.2013 року; довідки Михайловецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області №17 від 09.01.2013 року; схемою кадастрового плану доданого гр.ОСОБА_6 до заяви від 27.09.2012 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача не було підстав для надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради.
Згідно ст.27 ЗУ "Про оренду землі", орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Частиною 2 статті 95 ЗК України визначено, що порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закон України "Про місцеві державні адміністрації".
Згідно ст.1 вказаного Закону місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Разом з тим, розпорядження місцевих державних адміністрацій, відповідно до положень ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", можуть бути:
- оскаржені виключно до органу виконавчої влади вищого рівня;
- дія розпорядження може бути зупинена у разі невиконання або неоскарження у встановленому законом порядку рішень спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань державної регуляторної політики про необхідність усунення порушень принципів державної регуляторної політики;
- скасовані виключно Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрацій в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Порядок скасування спірних рішень визначено частиною 3 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", відповідно до якої, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Згідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність прийняття розпорядження №509/2012-р від 15.10.2012 року в частині надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради, що прийняте з перевищенням владних повноважень, порушує права та законні інтереси позивача, тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області в частині надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п.1 розпорядження Красилівської районної державної адміністрації №509/2012-р від 15.10.2012 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства гр.ОСОБА_6." в частині надання дозволу гр.ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з послідуючою передачею в оренду для ведення фермерського господарства, площею 50,00 га, що розташована за межами населеного пункту Красилівського району на території Михайловецької сільської ради.
Присудити з Державного бюджету України на користь фермерського господарства "Тракт" 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 коп.) судового збору шляхом безспірного списання зазначених коштів з розрахункового рахунку Красилівської районної державної адміністрації.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09 квітня 2013 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк