ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" квітня 2013 р. м. Київ К-42259/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Островича С.Е.
Степашка О.І.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Прокуратури Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2010
у справі № 2-а-09/5008 а
за позовом Прокурора Монастирищенського району Черкаської області в
інтересах Держави в особі Державної податкової інспекції
у Монастирищенському районі
до Дочірнього підприємства „Долина" Відкритого акціонерного
товариства „Іванівське ремонтно-транспортне підприємство"
про стягнення за рахунок активів податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Монастирищенського району Черкаської області в інтересах Держави в особі Державної податкової інспекції у Монастирищенському районі звернувся до господарського суду Черкаської області з позовом до Дочірнього підприємства „Долина" Відкритого акціонерного товариства „Іванівське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення за рахунок активів Дочірнього підприємства „Долина" суми податкового боргу в розмірі 62859 грн. на користь ДПІ в Монастирищенському районі.
Постановою господарського суду Черкаської області від 22.11.2007 позовні вимоги задоволено частково, стягнуто в доход Державного бюджету України 24574 грн. податку з доходів фізичних осіб, відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині стягнення податкового боргу за рахунок активів, закрито провадження у справі в частині стягнення 38285 грн. податку з доходів фізичних осіб.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2010 постанову господарського суду Черкаської області від 22.11.2007 скасовано, прийняте нове рішення, яким постанову господарського суду Черкаської області від 22.11.2007 в частині стягнення з відповідача 24574 грн. податку з доходів фізичних осіб скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено, в іншій частині постанову господарського суду Черкаської області від 22.11.2007 залишити без змін.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням суду апеляційної інстанції Прокуратура Черкаської області звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судом апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності. Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем було проведено позапланову перевірку відповідача з питань дотримання вимог повноти і сплати податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2006 по 31.08.2007 та складено акт №76/17-009/32256697 від 20.09.2007.
Перевіркою встановлено, що відповідач утримував із заробітної плати своїх працівників податок з доходів фізичних осіб, але не перераховував його до бюджету, згідно з нормами Бюджетного кодексу України, заборгувавши 62859 грн. цього податку, як особа, відповідальна за нарахування, утримання та перерахування до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати.
Сальдо по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.10.2006 становить 38285 грн., нараховано податку з доходів фізичних осіб 33874 грн., перераховано до бюджету 9300 грн., сальдо по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.09.2007 становить 62859 грн.
Статтею 4 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України.
Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районні у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ст. 2 цього Закону завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Підпунктом 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 зазначеного вище Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Закриваючи провадження у справі в частині стягнення з відповідача 38285 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб за період з 01.12.2004 по 30.09.2006 суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з приписів ч. 1 ст. 157 КАС України.
Постановою господарського суду Черкаської області від 08.02.2007 року у справі №09/114а, яка набрала законної сили, задоволено позов прокурора Монастирищенського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Монастирищенському районі до дочірнього підприємства „Долина" відкритого акціонерного товариства „Іванівського ремонтно-транспортного підприємства", стягнуто 38285 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб за період з 01.12.2004 по 30.09.2006.
Згідно п. 1.15 ст. 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб", податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач не є платником податку в розумінні Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" та Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Таким, чином позивач не повинен приймати податкове повідомлення - рішення або рішення чи направляти податкову вимогу відповідачу.
Зазначене судом апеляційної інстанції при постановленні оскаржуваного судового рішення взято до уваги не було, що призвело до безпідставного скасування рішення суду першої інстанції.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Прокуратури Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2010 у справі № 2-а-09/5008 а слід задовольнити, постанову суду апеляції інстанції скасувати, а постанову господарського суду Черкаської області від 22.11.2007 залишити в силі.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Прокуратури Черкаської області задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2010 у справі № 2-а-09/5008 а скасувати.
Постанову господарського суду Черкаської області від 22.11.2007 у справі № 2-а-09/5008 а залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді С.Е. Острович О.І. Степашко