Головуючий у 1 інстанції - Мирончук Н.В.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2013 року справа №812/447/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2013 р. у справі № 812/447/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську про визнання незаконними дії та скасування вимоги № 4577 від 03.10.2012 року,-
В С Т А Н О В И В :
В січні 2013 року ФОП ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання незаконними дії УПФУ в м.Лисичанську в частині складення вимоги №4577 від 03.10.2012 року про сплату боргу в сумі 1414,80грн. та відміну вимоги.
Постановою суду 1 інстанції у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просила постанову скасувати та постановити нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів, вважає скаргу такою що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_2 зареєстрована виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 27.11.1997 року, є платником єдиного податку з 01.01.2012 року та взята на облік до УПФУ в м.Лисичанську як платник єдиного внеску (а.с.19,20,35).
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно з пунктом 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення " Закону України від 08.07.2010р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Пунктом 6 ч.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальник зобов'язаний перераховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України.
Відповідно п.4 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі, шляхом внесення відповідних сум страхових внесків на банківські рахунки відповідних виконавчих органів Пенсійного фонду України.
ОСОБА_2, є платником єдиного податку з 01.01.2012 року та взята на облік до УПФУ в м.Лисичанську як платник єдиного внеску.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік, поданого позивачем до Пенсійного фонду 17.03.2011 року, позивачем самостійно у звіті вказано, що фактично сплачено із зазначених ним самим, страхових внесків у сумі 756,00грн. (а.с.36).
Відповідно до картки особового рахунку громадянина - підприємця (фізичної особи) ОСОБА_2, за позивачем числиться заборгованість в сумі 1414,80 грн.(а.с.37-38).
У зв'язку з несплатою позивачем недоїмки зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 1414,80 грн., відповідачем була направлена вимога про сплату боргу № Ф-4577 від 03.10.2012року на суму 1414,80 грн., яка була отримана позивачем разом з повідомленням-розрахунком - 05.10.2012 року.
Рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Згідно Закону України: "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Виключень або пільг щодо нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від фінансової відповідальності, законом не передбачено.
Статтею 18 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " встановлено, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є цільовим загальнообов'язковим платежем і підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки і в повному обсязі відповідно до частини 2 статті 17 цього ж Закону.
Відповідно до статті 20 Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно статті 106 Закону, сума страхових внесків, своєчасно не нарахованих та/або не сплачених страхувальниками у встановлені строки, вважається простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягується з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, встановлених цією статтею.
Згідно розрахунку, заборгованість фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лисичанську по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень-грудень 2010 року, складає 1414 гривень 80 копійок.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лисичанську 03.10.2012 року винесено вимогу про сплату боргу №Ф-4577, яку вручено відповідачу 05.10.2012 року та яка останнім не була оскаржена.
Оскільки позивач має заборгованість по сплаті страхових внесків - Пенсійним органом правомірно направлено вимогу про сплату боргу, а тому вимоги позивача щодо скасування вимоги УПФУ в м.Лисичанстку № 4577 від 03.10.2012 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судова колегія зазначає, що судом правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду і підстави для скасування постанови відсутні.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2013 р. у справі № 812/447/13-а - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пґять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя - доповідач Ляшенко Д.В.
Судді Ястребова Л.В.
Чумак С.Ю.