Постанова № 30597261, 11.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2013
Номер справи
820/2917/13-а
Номер документу
30597261
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 квітня 2013 р. № 820/2917/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Піскун В.О.,

при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Московської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Авдєєвої Лілії Геннадіївни про обмеження права на мирне зібрання, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони Московській районній партійній організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Авдєєвої Лілії Геннадіївни та іншим учасникам цієї акції проведення 12.04.2013 року з 13:00 до 18:00 масового заходу - мітингу з пішою ходою від майдану Свободи, майдану Конституції, Московському проспекту до площі Руднєва, 36, з встановленням наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури, партійної символіки.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 09.04.2013 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Московської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Авдєєвої Лілії Геннадіївни про проведення 12.04.2013 року з 13-00 до 18-00 масового заходу - мітингу з пішою ходою від майдану Свободи, майдану Конституції, Московському проспекту до площі Руднєва, 36, де відбудеться зустріч виборців з народними депутатами. Орієнтована кількість учасників заходу - 500 осіб. Під час зустрічі будуть встановлені агітаційні намети, звукопідсилююча апаратура, використовуватись стяги. 11.04.2013 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто вищевказане повідомлення, та за результатами розгляду повідомлень узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного масового заходу. Комісія виходила з того, що вищезазначені майдани є одними з найулюбленіших місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян та проводять своє дозвілля, а також по вказаним вулицям ускладнений рух транспорту, обмежена ширина тротуарів, знаходяться різні державні та громадські установи та заклади. Крім того, організатором масового заходу у повідомленні не вказано маршрут ходи, що в свою чергу унеможливлює вжиття відповідних заходів для забезпечення належних умов для проведення вказаної акції. Враховуючи викладене, при проведенні вказаного заходу, на думку позивача, існує реальна загроза порушення громадського порядку, а також порушення прав та свобод інших громадян, які не приймають участь в ході.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать матеріали справи. Згідно ч. 3 ст. 182 КАС України, відповідач був негайно повідомлений телефонограмою про дату, час та місце розгляду справи за номером телефону згідно інформації, наданої довідковим бюро за телефонним номером 109. За вказаним номером ніхто не відповідав.

У відповідності до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до ч. 4 ст. 182 КАС України передбачено, що розгляд адміністративної справи про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно.

Суд вважає, що неявка відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін за наявними в даній справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Таким чином, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 09.04.2013 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Московської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови Авдєєвої Лілії Геннадіївни про проведення 12.04.2013 року з 13-00 до 18-00 масового заходу - мітингу з пішою ходою від майдану Свободи, майдану Конституції, Московському проспекту до площі Руднєва, 36, де відбудеться зустріч виборців з народними депутатами. Орієнтована кількість учасників заходу - 500 осіб (а.с. 19).

Повідомлення було розглянуто 11.04.2013 року на засіданні узгоджувальної комісії узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові.

11.04.2013 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто вищевказане повідомлення, про що було складено протокол №3 (а.с. 10-16).

За результатами розгляду вказаного повідомлення узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного масового заходу.

Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Вказане положення Основного Закону повністю кореспондується з нормою міжнародного права - ст. 11 Конвенції про захист прав та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Частиною 2 ст. 39 Конституції України встановлено, що обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно ст. 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток; загрози національній безпеці - наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України. Об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Водночас, під громадським порядком слід розуміти зумовлену закономірностями соціального розвитку систему правил та інститутів, що забезпечують упорядкованість суспільних відносин і надають ім. певну організаційну форму.

Тобто, суд приходить до висновку, що умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання є створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про основи національної безпеки України», об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. Статтями 27, 34, 49, 50 Конституції України передбачено, що кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань, держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до підпункту 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

На підставі ст. 38, ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет Харківської міської ради рішенням від 06.06.2007 р. №543 затвердив "Тимчасове положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові" (далі - Тимчасове положення) та затвердив склад узгоджувальної комісії, яка є постійно діючим органом при виконавчому комітеті Харківської міської ради, що при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів.

Відповідно до п. 4.3 Тимчасового положення мітинги, незалежно від кількості їх учасників, не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих.

Відповідно до Тимчасового положення заява про проведення зборів, мітингів, вуличних походів або демонстрацій подається в письмовій формі завчасно до наміченої дати їх проведення. В заяві зазначається мета, форма, місце проведення заходу або маршруту руху, час його початку і закінчення, передбачувану кількість учасників, прізвища імена по батькові організаторів, місце їх проживання і роботи, дата подачі заяви. В ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.

Як вбачається зі змісту повідомлення від Московської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови Авдєєвої Лілії Геннадіївни про проведення 12.04.2013 року з 13-00 до 18-00 масового заходу - мітингу, організатором масового заходу у повідомленні не вказано чіткого маршруту проведення пішої ходи, не зазначено форма та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, не вказано місць розташування наметів.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що в даному випадку орган місцевого самоврядування позбавлений можливості забезпечити проходження масового заходу за чітко невизначеним маршрутом руху, а отже і забезпечення громадського порядку під час проведення масового заходу.

Крім того, згідно інформації Департаменту транспорту міської ради від 09.04.2013 року №643/0/78-13 (а.с. 20-21) від площі Конституції, яка є одним із основних пасажироутворюючих вузлів, міста зі значною інтенсивністю пересувань пішоходів до станцій метрополітену, руху транспорту, що пов'язую центр міста Харкова з більшістю його районів, по якому проходить, у тому числі, більш 10 маршрутів міського громадського транспорту. Від зупинних пунктів, розміщених в районі площі Конституції, відправляються в сторону площі Рози Люксембург 10 маршрутів громадського транспорту, що складає більше 88 одиниць рухомого складу. По пр. Московському розташована тролейбусна контактна мережа, яка використовується для перезміни на тролейбусних маршрутах, обслуговуючих райони Павлового Поля, Олексіївки, селища Жуковського міста Харкова. Крім того, у районі площі Руднєва знаходяться ряд державних установ, зокрема Апеляційний суд Харківської області, Воєнна прокуратура Харківського гарнізону, Прокуратура Червонозаводського району міста Харкова, поблизу яких паркується велика-кількість транспорту, у тому числі спеціального призначення. Таким чином, проведення даного заходу передбачає відключення контактної мережі електротранспорту від площі Свободи, по вул. Сумській, по площі Конституції по пр. Московському до площі Руднєва у кількості близько 220 одиниць, що практично паралізує роботу громадського транспорту, особливо в центральній частині міста, призведе до незручності та нарікань з боку пасажирів, знизить безпеку руху в районі вказаних ділянок вулично-транспортної мережі, а також, підвищить ймовірність виникнення ДТП, в тому числі і з тяжкими наслідками.

Відповідно до інформації ГУ ДСНС України у Харківській області від 09.04.2013р. (а.с. 31) організована хода перекриває рух автотранспорту по маршруту пішої ходи, по вулицям в центральній частині міста, що в свою чергу призведе до створення заторів на автошляхах та як результат, унеможливить швидке реагування підрозділів Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківській області на випадок виникнення пожеж або надзвичайних ситуацій. Крім того, відсутність документації на конструктивні елементи сцени, яку заплановано встановити на майдані на час проведення заходу, відсутність випробувань на несучу спроможність конструкції сцени може призвести до її руйнування з завданням шкоди здоров'ю та створення загрози життю учасників зустрічі.

Згідно інформації ХМУ ГУ МВС України в Харківській області від 09.04.2013 року № 33/608 (а.с. 27) у будні дні на території прилеглої до місця проведення заходів перебуває велика кількість мешканців та гостей міста, дуже інтенсивний рух автотранспорту і проведення заходів з перебуванням великої кількості громадян, може викликати негативну реакцію та обґрунтоване обурення громадян. Забезпечення охорони громадського прядку та безпеки дорожнього руху при проведенні довготривалого заходу в центральній частині міста потребує відволікання особового складу підрозділів ОВС, що негативно впливає на стан правопорядку в інших районах міста, та примушує перекривати рух автотранспорту по вулицях, що прилягають до місць проведення заходів. Відвід руху автотранспорту іншими шляхами, а також відвід рейсового транспорту призводить до небезпідставного незадоволення громадян, що не приймають участі у заходах. Проведення ходи громадян із заявленою кількістю учасників обов'язково викличе вихід учасників заходів на проїжджу частину та може призвести до створення аварійно небезпечних ситуацій на дорозі, та навіть людських жертв. Проведення масових заходів за участю політичних партій та громадських організацій з різними політичними, громадськими та іншими поглядами, можуть призвести до ускладнення оперативної обстановки в місці проведення заходу та навіть відкритих протистоянь.

Відповідно до інформації Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту від 09.04.2013 року №253 (а.с. 32) з 16 по 22 квітня 2013 року у спортивних спорудах міста будуть проведені фінальні змагання міських Олімпійських ігри «Діти Харківщини» під патронатом Харківської міської ради серед учнів загальноосвітніх шкіл, у трьох вікових групах( 3-4, 5-6, 7-8 класи). З метою залучення учнівської молоді до занять спортом та урізноманітнення їх змістовного дозвілля на площі Свободи з 11 по 14 квітня з 11-00 до 18-00 години, щоденно, заплановано проведення спортивно - масових заходів, присвячених вищезазначеній події. 10 квітня 2013 року заплановано установлення обладнання та розміщення майданчика міського любительського картинг-клубу «Піонер» і баскетбольних стійок для організації показових виступів.

Згідно інформації Державної санітарно-епідеміологічної служби України Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області Харківського міського управління від 10.04.2013 року №23.1/1327 (а.с. 33) допустимі рівні шуму на територіях, безпосередньо прилеглих до житлових будинків, навчальних закладів, становлять у денний час доби (7.00-23.00) 60 ДбА, у нічний час (23.00-7.00) - 50 ДбА; в місцях відпочинку громадян на території мікрорайонів та груп житлових будинків рівні шуму-цілодобово не повинні перевищувати 50 ДбА. Враховуючи, що в умовах житлової забудови, що склалася, в безпосередній близькості до заявлених для проведення мітингів майданів Свободи та Руднєва знаходяться як житлові будинки, так і навчальні заклади, місця відпочинку, та беручи до уваги присутність декількох тисяч учасників акції, а також використання звукопідсилюючої апаратури, гучномовців тощо, ймовірне значне перевищення наведених вище нормативів, а отже можливе виникнення негативного впливу на здоров'я населення.

Згідно з інформацією СКП «Харківзеленбуд» від 10.04.2013 року №393 (а.с. 28) об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та хорони і утримання. Ці об'єкти являються зоною відвідування та відпочинку мешканців міста Харкова та його гостей. Враховуючи велику кількість учасників акції можуть виникнути певні перешкоди для її відвідувачів, а також призвести до знешкодження існуючих газонів та до пошкодження зелених насаджень.

Також, встановлення наметів при проведенні масового заходу суперечить Правилам благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням 16 сесії Харківської міської ради 3 скликання від 16.06.2000р. (в редакції рішення 13 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.04.2007р. №91/07) відповідно до п. 4 параграфом 5.2 яких, встановлено, що у межах «червоних ліній» міських вулиць і доріг забороняється встановлювати намети та влаштовувати місця для відпочинку - як захід для забезпечення безпеки громадян.

Відповідно до п. 6.2.15 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених-рішенням 16 сесії Харківської міської ради 3 скликання від 16.06.2000р. (в редакції рішення 13 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.04.2007р. №91/07) встановлено, що на озеленених територіях забороняється пошкоджувати дерева, кущі, квітники, газони, складувати матеріали, конструкції, обладнання, самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, підвішувати на деревах або прикріплювати рекламні щити тощо.

Відповідно ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та в інтересах національної безпеки та громадського порядку.

При вирішенні спору суд виходить із положень ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР, згідно яких органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та діючими законами України.

Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених нормативно-правових актів, враховуючи місце та час проведення заходу, відсутність в повідомленні про проведення масового заходу чіткого маршруту проведення пішої ходи та місць розташування наметів, що позбавляє орган місцевого самоврядування можливості забезпечити проходження масового заходу за чітко невизначеним маршрутом руху, а отже і забезпечення громадського порядку під час проведення масового заходу, а також відомості, викладені в листах Департаменту транспорту міської ради від 09.04.2013 року №643/0/78-13, ГУ ДСНС України у Харківській області від 09.04.2013 року, ХМУ ГУ МВС України в Харківській області від 09.04.2013 року № 33/608, Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту від 09.04.2013 року №253, Державної санітарно-епідеміологічної служби України Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області Харківського міського управління від 10.04.2013 року №23.1/1327, СКП «Харківзеленбуд» від 10.04.2013 року №393, виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів мешканців територіальної громади міста Харкова та прав і свобод відповідача на мирне зібрання, запланований відповідачем масовий захід не узгоджується з інтересами мешканців територіальної громади міста Харкова та гостей міста, які не приймають участь в цьому заході, та не є можливим у зв'язку з переліченими вище обставинами.

З урахуванням викладених обставин, враховуючи звернення Харківської міської ради до суду, з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 6 ст. 182, п. 6 ч. 1 ст. 256 КАС України, суд вважає за необхідне звернути постанову по даній справі до негайного виконання .

Керуючись ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 7-11, ст.ст. 158-163, ст. 182, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Харківської міської ради до Московської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Авдєєвої Лілії Геннадіївни про обмеження права на мирне зібрання - задовольнити в повному обсязі.

Обмежити права на збори шляхом заборони Московській районній партійній організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Авдєєвої Лілії Геннадіївни (АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1, тел. НОМЕР_2) та іншим учасникам цієї акції проведення 12.04.2013 року з 13:00 до 18:00 масового заходу - мітингу з пішою ходою від майдану Свободи, майдану Конституції, Московському проспекту до площі Руднєва, 36, з встановленням наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури, партійної символіки.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Піскун В.О.