Постанова № 30593233, 11.04.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2013
Номер справи
808/3190/13-а
Номер документу
30593233
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2013 року (09 год. 30 хв.)Справа № 808/3190/13-а м.Запоріжжя Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Садовий Ігор Вікторович, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовною заявою: Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»

до: Державного навчального закладу «Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти Управління освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації»

про: стягнення 850 грн.,

ВСТАНОВИВ:

21.03.2013 Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного навчального закладу «Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти» Управління освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 850 грн. 00 коп.

Ухвалою суду від 25.03.2013 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №808/3190/13.

10.04.2013 на адресу суду надійшли заперечення від відповідача на позовну заяву.

За правилами частин 1, 6 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Частиною 4 статті 183-2 КАС України, зокрема, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.

Відповідно до п.4 ч.5 ст.183-2 КАС України, справа повинна бути розглянута в порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення на позов.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, вирішив продовжити розгляд справи у порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Згідно позовної заяви позивач просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 850 грн., накладений відповідно до постанови від 27.08.2012 №01/20-01-094, а саме за ухилення від виконання припису №01/20-10-079 від 20.03.2012, виданого інспекцією Держенергонагляду в Запорізькій області. Позовні вимоги обґрунтовує ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 №575/97-ВР (далі - Закон України «Про електроенергетику»), п.п.7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312. Просить позов задовольнити.

Відповідач надав письмові заперечення на позов, згідно яких проти позовних вимог заперечує, зазначаючи, що постанова від 27.08.2012 №01/20-01-094 про накладення штрафу у розмірі 850 грн. є незаконною. Зазначає, що в діях відповідача щодо невиконання вимог припису відсутні ознаки правопорушення. Так, по-перше, для відновлення проектної документації МОПІС України необхідно фінансування, яке не було виділено державою у зв'язку з економічною кризою. По-друге, електричні лічильники обліку електроенергії на балансі відповідача не значаться, а тому правопорушником є ВАТ «Запоріжжяобленерго», на якого необхідно накладати штраф. Просить у задоволенні позову відмовити.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно Статуту Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - НЕК «Укренерго») засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 №598/2000 «Про Міністерство палива та енергетики України» є юридичною особою.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422. Відповідно, Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (п.1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).

Згідно Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області, яка діє на підставі Положення, затвердженого Головним Державним інспектором України з енергетичного нагляду 03.03.2009.

На виконання частини 7 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення про порядок накладання штрафів), яке визначає порядок накладання Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Пунктами 7, 8 Положення про порядок накладання штрафів передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Частина четверта статті 26 Закону України «Про електроенергетику» встановлює, що споживач енергії несе відповідальність за виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством.

Згідно абз.3 ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Абзац четвертий частини п'ятої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» встановлює, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно - правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Отже, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.

Як встановлено судом, 20.03.2012 Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Гармаш О.В. відповідачу виданий припис №01/20-10-079 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, який отриманий начальником відповідача Міхєєвим А.А. особисто, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою.

17.08.2012 позивачем проведено перевірку відповідача на предмет виконання виданого припису №01/20-10-079.

Перевіркою встановлено невиконання зазначеного припису, а саме: не виконані вимоги п.п. 1-7 припису від 20.03.2012 № 01/20-10-079 про що складені акт перевірки від 17.08.2012 №01/20-10-122 та акт перевірки (протокол) від 17.08.2012 №01/20-10-122.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику», п.п. 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, старшим Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Драним Р.В. винесено постанову від 27.08.2012 №01/20-01-094 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 850 грн.

Постанову від 27.08.2012 № 01/20-01- 094 надіслано відповідачеві 27.08.2012 та отримана ним 30.08.2012, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (ф.119).

Згідно ч.7 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» санкції, передбачені частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 6 Порядку накладення штрафів встановлено, що старші Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів) у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 000 грн.).

Тобто, штраф за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 850 грн. накладений на Державний навчальний заклад «Запорізький будівельний центр професійно - технічної освіти Управління освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації згідно постанови від 27.08.2012 №01/20-01-094 в межах повноважень, із дотриманням граничних розмірів штрафів, передбачених законодавством України та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, а саме у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.10 Положення про порядок накладення штрафів, штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений строк, він стягується у судовому порядку.

Відповідач у запереченнях на позов зазначає, що постанову від 27.08.2012 №01/20-01-094 та припис від 20.03.2012 №01/20-10-079 у судовому порядку не оскаржував. Отже, постанова від 27.08.2012 №01/20-01-094 про накладення штрафу у розмірі 850 грн. та припис від 20.03.2012 №01/20-10-079 є чинними.

Відповідачем не надано доказів сплати суми штрафу у розмірі 850 грн. до Державного бюджету України.

Таким чином суддя дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 с.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Державного навчального закладу «Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти Управління освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації» про стягнення штрафу у розмірі 850 грн. 00 коп. задовольнити.

Стягнути з Державного навчального закладу «Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти Управління освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації» (69076, м.Запоріжжя, вул.Жукова, буд.6, ЄДРПОУ 05536478) на користь Державного бюджету України ( р/р 31117106700006 у банку ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 38025423, МФО 813015, одержувач - УДКСУ Ленінського району м.Запоріжжя за кодом бюджетної класифікації 21081100) 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. штрафу.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В.Садовий