ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 квітня 2013 р. Справа №801/2497/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні
за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., представника позивача- Падалка В.В. угода від 08.04.13, представника відповідача- Мустафаєва Е.Т. довіреність №06-08/08 від 13.03.13, адміністративну справу
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
до Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів
про визнання незаконним та скасування рішення від 19.02.2013 №72,
Обставини справи: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів про визнання незаконним та скасування рішення від 19.02.2013 №72.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами передбачені Законом України «Про рекламу» від 03.07.1996 №270/96ВР (далі Закон про рекламу).
Згідно статті 1 вказаного Закону про рекламу, реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару;
внутрішня реклама - реклама, що розміщується всередині будинків, споруд, у тому числі в кінотеатрах і театрах під час, до і після демонстрації кінофільмів та вистав, концертів, а також під час спортивних змагань, що проходять у закритих приміщеннях, крім місць торгівлі (у тому числі буфетів, кіосків, яток), де може розміщуватись інформація про товари, що безпосередньо в цих місцях продаються;
рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача.
Основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.
Статтею 22 Закону про рекламу передбачені особливості реклами алкогольних напоїв. Реклама алкогольних напоїв повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.
Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу покладений статтею 26 Закону про рекламу на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.
Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_2 зареєстрована Ленінською районною державною адміністрацією 27.05.2004, має торгівельний патент на здійснення торгівельної діяльності з громадського харчування та роздрібної торгівлі у м. Щолкіно, центральна частина міста, кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Рішенням виконавчого комітету Щолкінської міської ради від 05.04.2012 №65 погоджений розклад роботи кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1 з 10:00 до 02:00 щоденно, без перерви та вихідних.
18.12.2012 головним спеціалістом Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим був складений протокол №2013 про порушення законодавства про рекламу. В протоколі зазначено: «В Щолкіно, кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» розміщена реклама алкогольної продукції та реклама знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольни напої на торгівельному обладнанні з інформацією, що спрямована на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами к товару з відображенням алкогольної продукції торгівельних марок «SV» та «NEMIROFF» - виробників алкогольної продукції. Відсутній текст попереджувального напису про шкоду алкоголю не менш 15% від загальної площі реклами».
18.12.2012 спрямована вимога про надання інформації про документальне підтвердження вартості реклами, копії свідоцтва про держареєстрацію, ліцензії, дозволу на розміщення об'єкту торгівлі, пояснення по факту порушення. Вимога була отримана 31.12.2012.
15.01.2013 прийняте рішення про початок справи за порушення Закону про рекламу відносно ФОП ОСОБА_2
04.02.2013 на адресу позивача було спрямоване повідомлення про розгляд питання про накладення штрафу, на яке 19.02.2013 було надано пояснення з копіями витребуваних документів.
19.02.2013 відбулося засідання по справі за порушення законодавства про рекламу, на якому протоколом №7 прийняте рішення про накладення штрафу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 «Про порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу», згідно частини 7 статті 27 Закону про рекламу, у зв'язку з неможливістю встановити вартість розповсюдженої рекламу в розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 2550,00 грн.
Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.02.2013 №72 отримано позивачем 27.02.2013.
Не погодившись з зазначеним рішенням позивач звернувся до Окружного адміністративного суду.
З принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", випливають критерії оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, що перелічені у статті 3 КАС України.
Таким є принцип обґрунтованості рішення, тобто прийняття з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.
Застосовуючи вказані принципи під час розгляду данної справи суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судом встановлено за матеріалами справи та не заперечується сторонами, що зображення алкогольної продукції торгівельної марки «NEMIROFF» було нанесено на монетницю для прийняття дрібних коштів на барній стойці, а зображення торгівельного марки «SV» було нанесено на піднос для роздачи заказів.
Як вже зазначалося вище, не відноситься до внутрішньої реклами реклама в місцях торгівлі (у тому числі буфетів, кіосків, яток), де може розміщуватись інформація про товари, що безпосередньо в цих місцях продаються.
Додатково у частині 7 статті 8 Закону про рекламу визначено, що розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» від 23.12.1997 №771/97ВР обладнання та інвентар - устаткування, машини, кухонні приладдя, кухонна техніка, столові приладдя, інструменти та інші засоби, поверхні яких безпосередньо контактують з харчовим продуктом під час його виробництва та обігу.
Згідно вимог пункту 4 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. N854, суб'єкт господарської діяльності повинен мати торговельне приміщення (будівлю) площею не менш як 20 кв. метрів, обладнане відповідним торгівельно-технологічним устаткуванням (вітрини, прилавки, пристінні гірки тощо).
Пункт 11 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833, покладає на суб'єкта господарювання право самостійно вирішувати питання забезпечення торговельних приміщень (місць) обладнанням.
Аналізуючи наведене суд робить висновок, що зображення алкогольної продукції торгівельної марки «NEMIROFF» на монетниці, зображення торгівельного марки «SV» на підносі для роздачи заказів не є внутрішньою рекламою в розумінні частини 7 статті 8, статті 1 Закону про рекламу.
На підставі наведеного суд задовольняє адміністративний позов у повному обсязі, визнає протиправним та скасовує рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів від 19.02.2013 №72.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-УІ виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
З огляду на викладене суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Під час судового засідання, яке відбулось 09.04.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено 15.04.2013.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів від 19.02.2013 №72 про накладення штрафу у розмірі 2550,00 грн..
3.Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 114,70 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Т.С. Ольшанська