ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/827/13-a
"11" квітня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Чепенюк О.В.,
розглянувши в місті Тернополі в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом заступника прокурора міста Вінниці в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні» до приватного підприємства «Продекспорт» про стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора міста Вінниці в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні» звернувся до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «Продекспорт» (далі – ПП «Продекспорт», відповідач) про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 4250 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.11.2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведена перевірка виконання ПП «Продекспорт» припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Тернопільській області від 06.07.2012 року № 06/30-02-17-ПР про усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики. За результатами перевірки складено акт № 06/30-41-2-АП від 22.11.2012 року, яким зафіксовано невиконання відповідачем всіх вимог припису від 06.07.2012 року № 06/30-02-17-ПР. Оскільки відповідач не виконав припис у повному обсязі, то 06.12.2012 року відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» винесено постанову про накладення на ПП «Продекспорт» штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 4250 грн. 00 коп. Сума штрафу, визначеного постановою від 06.12.2012 року № 06/30-02-18-ПШ, відповідачем до Державного бюджету України в добровільному порядку не сплачена, а зазначена постанова в судовому порядку не оскаржена. Прокурор просить стягнути з ПП «Продекспорт» штрафні санкції у розмірі 4250 грн. 00 коп.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.03.2013 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.
Копія ухвали від 25.03.2013 року про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Копію ухвали про відкриття скороченого провадження відповідач отримав 01.04.2013 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 26), проте від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв’язку з чим суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Суд, оцінивши повідомлені прокурором обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що 06.07.2012 року на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику» та акту від 06.07.2012 року № 06/30-41-1-АП, складеного за результатами позапланової перевірки виконання ПП «Продекспорт» приписів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених при здійсненні заходів з державного енергетичного нагляду, а саме припису від 17.02.2012 року № 06/30-41-2-ПР, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Тернопільській області було дано відповідачу обов’язковий для виконання припис № 06/30-02-17-ПР (а. с. 10-11).
22.11.2012 року проведена перевірка виконання ПП «Продекспорт» припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Тернопільській області від 06.07.2012 року № 06/30-02-17-ПР про усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики. Перевіркою встановлено не виконання відповідачем пунктів 3-6, 8, 10-11, 13-15, 22 припису від 06.07.2012 року № 06/30-02-17-ПР, про що складено акт перевірки (протокол) № 06/30-41-2-АП від 22.11.2012 року (а. с. 12).
06.12.2012 року за результатами розгляду акту перевірки (протоколу) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Тернопільській області № 06/30-41-2-АП від 22.11.2012 року відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Тернопільській області прийнято постанову № 06/30-02-18-ПШ про накладення на ПП «Продекспорт» штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 4250 грн. 00 коп. (а. с. 13). Зазначена постанова направлена відповідачу поштовим зв’язком та вручена 10.12.2012 року уповноваженій особі ПП «Продекспорт», що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 15-16), у встановленому законом порядку не оскаржена.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних суддів поширюється на публічно-правові спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначає Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року № 575/97-ВР, який також регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно з пунктом 1 Положення про державний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 року N 131, далі – Положення № 929), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Пунктом 5 Положення № 929 визначено, що до складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація – Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 року № 422 «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (НЕК «Укренерго»).
Указом Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, реорганізувавши Міністерство палива та енергетики України, Міністерство вугільної промисловості України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Тернопільській області входить до складу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південно-Західному регіоні, який є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», що підтверджується статутом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та положенням про відокремлений підрозділ Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні (а. с. 17-23).
Згідно з пунктом 13 Положення № 929 головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти; видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням. Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (пункт 15 цього Положення).
Таким чином, позивач при виконанні функцій згідно з Положенням № 929 є суб’єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, а відносини між ним і відповідачем є публічно-правовими.
Відповідно до абзацу другого частини третьої, частин четвертої-шостої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Порядок накладення штрафів регламентовано в Положенні про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, з змінами і доповненями (далі – Положення № 1312).
Згідно з пунктом 3 Положення № 1312 право накладати на суб'єктів господарювання штрафи надано державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (пункти 7, 8 Положення № 1312).
Відповідно до пункту 10 Положення № 1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Частиною першою статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини другої статті 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду. Право прокурора на звернення до суду з позовними заявами з метою представництва інтересів держави передбачене також статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII (з змінами і доповненнями).
Враховуючи те, що постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Тернопільській області № 06/30-02-18-ПШ від 06.12.2012 року прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, у встановленому законом порядку не оскаржена і не скасована, відповідач добровільно санкції не сплатив, письмових заперечень проти позову не подав, а прокурор у межах повноважень звернувся до суду про їх стягнення, тому суд приходить до висновку, що вимоги про стягнення штрафу з ПП «Продекспорт» у розмірі 4250 грн. 00 коп. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Частиною першою статті 256 КАС України передбачено, що постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно. Таким чином, дана постанова суду підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 11, 86, 183-2, 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Продекспорт» на користь Державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 4250 (чотири тисячі двісті п’ятдесят) гривень 00 (нуль) копійок на рахунок управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі № 31118106700002, МФО 838012, код платежу 21081100, код одержувача коштів 37977726.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.