Постанова № 30645622, 05.04.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
05.04.2013
Номер справи
801/2261/13-а
Номер документу
30645622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В\Ч А1100
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 квітня 2013 р. (12:26) Справа №801/2261/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., за участю секретаря судового засідання Залюбовської Л.В., представника Прокуратури АР Крим - Попова М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Євпаторійського прокурору з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах особи ОСОБА_2

до Військової частини А1100

про стягнення.

Обставини справи: Євпаторійський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах особи ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Військової частини А1100 про стягнення

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач що є військовослужбовцем військової частини А1100 Міністерства оборони України, відповідно до положень Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", звертавшись до командування частини, в який вфін проходив військову службу, з проханням видати йому існуючу заборгованість з виплати підйомної допомоги у зв'язку із переведенням на нове місце служби загальною сумою 1727,88 грн., безпідставно відмовлено командуванням в/частини А 1100 у задоволенні його законних вимог, з посиланням на обмежене фінансування.

Ухвалами Окружного адміністративного суду від 05.03.13 відкрито провадження у справі, проведено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду

Прокурор у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Позивач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином та надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити (а.с. 20).

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про час, місце і дату розгляду справи належним чином (а.с.14)

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ

Відповідно до п. 2 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби

Пунктом 15 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення публічної служби, до якої відноситься діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування..

Судом встановлено, що наказом командира війскової частини А1100 від 26.11.2012 № 239 матроса ОСОБА_2, що прибув з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, з 26.11 2012 призначено на посаду пожежника пожежного взводу і зараховано до списків особового складу та всі види забезпечення. ОСОБА_2 прийняв посаду та приступив до виконання службових обов'язків. Прибувши на нове місце служби, матрос ОСОБА_2, відповідно до вказаного наказу та подавши командуванню в/частини А 1100 відповідне клопотання не отримав грошову підйомну допомогу у зв'язку з переведенням на нове місце служби.

Відповідно до довідки № 128 від 25.02.13 року заборгованість військової частини А 1100 перед матросом ОСОБА_2, з виплати підйомної допомоги станом на 25 лютого 2013 року складає 1727,88 гривні, яка є не сплаченою за відсутністю призначень та виділених асигнувань.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до преамбули Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців членів їх сімей" цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1-2 вказаного Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 даного Закону, дія цього Закону поширюэться на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей; Пунктом 1 частини 3 статті 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців членів їх сімей" встановлено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд звертає увагу учасників процесу, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання відповідачем на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судом не приймається до уваги. Так, у справі "Кечко проти України " Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, невиконання або неналежне виконання законів, якими передбачено певні соціальні гарантії, через відсутність коштів для їх виплати не є підставою для виправдання дискримінуючої невиплати компенсації за отримане речове майно звільненим військовослужбовцям.

Докази, які б свідчили про законність відмови відповідача в наданні позивачу грошової допомоги на виконання ч.2 ст. 71 КАС України відповідачем суду не надано.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Підстав для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 94 КАС України судом не виявлено.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 1100 щодо невиплати ОСОБА_2 підйомної допомоги в розмірі 1727,88 грн.

3. Стягнути з Військової частини А 1100 (ЗКПО 24981416) на користь ОСОБА_2 підйомну допомогу в розмірі 1727 (одна тисяча сімсот двадцять сім) гривень 88 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Аблякимов Е.Е.